Геній кіно, марксист, звинувачений в антисемітизмі: ким був французький режисер Жан-Люк Ґодар

Геній кіно, марксист, звинувачений в антисемітизмі: ким був французький режисер Жан-Люк Ґодар

Геній кіно, марксист, звинувачений в антисемітизмі: ким був французький режисер Жан-Люк Ґодар
. Фото: SAUER Jean-Claude

Завзятий читач екзистенціальної і марксистської філософії, відвертий антисіоніст, фанат Дзиґи Вертова та найвпливовіший режисер французької нової хвилі — це все про Жан-Люка Ґодара. 13 вересня він пішов із життя добровільно за допомогою асистованого самогубстваВид евтаназії, за якого лікар виписує пацієнту летальний препарат, але не позбавляє людину життя власноруч, на відміну від ортаназії.. Суспільне Культура згадує найцікавіше з його біографії.

Кіно

Ґодар — один із засновників "французької нової хвилі" в кінематографі. Його вважають одним із найрадикальніших режисерів 1960-1970 років, чий підхід до політики, філософії та їхнього поєднання в кіно зробив його одним з найбільш культових режисерів світу.

У роботах режисера дуже багато відсилок на історію кіно й літературу. Ґодар, за словами дослідника кіно Баррі Кіта, "кинув виклик як нормам комерційного наративного кіно, так і словниковому запасу кінокритики". У 2011 році режисер був нагороджений "Оскаром" за внесок в розвиток кінематографа.

Ґодарівська мозаїка за широтою охоплення життєвих явищ не знає собі рівних в ігровому кінематографі свого часу.

Геніальний підхід до кіно, марксизм, звинувачення в антисемітизмі: ким був французький режисер Жан-Люк Ґодар
Фото: COURTESY OF LARRY ELLIS/GETTY IMAGES

Марксизм і маоїзм

Більшість фільмів Ґодара політично ангажовані, адже він не розмежовував свою громадянську позицію та творчість. Він брав участь у студентській революції 1968 року й став натхненником руху "нових лівих". Тоді він переглянув не тільки стилістику, але і функціональне призначення кінематографа. Постійним рефреном протягом усієї кінематографічної творчості Ґодара є споживацтво буржуазії, комерціалізація повсякденного життя та відчудження людини — усе це центральні риси Марксової критики капіталізму.

Ким був Жан-Люк Ґодар
Фільм "Китаянка".

Марксистський вплив відчувається в ранніх роботах режисера, але безпосередня взаємодія з марксизмом стає явною у стрічці "Вікенд", де ім’я Карла Маркса цитується в поєднанні з такими постатями, як Ісус Христос.

Група Дзиґи Вертова

Багато своїх стрічок Жан-Люк Ґодар цілеспрямовано знімав як пропагандистські агітки. Разом з режисером Жаном-П’єром Горіном вони створили кінематографічну "Групу Дзиґи Вертова" — вони сповідували відхід від образних узагальнень у творчості, вважаючи за краще форми прямого інтерв'ю й агітплакату.

Ґодар мав особливий інтерес до Дзиґи Вертова, українського радянського режисера, одного із засновників і теоретиків документального кіно.

Вертова вважають яскравим представником "українського Відродження" у кінематографі, він першим використав методику "прихована камера" і зняв один з найкращих фільмів усіх часів і народів "Людина з кіноапаратом". Займався й пропагандою, чим, певно, надихнув Ґодара — Вертов зняв "Три пісні про Леніна", фільм в жанрі образної кінопубліцистики, який газета "Правда" назвала "піснею всієї країни", та фільм "Колискова", присвячений двадцятирічному шляху країни, пройденому після революції.

Ґодар брав активну участь у "класовій боротьбі" у Франції, тож черпав натхнення в роботі інших митців кіно, пов’язаних з російською революцією .

Ким був Жан-Люк Ґодар
Кадри з фільму "Три пісні про Леніна" Дзиґи Вертова.

Наприкінці цього періоду свого життя Ґодар почав відчувати розчарування у своїх маоїстських ідеалах, до того ж якраз тоді його покинула тодішня дружина Анна Вяземскі. В осередді цих подій, за словами біографа Антуана де Беке, Ґодар двічі намагався покінчити життя самогубством.

Особисте життя

Жан-Люк Ґодар народився 3 грудня 1930 року в Парижі. Його батьки походили із заможних протестантських родин франко-швейцарського походження, батько був лікарем, а мати —із сім'ї банкірів. Початкову освіту отримав у Швейцарії, згодом навчався у ліцеї, а потім вступив до Сорбонни, де вивчав антропологію.

Ґодар був двічі одружений — обидві дружини в різний час були акторками його фільмів. Із актрисою данського походження Анна Каріною режисер познайомився на зніманнях "Маленького содата", фільму, присвяченого війні за незалежність Алжиру. Це була перша роль для Каріни, тож Ґодар використовував її недосвідченість як елемент своєї гри.

Згодом Анна Каріна зіграє головні ролі в трьох інших його фільмах — повію Нану в "Жити своїм життям", наївну Оділь у "Банді аутсайдерів" та Маріанну, яка має зв'язки з мафією, у "Безтямному П'єро".

Їхня творча співпраця названа журналом Filmmaker "мабуть, найвпливовішою роботою в історії кіно", а The Independent описав їх як "одну з найвідоміших пар 1960-х років".

Ким був Жан-Люк Ґодар
Анна Каріна.

Другу дружину, Анн Вяземські, французьку акторку російського походження, Жан-Люк Ґодар зустрів під час зйомок "Китаянки". Згодом за мемуарами Вяземські режисер Мішель Азанавічус зняв художній біографічний фільм "Молодий Ґодар" про стосунки закоханих. Він вийшов у 2017 році, а Ґодар згодом говорив про стрічку, що це була "погана, погана ідея".

Ким був Жан-Люк Ґодар
Анн Вяземскі. Фото: Gawain78

Ледь не кожне фото Ґодара з його коханими ставало культовим — вони були іконами свого часу й багато є ними і сьогодні.

Ким був Жан-Люк Ґодар
Жан-Люк Ґодар і Анна Каріна — три фото зліва Жан-Люк Ґодар і Анн Вяземскі — три фото справа.

Із першою дружиною Ґодар прожив 6 років, із другою — 12. Згодом мав стосунки з кінорежисеркою Анн-Марі М'євіль. Разом вони заснували компанію з виробництва та розповсюдження альтернативного відео, що базується в Греноблі.

Ким був Жан-Люк Ґодар
Жан-Люк Ґодар і Анн-Марі М'євіль. Фото: BFI

Звинувачення в антисемітизмі

Ось кілька цитат Ґодара на єврейську тему:

  • "Ізраїль є раковою пухлиною на карті Близького Сходу".
  • "Голокост — це самогубство євреїв, яке привернуло до них симпатії і сприяло створенню Ізраїлю".
  • "Нехай німецьке телебачення, фінансоване сіоністами та ідіотським соціал-демократом Віллі Брандтом, випише нам чек — ми купимо на ці гроші зброю для палестинців, з цією зброєю вони атакують сіоністів".
  • "Євреї пішли в газові камери, як вівці на забій, щоб, пожертвувавши собою, сприяти створенню Ізраїлю".
  • Нью-йоркське видання The Jewish Daily Forward писало, що в 1960 році Ґодар назвав "брудним євреєм" режисера П'єра Бронберже.
Сам же Ґодар заявляє, що він не антисеміт, а антисіоніст.

У 1976 році він випустив документальний фільм "Тут і там", створений на основі зйомок, які зміг провести під час своєї подорожі на Близький Схід кількома роками раніше. У стрічці він підтримував палестинців й критикував державу Ізраїль — засобами монтажу він проводить паралель між пригніченням палестинців та Голокостом. Біограф режисера Річард Броді виклав основну ідею фільму так: "Гітлер — це реакція на комунізм, Ізраїль — результат Голокосту, а страждання палестинців — наслідки Голокосту".

Також, виступаючи в 1978 році в Монреалі з лекцією, Ґодар розповідав, що його родичі симпатизували нацистам і вірили в перемогу гітлерівської Німеччини. "Мій дід не був антисіоністом, але був ярим антисемітом. Я так само гаряче виступаю проти сіонізму, як мій дід свого часу виступав проти євреїв", — заявив тоді Ґодар.

У 2010 році ряд американських та ізраїльських видань закликали Американську кіноакадемію не вручати "Оскар" Жан-Люку Ґодару через його антисемітизм. Вони заявили, що "якщо академіки вручать "Оскара" Ґодару, вони віддадуть шану людині, яка захищає палестинських терористів і регулярно порівнює Ізраїль з нацистською Німеччиною".

Геніальний підхід до кіно, марксизм, звинувачення в антисемітизмі: ким був французький режисер Жан-Люк Ґодар

Після цього оголошення Річард Броді, на чиїх цитатах зокрема засновані ці звинувачення, заявив, що слова вирвали з контексту, й зазначив, що робота Ґодара про Голокост була зроблена з "найбільшою моральною серйозністю". За його словами, режисер показує Голокост у такому контексті, який свідчить про те, що він вважає нацизм і Голокост найнижчою точкою історії людства.

Підтримка Сенцова

У 2018 році Ґодар підтримав українського режисера-документаліста Олега Сенцова, якого співробітники російських окупаційних силових структур викрали в Сімферополі, катували й засудили до ув'язнення за нібито "тероризм" і "зберігання зброї". 87-річний Жан-Люк Ґодар відхилив запрошення відвідати Ермітаж та заявив про свою незгоду з "умовами ув'язнення" Сенцова.

"Я дякую за запрошення, але, враховуючи умови утримання режисера Олега Сенцова, я не вважаю себе вповноваженим на цей час відвідувати Ермітаж, — зазначив він. — І це незалежно від моєї дружби з російським народом".

Смерть

Жан-Люк Ґодар пішов із життя добровільно за допомогою асистованого самогубства 13 вересня 2022 року.

"Він не був хворий, він просто втомився. […] Це було його рішення, і йому було важливо, щоб про це стало відомо", – розповів один із родичів Ґодара.

Ким був Жан-Люк Ґодар
Фото: Getty Images

Більше про кіно

Читайте нас у Facebook та Telegram

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок