"Незрозуміло звідки виникла така необхідність": директорка УАнімА Олена Голубєва про реорганізацію "Довженко-Центру"

"Незрозуміло звідки виникла така необхідність": директорка УАнімА Олена Голубєва про реорганізацію "Довженко-Центру"

"Незрозуміло звідки виникла така необхідність": директорка УАнімА Олена Голубєва про реорганізацію "Довженко-Центру"
Фото: Олена Голубєва / Facebook

17 серпня Державне агентство України з питань кіно видало наказ про реорганізацію "Довженко-Центру". Сама Громадська рада дізналася про це рішення зі ЗМІ і вже підготувала свою заяву. Вона не є одностайною, але підтримана вісьмома членами ради із 15.

На зв’язку з Наталею Попудрібко, ведучою програми "Це класика" на Радіо "Культура", – продюсерка анімації, виконавча директорка Української анімаційної Асоціації (УАнімА), членкиня Громадської ради при Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення Олена Голубєва.

Скажіть, будь ласка, у Держкіно пояснювали необхідність реорганізації зокрема виокремленням української анімаційної студії. Чи це доцільно?

Почну з того, що як представник Української анімаційної Асоціації ще на моменті, коли була реорганізація і ліквідація юридичної особи "Укранімації", я була проти, тому що це потребувало реорганізації. Тому для мене це достатньо складне питання. Це дискусійне питання без додаткових законодавчих змін, реорганізації державних підприємств.

Працювати їм доволі складно, тому що вони часто не прибуткові, збиткові тощо. Я розумію, що це питання, зокрема для мене, достатньо маніпулятивне, тому що десь всередині я за, щоб була Українська анімаційна студія. Але з іншого боку, Громадська рада – це дорадчий орган, з яким рішення обговорюються задля оцінки їх ефективності або випрацювання якихось механізмів.

Сама історія, чого саме в цей час виникла необхідність, яким чином вона обґрунтована фінансово, юридично для мене особисто як члена Громадської ради не зрозуміла.

"Незрозуміло звідки виникла така необхідність": директорка УАнімА Олена Голубєва про реорганізацію "Довженко-Центру"
Довженко-Центр

Сама історія, чого саме в цей час виникла необхідність, яким чином вона обґрунтована фінансово, юридично для мене особисто як члена Громадської ради не зрозуміла. Це незрозуміло більшості членам Громадської ради. Як би привабливо зовнішньо для мене не виглядав аргумент створення Української анімаційної державної студії, – за тих законів, за тих умов, яких є це зараз, це неможливо. Бо приміщення, яке залишалося за "Укранімацією", перейшло "Довженко-Центру". Воно непридатне для роботи і в принципі перебування. Права на анімаційні фільми – "Довженко-Центр", як і "Укранімфільм" в останні роки, сам не виробляв анімації, а перезамовляв комусь.

Промотування з точку зору "Довженко-Центру" було більше, наукової діяльності було більше за наявних матеріально-технічних умов. Я можу визнати, що діяльність "Довженко-Центру" в галузі анімації – те, що мене цікавить – була більш ефективною, ніж за часів існування останніх років "Укранімфільму" як саме виробничої студії.

За сучасних часів, за настроями культурної спільноти це рішення виглядає досить непрозорим.

Чому ж тоді робота "Довженко-Центру" так критикується деякими професійними архіваріусами?

Оскільки ми не бачили документи, ми не бачили підгрунтя, на якій підставі відбувається реорганізація. Зазвичай Громадська рада надсилає їх юристу, щоб ми розуміли, що відбувається. У нас не було часу, щоб організувати громадське обговорення. Тому перше питання щодо реорганізації – це виглядає досить директивним рішенням.

За сучасних часів, за настроями культурної спільноти це рішення виглядає досить непрозорим. Навіть формальної пропозиції до Громадської ради не було, що робить її абсолютно формальним органом, якщо директивним чином приймають такі рішення. Це відкидає нас у ті часи, коли ми теж зі ЗМІ дізналися, що "Укранімфільм" буде ліквідовано. Тобто з ним потрібно було щось робити, але нас теж поставили перед фактом, як громадськість. Для мене це суперечить цінностями демократичного суспільства.

Чи реорганізація "Довженко-Центру" передбачає переміщення установи на одну з трьох кіностудій: кіностудію ім. Довженка, Одеську кіностудію та Національну кінематику? Чому, на вашу думку, "Довженко-Центр" повинен мати своє приміщення?

"Довженко-Центр" за останні роки серед тих умов, у яких він існував, повністю реорганізував приміщення. Переважно зроблено ремонт для тих цілей статутних, які були поставлені в пріоритеті. Зараз, як на мене, це неефективне розпоряджання коштами, тому що не пройшло достатньо часу, щоб ними складені кошти відпрацювали. Там прекрасні музеї, прекрасні лекторії.

До того ж, ви не бачили фінансове обґрунтування, чому так. Тобто вигідніше державі, бо ми як дорадчий орган теж розуміємо, що культуру неможливо порахувати: скільки квитків продано, скільки ще щось. Культура рахується більш непрямими засобами, але все одно це очевидно, що "Довженко-Центр", зробивши такі вкладення, розрекламувавши саму локацію, проводивши там багато цільових заходів, проводивши наукову діяльність, зробив собі репутацію – це культурна інвестиція як мінімум на 10-15 років.

Я не хочу робити припущень інших, але, скажімо так, закрадаються думки про непрофесійність, поспішність і про доцільність у цих умовах.

"Незрозуміло звідки виникла така необхідність": директорка УАнімА про реорганізацію "Довженко-Центру"
УНІАН

Усі кіностудії в достатньо плачевному стані. Тобто знадобляться додаткові кошти на ремонт і знову все починати з нуля по суті. Тому що це і маркетинг, і реклама локації. "Довженко-Центр" став находженим місцем, куди люди просто могли зайти в якесь поруч кафе, щоб подивитися, а може, там щось відбувається. Це дуже багато значить для культури міста, культури країни, це значуща історія.

Розумієте, в ролі члена Громадської ради я про це дізналася зі ЗМІ. Я звернулася до секретаря, до голови нашої ради. Голова у нас в окопах. Усі сказали, що ми не отримували запит на інформацію. Зазвичай нам дають місяць, щоб вивчити документи і ще щось. Тому з точки зору члену Громадської ради це для мене виглядає трохи швидким, трохи раптовим. Я не хочу робити припущень інших, але, скажімо так, закрадаються думки про непрофесійність, поспішність і про доцільність у цих умовах.

Більше про ситуацію навколо Довженко-Центру

Читайте нас у Facebook та Telegram

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок