Слова вдячності. Кураторка зробила виставку у власній зруйнованій квартирі

Слова вдячності. Кураторка зробила виставку у власній зруйнованій квартирі

Слова вдячності. Кураторка зробила виставку у власній зруйнованій квартирі
Марія Бліндюк

"Всі бояться пекаря, а я дякую" – одноденна виставка журналістки й дослідниці сучасного мистецтва Катерини Яковленко. У березні в її квартиру на останньому поверсі будинку влучила ракета. Сама Катерина за декілька днів до цього виїхала з Ірпеня. Повернувшися додому й побачивши наслідки обстрілів, вона зрозуміла, що хоче зробити в цьому просторі експозицію.

Катерина Яковленко
Катерина Яковленко. Марія Бліндюк

Назва виставки – це одна з багатьох схожих у своїй простоті й жахливості історій початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Місцевий пекар щодня їздив під обстрілами зі свого села до магазину, щоби спекти людям хліб. Люди стояли в багатогодинних чергах, дратувалися очікуванню. Озираючися в той час, Катерина відчуває вдячність – до цього пекаря, до людей у черзі, які ділилися своїми історіями й думками, до захисни_ць і волонтер_ок, завдяки яким Катерині вдалося виїхати з Ірпеня на початку березня.

"Дякую", Стас Туріна
"Дякую", Стас Туріна. Марія Бліндюк

"Дякую" – головний рефрен експозиції. Це слово зʼявляється на декількох роботах у різних кімнатах художника Стаса Туріни як вдячність усім, хто обороняє наше суспільство й життя.

"Дякую", Стас Туріна
"Дякую", Стас Туріна. Марія Бліндюк

Простір експозиції формує унікальне враження жаху й німого захоплення. Ці, здавалося б, непоєднувані емоції, які співіснують у побуті України останні понад пів року війни. Квартира повністю зруйнована, відчувається запах горілого. Водночас, сонце пробивається крізь залишки даху, а крізь діри в стінах залітають метелики.

"Нове замовлення", Тамара Турлюн
"Нове замовлення", Тамара Турлюн. Марія Бліндюк

Болісне відчуття моментальної втрати дому. Водночас, захоплення кураторським талантом, який допоміг передати це відчуття.

В Ірпені відкрилася виставка у зруйнованій обстрілами квартирі
В Ірпені відкрилася виставка у зруйнованій обстрілами квартирі. Марія Бліндюк

"Всі бояться пекаря, а я дякую" – кураторський дебют Катерини Яковленко. Раніше вона брала участь у організації виставок, була співкураторкою. Але створює та збирає самостійну концепцію вперше.

Катерина Яковленко
Катерина Яковленко. Марія Бліндюк

Загалом від моменту , коли Катерина вирішила робити виставку до відкриття минуло менше двох місяців. Вона каже, що такі проєкти неможливо виносити довго, це моментальна реакція на дійсність.

В Ірпені відкрилася виставка у зруйнованій обстрілами квартирі
В Ірпені відкрилася виставка у зруйнованій обстрілами квартирі. Марія Бліндюк

Одне зі слів вдячності Катерина Яковленко присвячує волонтерам, які розібрали завали й зібрали вцілілі речі на підвіконні.

Художник Анатоль Степаненко
Художник Анатоль Степаненко. Марія Бліндюк

Під час експозиції на підвіконні стоять роботи художника Анатоля Степаненка, поєднані зі вцілілими предметами Катерини Яковленко. Збереження культурного надбання у дрібницях. Одразу згадуються пости різних музеїв із усієї України на початку весни: одні документують руйнування, інші просять про допомогу в укріпленні та збереженні фондів.

Малюнок Роми Михайлова
Малюнок Роми Михайлова. Марія Бліндюк

Ця робота – єдина вціліла з колекції Катерини Яковленко. Все інше згоріло. Художник не встиг повернути цю роботу і вона єдина залишилася.

Чорногорське пиво Niksicko нагадує про Боснійську війну – два роки тому злочини в Сараєві здавалися жахливим, але далеким документом минулої епохи. І от, ти стоїш у нещодавно зруйнованій російською ракетою квартирі в Україні. І дивишся на малюнок чорногорського пива. А злочини минулого відбуваються знову.

Катерина Яковленко поряд із роботою Анни Звягінцевої
Катерина Яковленко поряд із роботою Анни Звягінцевої. Марія Бліндюк

Ще один повторюваний образ виставки – дерево як символ життя. Воно виростає зрештою з однієї палиці.

Робота Тамари Турлюн
Робота Тамари Турлюн. Марія Бліндюк

Штори з написом Тамара Турлюн зробила спеціально для "Всі бояться пекаря, а я дякую".

Катерина Яковленко поряд із роботою Анни Звягінцевої, на ній фрагмент вірша Дмитра Павличка: "Неначе дерево без листя, стоїть моя душа в полях"
Катерина Яковленко поряд із роботою Анни Звягінцевої, на ній фрагмент вірша Дмитра Павличка: "Неначе дерево без листя, стоїть моя душа в полях". Марія Бліндюк

Серія робіт фотографа Саші Курмаза
Серія робіт фотографа Саші Курмаза. Марія Бліндюк

Фотограф Саша Курмаз документує реальність Київської області під час російсько-української війни. Ці роботи зроблені в Ірпені.

i,c,m,e,a,k Каті Бучацької, напис: "Один журналіст запитав, як війна вплинула на мою творчість"
i,c,m,e,a,k Каті Бучацької, напис: "Один журналіст запитав, як війна вплинула на мою творчість". Марія Бліндюк

i,c,m,e,a,k Каті Бучацької, написи: "Зображення більше не працюють", "Слова теж"
i,c,m,e,a,k Каті Бучацької, написи: "Зображення більше не працюють", "Слова теж". Марія Бліндюк

До повномасштабного вторгнення Катерина Яковленко була журналісткою й дослідницею сучасного мистецтва. В певний момент вона втратила звʼязок зі словом. Саме це відчуття й передають роботи художниці Каті Бучацької. Але натомість Катерині Яковленко вдалося передати свої емоції через експозицію, відтак – почати кураторську карʼєру зі сильного дебюту. Їй вдалося посадити палицю, з якої виростатиме дерево.

Катерина Яковленко
Катерина Яковленко. Марія Бліндюк

Квартира Катерини на останньому поверсі чотириповерхового будинку. Ракета поцілила в дах, інший осколок також потрапив у бічну стіну. Мешканці будинку зараз намагаються самостійно зібрати гроші, щоби відремонтувати дах.

Читайте більше про мистецтво та волонтерство

Читайте нас у Facebook та Telegram

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок