Розмови довкола бажання Держкіно "реорганізувати" "Довженко-Центр" не вщухають. 13 листопада у ефірі каналу Еспресо щодо Центру, про приміщення інституції та її подальшої долі висловилися колишня очільниця "Довженко-Центру", а нині керівниця Музею кіно при Центрі Олена Гончарук та заступниця міністра культури та інформаційної політики Катерина Чуєва.
Гончарук вважає, що Мінкульт створив ситуацію щодо "Довженко-Центру", яка стала катастрофічною, а відправною точкою міг стати попередній конкурс на главу інституції.
""Довженко-Центр" уже зробив явним якусь частину схем і зв'язків, які мають розслідувати правоохоронні органи. (...) Хоча Міністерство культури зараз дуже активно відбивається від впливу на дії Держкіно і на долю "Довженко-Центру" – це не так", – сказала вона.
"Якби контракт був підписаний – інституція була би більш захищеною", – додала Гончарук.
Ще 8 листопада, коли до Центру приїхали новопризначені Держкіно в.о. генеральної директорки Юлія Каждан та заступник голови Держкіно Максим Александров, на сходах до закладу Гончарук розповіла про деталі минулого конкурсу на посаду очільника "Довженко-Центру".
"Він (міністр культури Олександр Ткаченко, — ред.) сказав, що контракт не був підписаний, тому що Центр не мав існувати як цілісна інституція – він мав бути розділений, фільмова колекція відокремлена як архів для довічного зберігання", – зазначила вона тоді.
"Це не ваше робоче місце": як команда "Довженко-Центру" не пустила Юлію Каждан до будівлі
Водночас пані Чуєва заявила: "Чинна будівля "Довженко-Центру", де розміщується вся колекція і планували створити Музей кіно, могла б бути щонайменше пам'яткою історії місцевого значення".
За її словами, процедура неважка – достатньо мати партнерську організацію, яка зможе підготувати і подати документи, бо Мінкульт таких документів не виготовляє.
"Першочергове рішення має прийняти міська рада, оскільки будівля мала б спочатку отримати статус щойно виявленого об'єкта культурної спадщини. Має сенс збереження цілісної збірки саме в цій будівлі, так воно є певним комплексом", – додала заступниця міністра.
"Хірургічне втручання в тіло живої людини". Що відбувається з "Довженко-Центром" і до чого тут забудова й анімація
Що відомо
- 16 серпня стало відомо про наказ Держкіно реорганізувати "Довженко-Центр" у декілька нових юридичних осіб. У Центрі заявили, що це рішення означає ліквідацію національного кіноархіву. Мінкульт зазначає, що не знали про це рішення.
- 26 серпня Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики одноголосно ухвалив рішення про звернення до Кабінету Міністрів України та Держкіно щодо скасування наказу про реорганізацію.
- 14 вересня петиція про скасування реорганізації "Довженко-Центру" набрала понад 25 тисяч підписів. 10 жовтня Кабмін надав відповідь – правонаступником "Довженко-Центру" стане "Українська анімаційна студія".
- 17 жовтня Фонд державного майна розпочав процес приватизації двох корпусів "Довженко-Центру".
- 28 жовтня "Довженко-Центр" повідомив, що вони подали в суд на Держкіно з вимогою визнати незаконним та скасувати наказ про "реорганізацію"
- 2 листопада Держкіно опублікувало наказ про усунення Олени Гончарук від виконання обовʼязків, призначивши нового виконуючого обов’язки генерального директора. Нею стала Юлія Каждан, яка за інформацією з відкритих джерел є керівницею та засновницею двох юридичних фірм, а також засновницею та керівницею Кінологічного Центру.
- 8 листопада представники "Довженко-Центру" та ЗМІ зустрілись із призначеною Держкіно в.о. генеральної директорки Юлією Каждан та заступником голови Держкіно Максимом Александровим на сходах до закладу. Усередину співробітники Центру їх не пустили.
- 10 та 11 листопада працівники СБУ, поліції та прокуратури проводили обшуки в Центрі. За словами співробітників, шукали документи, повʼязані із колишнім директором та забудовником. Залишаючи будівлю, силовики не надали працівникам установи копії протоколу, а також забрали печатку ДЦ.
Більше про ситуацію навколо реорганізації "Довженко-Центру" та нової в.о. генеральнох директорки дивіться в відеоблозі журналістки Суспільне Культура Олесі Котубей.
Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.
Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!