"Воля народам, Воля людині". Феномен УПА як третьої сили у Другій світовій війні

"Воля народам, Воля людині". Феномен УПА як третьої сили у Другій світовій війні

"Воля народам, Воля людині". Феномен УПА як третьої сили у Другій світовій війні
.

8 травня 1945 року Антигітлерівською коаліцією в Берліні було ратифіковано "Акт про беззастережну капітуляцію" збройних сил нацистської Німеччини. Відтоді щороку 8 травня по всій Європі відзначається "День пам'яті та примирення". Україна приєдналася до традиції у 2015 році.

Військово-політична формація визвольного руху "Українська повстанська армія" заснована у 1942 році. Вона діяла до вересня 1949-того, після чого була реорганізована у збройне підпілля, діяльність якого припинилася у середині 50-х років. Стратегічною метою діяльності УПА було відновлення української державності. Відповідно, боротьба розгорталася проти усіх держав, які намагалися цьому завадити. УПА від самого початку утворилася, як реакція населення на нацистський окупаційний терор.

Напередодні Дня пам'яті та примирення ми згадуємо про феномен створення УПА як третьої сили у Другій світовій війні, постаті командирів та роль жіноцтва у визвольному русі. В ефірі Радіо Культура про це розповіла дослідниця національно-визвольного руху, старша наукова співробітниця Національного музею історії України Аліна Понипаляк..

Коли було створено УПА

Армію було створено наказом Романа Шухевича 14 жовтня 1942 року. Але якщо згадати передумови створення УПА, то заснування організації йшлося ще на початку 1929 року, коли було створено Організацію Українських Націоналістів, головною метою якої стало здобуття самостійної української держави.

Невід'ємною частиною держави мало бути військо. Перед утворенням УПА існувала УГВР – Українська головна визвольна рада, партійний орган, який також ставив за мету створення української повстанської армії в умовах війни. Сформувалася ця армія завдяки підтримці "бандерівського крила" ОУН.

Читайте також: "Більшість українців вважають СРСР відповідальним за Другу світову разом із Німеччиною"

Хто йшов служити до Української повстанської армії

Перші загони УПА з'явилися на Волині. Головним командиром на початку був Василь Івахів. До загонів входили звичайні хлопці з місцевих сіл, які не мали пієтету до радянської армії чи нацистів. Велика кількість українського населення підтримувала УПА як дійсно народну армію. Хлопці цілими селами йшли в ліс до лав УПА, а місцеві мешканці їм допомагали. У складі УПА були свої вишкільні школи, в яких навчали повстанської діяльності фактично з нуля. Навчали в основному офіцери, які пройшли перші визвольні змагання 1917-1918 років, або ті люди, які пройшли польську армію.

Існували старшинські та підстаршинські школи УПА – "Лісові чорти", "Світлана", "Олені-1", "Олені-2". Вони діяли по всій території західної України і за короткий термін вчили звичайного хлопця із села правильному поводженню зі зброєю, тактикам, військовій справі тощо.

Підстаршинська школа УПА "Лісові чорти"
Підстаршинська школа УПА "Лісові чорти".

Та головною була дисципліна. Адже в УПА, хоч це була й партизанська армія, проте усі атрибуції, які є в класичній армії були доволі суворі. Розстріляти могли за вживання меду під час чергування, що розглядалося як саботаж, адже мед вважався ліками. Крім того, в УПА дуже прискіпливо стежили за гігієною, адже люди жили в лісі, де будь-яка інфекція поширювалася миттєво.

При кожній сотні в УПА був свій медик. Крім того, медицині навчали й дівчат. Були свої курси Червоного хреста.

Група охорони лікаря й санітарки медичної служби УПА
Група охорони лікаря й санітарки медичної служби УПА.

Де діяла УПА, окрім Галичини та Волині

Українська повстанська армія обіймала територію, яка доходила аж до Київщини. Можна з упевненістю казати, що УПА діяла на території сучасних Житомирської, Вінницької, Тернопільської областей. Це і Поділля, і Київщина, аж до Чорнобиля. Якщо говорити про діяльність Організації українських націоналістів, то вона діяла по всій території України, навіть в Криму. На території сучасного Донбасу діяла розгалужена сітка ОУН аж до 1956 року.

За яким зразком творилася УПА

Найголовнішим підґрунтям стала армія Української народної республіки, а також досвід тих людей, які були в Українській галицькій армії та Українських січових стрільцях. УПА вживала ті ж самі назви чинів, що й в армії УНР. Також велика кількість людей одночасно перебувала в інших парамілітарних утвореннях, зокрема в організації "Пласт" (український скаутський рух, який поширювався по всій території Західної України).

Український скаутський рух "Пласт"
Український скаутський рух "Пласт". Фото Андрія Волгіна

Хто забезпечував українських повстанців

Населення активно підтримувало свою армію, особливо в питаннях провіанту. Що стосується форми, то як такої її в УПА не було. Це був збірний образ – міг бути радянський однострій, а зброя німецька. Щодо нагород, то їх розробив український художник зі світовим ім'ям Ніл Хасевич, який також знаходився у підпіллі. Він міг жити десь у Нью-Йорку і писати свої картини, адже закінчив Варшавську академію мистецтв, проте вирішив використати своє мистецтво як зброю. Він робив дереворити (гравюра на дереві) для Української повстанської армії. За паперами воїнів нагороджували, проте самих нагород не було вироблено. Уперше їх вперше надрукували в Мюнхені вже після війни.

Графічні роботи Ніла Хасевича
Зліва — робота Ніла Хасевича, справа — постать Ніла Хасевича авторства Юрія Журавля.

Найвизначніші командири УПА

Варто пам’ятати ім’я перших командирів – Василя Івахіва та Дмитра Клячківського.

Безумовно однією з найхаризматичніших постатей українського визвольного руху є Роман Шухевич. Адже, якщо ми візьмемо Івахіва, Клячківського, Кука – це люди, які походили із селянських родин. А Роман Шухевич був міщанином, львів’янином, харизматиком того часу, прекрасно володів іноземними мовами. Дуже любив оперу, що навіть міг відвідувати Львівську оперу, нехтуючи всіма методами конспірації. Але разом з тим він мав таку особливість, що завжди міг з усіма говорити на рівних – чи то інтелігент високого рангу чи звичайний сільський парубок, який мав два класи.

Що стосується Василя Кука, то це теж феноменальна людина. Він походив з родини робітника і селянки, майже отримав вищу освіту в Любліні, вчився на правничому факультеті, а після війни закінчив київський історичний факультет. Він вмів знаходити спільні точки зі своїми підлеглими та був бездоганним конспірологом. У НКВД полювали на Кука ще з середини війни, але їм знадобилося майже 10 років, щоб його схопити.

Дмитро Клячківський, Роман Шухевич і Василь Кук
Дмитро Клячківський, Роман Шухевич і Василь Кук.

Роль жіноцтва в УПА

Це була провідна роль, адже кожне військо повинно було мати підтримку. І це була підтримка не тільки чоловіків, але й жінок. Їх сприймали на рівні, як побратимок. Жінки були й серед військових, і в лавах медиків. Червоним хрестом в УПА опікувалася Катерина Зарицька – перша помічниця Романа Шухевича. Таких постатей серед жіноцтва в УПА величезна кількість. Вони були сфокусовані на різних сферах роботи. Точну кількість жінок, на жаль, підрахувати неможливо. Марічка Савчин лишила по собі багато спогадів про свою діяльність в УПА. За нестатутні стосунки між чоловіком і жінкою в УПА дуже жорстоко карали. Дисципліна була понад усе.

Катерина Зарицька і Марічка Савчин
Катерина Зарицька і Марічка Савчин.
Читайте також: ""Лише негідники можуть бажати повторення війни". УІНП випустив ролик про Другу світову"
На початок