Нобелівську премію з літератури 2022 отримала французька письменниця Анні Ерно

Нобелівську премію з літератури 2022 отримала французька письменниця Анні Ерно

Оновлюється
Нобелівську премію з літератури 2022 отримала французька письменниця Анні Ерно
. Французька письменниця Анні Ерно під час Единбурзького міжнародного книжкового фестивалю 21 серпня 2019 року в Единбурзі, Шотландія. Фото: Getty Images

6 жовтня Нобелівський комітет оголосив лауреатів Нобелівської премії з літератури. Переможницею стала французька письменниця Анні Ерно.

Авторку нагородили із формулюванням "за сміливість і професійну гостроту, з якою вона розкриває коріння, відчуження і колективні обмеження особистої пам'яті". Зазначається, що "її роботи безкомпромісні та написані простою мовою", а сама Ерно "вірить у визвольну силу літератури".

"Цьогорічна лауреатка з літератури Анні Ерно довела, що письменництво – це політичний акт, який відкриває нам очі на соціальну нерівність. Для цього вона використовує мову як "ніж", як вона це називає, щоб розірвати завіси уяви".

У Нобелівському комітеті зазначили, що ще не змогли зв'язатися з письменницею телефоном, але сподіваються зробити це найближчим часом.

"З моменту публікації своєї першої книги "Вичищені" (Cleaned Out) у 1974 році Анні Ерно продовжує досліджувати не лише власний життєвий досвід, але й досвід свого покоління, своїх батьків, жінок, інших людей, з якими вона стикається у публічному просторі, забутих. Основними темами, що пронизують її творчість протягом більш ніж чотирьох десятиліть, є: тіло і сексуальність; інтимні стосунки; соціальна нерівність і досвід зміни класу через освіту; час і пам'ять; і всеосяжне питання про те, як писати про цей життєвий досвід", – зазначають на сайті письменниці.

Також раніше комітет літературознавчих наук польської академії наук висунув на здобуття премії поета і письменника Сергія Жадана.

У 2021 році премію отримав танзанійський письменник арабського походження Абдулразак Гурна з формулюванням "за безкомпромісне і жалісливе занурення в наслідки колоніалізму і долю біженців в прірви між культурами і континентами".

Як обирають переможця

Відбір переможця рік у рік відбувається за такою схемою. До 31 січня збирають імена номінантів. Їх, за правилами, надсилають літературні "спілки" та академії/навчальні заклади країн. Збирається приблизно три чи чотири сотні імен. Але достеменно не відомо, оскільки Нобелівська премія тримає цю інформацію в таємниці.

На початок літа складається довгий лист, який налічує 14 прізвищ. Кожному вигадується прізвисько. Справжні імена не вимовляються.

Обговорення триває літо. Члени журі читають твори "чотирнадцятки". Намагаються це робити в оригіналі або за допомогою перекладачів, які теж живуть під розпискою про нерозголошення даних.

У вересні складається короткий перелік з 5 прізвищ. Починається голосування. У жовтні дають нагороду одному.

Серед українських письменників немає нобелівських лауреатів, проте українці номінувалися чи були плани це зробити, але через різні політичні обставини цього не ставалося: Іван Франко, Василь Стус, Іван Багряний, Павло Тичина, Іван Драч, Ліна Костенко, Микола Бажан, Улас Самчук, Олесь Гончар, Борис Олійник та інші.

У березні 2021 року Верховна рада проголосувала за висунення Ліни Костенко на здобуття Нобелівської премії у 2022 році.

Нобелівську премію з літератури мають письменниці, які пов'язані з Україною: білоруска Світлана Алексієвич народилася в Івано-Франківську, її мати – українка. Бабуся польської письменниці Ольги Токарчук – українка.

Читайте нас у Facebook або Telegram

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок