Радіо "Промінь" святкує 55-річчя. 10 фактів про першу українську музичну станцію

Радіо "Промінь" святкує 55-річчя. 10 фактів про першу українську музичну станцію

Радіо "Промінь" святкує 55-річчя. 10 фактів про першу українську музичну станцію
.

22 квітня 1965 року було створено другий канал Українського радіо – "Промінь". Найперша вітчизняна музична радіостанція, з якої лунала сучасна українська музика, святкує 55-річчя.

За цей час "Промінь" допоміг спалахнути сотням молодих і талановитих зірок шоу-бізнесу, на 4 роки випередив "Територію А" з жанром "хіт-парад" і знайомив мільйони слухачів з джазом.

На його хвилях люди слухали американські хіти, народну творчість та ще нікому не відомих виконавців, пісні яких сьогодні знає вся країна. Суспільне згадує найцікавіші факти з 55-річної історії радіо "Промінь".

Неофіційний гімн України вперше пролунав на "Промені"

Тарас Петриненко – український поет і композитор. Багатьом він відомий як автор пісні "Україна", що тривалий час була таким собі неофіційним гімном нашої країни. І вперше пролунала вона в 1987 році саме в ефірі радіо "Промінь".

Перш ніж поставити "Україну" в ефір, журналістка Вероніка Маковій сказала Петриненку: "Нас усіх завтра, може, посадять, але я цю пісню поставлю". Тому до позитивної характеристики обов'язково варто додати сміливість працівників "Променя", завдяки якій українці завжди слухали найпрогресивніші та відповідні духу часу пісні.

Для кого ще "Промінь" був першим

Гарячий компот для молодих інтелектуалів

Коли в країні тільки відбувалося становлення радіо – "Промінь" уже був осередком цікавих ідей та сміливих експериментів. Адже саме на "Промені" ще у до-комерційні часи з’явилась, напевно, улюблена програма молодих українських інтелектуалів – одна з перших шкіл радіодіджеїв під назвою "Гарячий компот".

Популярність програми навіть стала причиною появи кількох народних евфемізмів. Наприклад "почаркувати під "Компот" казали, коли запрошували друзів разом послухати свіжий тригодинний випуск. Олександр Рудяченко та Вероніка Маковій, творці шоу, казали про свій проєкт "це не програма, а стан радіоефіру".

Українці тоді ще не знали, що таке "хіт-парад"

Минав 1992 рік. В Україні на вибір існувало 16 радіостанцій, проте радянське минуле та суворе сьогодення не підштовхували до якихось неординарних форматів. Деяким складно уявити, але тоді українці ще навіть не чули слова "хіт-парад" – проте вперше дізналися про нього саме завдяки радіо "Промінь".

"Дванадцять мінус два" багатьом меломанам запам’ятався як свіжий ковток дійсно сучасної музики. Щоранку Ірина Бондаренко разом з Олегом Горським знайомили слухачів з найактуальнішими творами українських виконавців. Звучало 12 пісень, дві, за які не голосували слухачі, злітали. Виходить, що хіт-парад "Променя" випередив культову "Територію А" аж на чотири роки. Цікаво, що деякі речі не змінюються – українська музика завжди залишалася ключовим пріоритетом.

"Промінь" – це аудіоверсія України. В дитинстві щоліта приїжджав на Полтавщину, де приймач ловив його добрі хвилі. Люди спілкуються українською, музика грає українською. Це важлива річ, яка вплинула на моє життя, коли я переїхав до України.
Олег Скрипкамузикант, "Воплі Відоплясова".

"Давали джазу" ще за радянської влади

Зараз уже можна без зайвої скромності визнати, що саме "Промінь" першим почав прищеплювати українцям любов до джазу. Жанру, відношення до якого у радянської влади протягом усієї історії було негативним. І зрозуміло, чому, адже джаз – музика для волелюбних та інтелігентних слухачів. Це один із найскладніших для сприйняття видів музики, який потребує напруженої роботи мозку для постійного аналізу джазових гармоній та прогресій.

З 1992 року програмна сітка радіо поповнилась авторським шоу "Година меломана" з українським джазменом Олексієм Коганом у ролі ведучого. Цілих 7 років (а це 1784 випусків) у прайм-таймі! Сукупна аудиторія сягнула позначки в 17 мільйонів слухачів. Роки минають, але у 2018 році культова програма повернулась в ефір, а це доводить, що Радіо "Промінь" нерозривний з джазом уже 28 років.

"Промінь" на колесах

Телепрограми про подорожі та блоги мандрівників на YouTube дуже популярні. Особливо зараз, під час тривалої домашньої самоізоляції левової частки населення планети. Але і тут "Промінь" був першопрохідцем!

Вони першими серед вітчизняних радіостанцій почали створювати радіоконтент за сотні тисяч кілометрів від студії. Безпосередньо під час подорожі. Олдскульні слухачі згадають, іншим нагадаємо – йдеться про "Двоколісні хроніки" з дуетом музичного подружжя Ярини Квітки та Володимира Муляра.

Завдяки їм слухачі українського радіо упродовж року щотижня дізнавались багато цікавого про культуру та життя інших країн. Таким чином тисячі українців "об’їхали" пів світу на велосипеді – від України до самої Австралії!

Я зростала у невеличкому містечку на Кіровоградщині. Рідні багато працювали, але щоб бути в курсі новин і щоб їх під час роботи супроводжувала душевна музика – вмикали "Промінь".
Alyona Alyonареперка

Завжди тримали в курсі світових музичних новинок

1994 рік. На "Промені" стартував уже відомий формат хіт-парадів, але під назвою "Casey’s Top 40" – це перекладений українською музичний чарт з сорока найбільш актуальних і відомих американських пісень. Традиція знайомити людей з новими, зокрема – закордонними, виконавцями живе досі. У 2019 році в ефірі з’явилась нова адаптація. Цього разу – "Selector", щотижневе міжнародне радіошоу про нову британську музику. Високу якість виконаної роботи визнали і в Консульстві Британії, і, власне, ведуча оригінального шоу Джем Супернова.

Жадан, Галябарда і радіо "Промінь"

Що об'єднує одного з найпопулярніших вітчизняних письменників сучасності Сергія Жадана, заслуженого діяча мистецтв Степана Галябарду та радіо "Промінь"? Дістаньте з полиці "Депеш Мод" (один примірник неодмінно має бути у вашій колекції), аби освіжити спогади! Саме у цьому романі Жадан увічнив в українській літературі ім'я Галябарди, зокрема – колишнього керівника радіо "Промінь". Заразом нагадаємо, як взагалі в тексті з'явилася назва "Депеш Мод".

Герой знаходить старий програвач, який слухав ще в дитинстві, і, як ви могли здогадатися, – в ефірі якраз був "Промінь". Передача присвячувалась творчості популярної ірландської групи Depeche Mode. А поки слухачі телефонували з питаннями в студію, "космічний ведучий" увімкнув композицію Степана Галябарди "Лист до мами", яку письменник описав як "хор монгольських міліціонерів". Це вкотре доводить, що радіо "Промінь" – не чергова радіостанція, а культурний зліпок минулої епохи. Епохи, яка своїм існуванням надихала багатьох нині відомих письменників, музикантів та інших людей мистецтва.

Навіть Сімпсони слухають "Промінь"

Правда, згадка про радіостанцію звучить лише в україномовному дубляжі популярного мультсеріалу. Молода й амбітна дівчинка Ліза, найпрогресивніша персонажка американської сімейки, коли побачила автомобільний радіопрогравач у машині Гомера Сімпсона, із подивом вигукнула: "Татку, тут є навіть радіо "Промінь"!"

Тоді Україну ще не згадували в оригінальній озвучці. Хіба що в якості ще однієї країни Східної Європі, звідки походять усі антагоністи для боротьби з Арнольдом Шварценеггером або Сільвестром Сталлоне. Але ми вважаємо згадку "Променя" як черговий аргумент у вічній суперечці: як краще дивитися "Сімпсонів"? В оригіналі чи з українським дубляжем? Ми підтримуємо вітчизняного виробника, тому відповідь однозначна!

Мій тато, художник, малював фасад однієї вінницької школи. Але він був дальтоніком, тому постійно кликав мене, щоб допоміг з фарбами. І все літо грав "Промінь". Тобто я пам’ятаю його з 10 чи 12 років.
Дмитро Шуровмузикант, Pianoбой

Першими запускали прямі ефірі та залучали слухачів

У вас може виникнути підозра, ніби "Промінь" причетний до створення буквально всього, що сьогодні сприймається слухачами радіо як даність – хіт-парадів, тревел-шоу, діджеїв, Скрябіна, джазу і "Депеш Моду" Жадана. Це легко пояснити постійною жагою до створення нових форматів і сміливістю експериментів, зокрема технічних.

Появою прямих ефірів із запрошеними гостями ми теж завдячуємо "Променю" – раніше шоу на радіо виходили тільки у запису, після ретельного монтажу. До того ж на ньому почали активно залучали до спілкування слухачів. Зараз неможливо уявити вранішнє шоу без спілкування бадьорих ведучих з аудиторією, конкурсів і вікторин, привітань та зізнань у коханні.

На початок