Радіодиктант національної єдності-2022: як пройшов найбільший флешмоб з популяризації української мови

Радіодиктант національної єдності-2022: як пройшов найбільший флешмоб з популяризації української мови

Радіодиктант національної єдності-2022: як пройшов найбільший флешмоб з популяризації української мови
. Руслана Гостюк/Суспільне Ужгород

9 листопада, в День української писемності та мови, відбувся Всеукраїнський радіодиктант Національної єдності-2022. До його написання долучилися українці з усього світу, серед яких і українські зірки.

Текст "Твій дім" написала Ірина Цілик, українська письменниця і режисерка, членкиня Українського ПЕНу. Читала диктант народна артистка, Герой України Ада Роговцева. Прямоефірну трансляцію провів ведучий Українського Радіо Роман Коляда, на локації в школі працювала ведуча Першого каналу Суспільного Мовлення Інна Москвіна.

Розповідаємо, як проходило написання Радіодиктанту, хто брав участь та які емоції у них викликав найбільший флешмоб з популяризації української мови.

"Радіодиктант сьогодні – це сигнал про те, що наша боротьба за життя продовжується і саме життя продовжується", – прокоментував подію Дмитро Хоркін, член правління Суспільного Мовлення, відповідальний за платформи радіо та телебачення.

Писали Радіодиктант, уже традиційно, на всіх континентах: українці створили фізичні майданчики для написання, зокрема, в ОАЕ, Польщі, Естонії, Німеччині, Австралії. Транслювали подію європейські мовники, зокрема Польське Радіо для України, Radio Romania та інші.

В ефірі Суспільного мовника акторка та телеведуча Наталя Сумська поділилася враженнями від диктанту: "Я більше думала про сам текст, наш ведучий був абсолютно правий, що дуже важко втриматися і менше думати про правопис. Сьогодні це дуже хвилюючий текст. Я просто завдячую та ґратулюю пані Ірині, що саме в такий час вона описала цей стан".

Ада Роговцева про Радіодиктант національної єдності, війну та акторську професію
Радіодиктант національної єдності-2022: хто долучився з відомих українців
Радіодиктант національної єдності-2022: хто долучився з відомих українців. Скріншот, Суспільне

Серед тих, хто долучився до написанню диктанту – мовний активіст і блогер Данило Гайдамаха, співачка Юлія Юріна (ЮЮ) і репер Freel.

В Одесі Всеукраїнський радіодиктант провели у катакомбах. Всього диктант там писали 45 людей. Для цього учасники спустилися на глибину близька 20 метрів і пройшли близько 600 метрів підземними коридорами.

Радіодиктант національної єдності-2022: хто долучився до написання
Радіодиктант в Одесі. Фото: Суспільне Одеса

Реакція в соцмережах

Акторка Римма Зюбіна пораділа на своїй сторінці у Facebook, що комусь сподобалась її пропозиція, висловлена під час ефіру 20-го Радіодиктанту, аби кожного року диктант читали найкращі актори і митці.

Радіодиктант писала 44-а окрема артилерійська бригада імені гетьмана Данила Апостола.

"Війна війною, а диктант ніхто не відміняв! Диктант Національної єдності на передовій. Наша зброя – наша мова. Ми – українці. Ми гордимось цим. Наша мова – найкраща. Наші воїни – найсильніші. Наш дім – Україна. І ми обов'язково його повернемо, всього, рідного і неподільного", – повідомили на сторінці артбригади.

Український режисер та сценарист Наріман Алієв ("Додому") писав диктант в окремому зошиті та ще багато жартував про нього в своєму Twitter.

"Виявилося, що я перша жінка, яка написала текст для радіодиктанту за 22 роки існування" — Ірина Цілик

Українську метеорологиню, телеведучу та блогерку Наталку Діденко текст диктанту розчулив. І не тільки її.

Голова представництва Європейського Союзу в Україні Матті Маасікас також долучився до написання Радіодиктанту.

Він зауважив, що вражений тим, що навіть у таких складних умовах процвітає "чудова традиція організації диктантів національної єдності", і це, за словами посла ЄС, є ще однією ознакою неймовірної стійкості України.

Каша Сальцова, солістка гурту "Крихітка", зазначила, як іще можна сказати, що ти з України.

Фінальне прочитання тексту було дуже емоційним. Ведучий Суспільного Роман Коляда не стримав сліз та сказав: "Я ще протримаюся 20 хвилин, а потім піду пореву". Як стало відомо, його дім знищили російські окупанти.

Якщо ви бажаєте надіслати свою роботу на перевірку, це потрібно зробити не пізніше 10 листопада. Перевірятиме роботи найчисленніший незалежний освітянський рух в Україні EdСamp Ukraine, який об’єднав понад 35 000 освітян. Результати та переможці будуть оприлюднені в ефірі Українського Радіо у грудні.

Для перевірки потрібно:

  • Надіслати паперового листа за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 26, 01001. Важливо, щоб гриф дати надсилання був не пізніше ніж 10 листопада.
  • Сфотографувати/відсканувати написаний текст (у форматі .jpg, .png, .jpeg, .tiff, .pdf) та надіслати його до 11:00 10 листопада на адресу [email protected] або через електронну форму для отримання робіт. Її оприлюднять на сайті ukr.radio 9 листопада.

11 листопада об 11:00 текст Радіодиктанту буде оприлюднено на сайтах Українського Радіо та Суспільного Мовлення.

Одразу після завершення Радіодиктанту національної єдності на телеканалі Суспільне Культура вийде в ефір спецвипуск програми "Культурний інстинкт" о 12:00.

11 листопада у проєкті "Радіодиктант у деталях" у спільному ефірі Українського Радіо та Радіо Культура о 13:10 зробимо аналіз складних місць і типових помилок цьогорічного Радіодиктанту з мовознавицею Ларисою Масенко.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок