Державне агентство України з питань кіно видало наказ про реорганізацію "Довженко-Центру", що, за словами працівників інституції, фактично означає ліквідацію національного кіноархіву. Різні українські культурні інституції уже закликали скасувати наказ. 25 серпня з листом до президента України звернулася Асоціація європейських кіноархівів і сінематек, який у своєму Telegram-каналі опублікували представники Центру.
У своєму зверненні Асоціація європейських кіноархівів і сінематек наголошує на важливості збереження цілісності колекції "Довженко-Центру": "Важливо підтримувати цілісність колекції "Довженко-Центру", щоб Центр продовжував її зберігати та робити доступною для дослідницьких і освітніх цілей, а також передавати для кінофестивалів та інших культурних подій за кордоном".
"Для наших членів та сотень інших кіноінституцій і фестивалів "Довженко-Центр" став безцінним джерелом поширення української культури та перспективи протягом останніх шести місяців, а його команда високо цінується у міжнародній спільноті. Вони сформували важливу частину інформаційної мережі, яка познайомила з українським мистецтвом багато нових глядачів у всьому світі у цей вирішальний час".
Заклики скасувати наказ Держкіно уже опублікували "Мистецький арсенал", Український інститут, Український ПЕН та кінофестиваль Docudays UA. Громадська рада при Держкіно також вимагає відкликати рішення про реорганізацію "Довженко-Центру". До Кабінету міністрів звернулися представники коаліції Реанімаційного пакета реформ (РПР) із закликом скасувати наказ, про що вони 23 серпня повідомили на своєму сайті.
Що відомо:
- 5 серпня у Держкіно підписали наказ "Про реорганізацію державного підприємства "Національний центр Олександра Довженка" та передачу повноважень до державної установи "Науковий центр кінематографії України". Про це стало відомо 16 серпня.
- "Ліквідація архівів, джерел історичної пам’яті, особливо під час війни, — ніщо інше як диверсія в тилу власної культури. Покидьків, які цим займаються, користуючись воєнною веремією, слід таврувати як ворогів і поводитись з ними відповідно", — зазначив у відповідь на це ексголова "Довженко-Центру" Іван Козленко.
- "Оскільки наказ не просто про реорганізацію, а про передачу повноважень до Державної установи "Науковий центр кінематографії України". (…) Тобто якщо дійсно відбудеться така передача основного активу фільмофондового до організації, яка ніколи цим не займалася, це несе загрозу нищенню кінематографічної спадщини", — у ефірі "Українського радіо" розповіла в.о. генеральної директорки "Довженко-Центру" Олена Гончарук.
- 17 серпня Держкіно на офіційному сайті опублікувало заяву, де пояснило наказ. "При реорганізації Центру Олександра Довженка буде утворено три самостійних (окремих) юридичних особи і всі працівники зможуть за своїм фахом отримати робоче місце в одній із цих організацій", — додали в Агенстві.
- "Є інституція, яку страшенно поважаю. Є і може не бути": у соціальних мережах українські культурні діячі закликають скасувати наказ про реорганізацію інституції. З таким же закликом виступили інші культурні установи, зокрема Мистецький арсенал, Український інститут, PEN та кінофестиваль Docudays UA.
- 18 серпня Міністерство культури та інформаційної політики заявило, що ініціювало обговорення з Кабміном та Держкіно щодо збереження цілісності фільмофонду, про що повідомило на офіційному сайті.
- 22 серпня громадська рада при Держкіно опублікувала заяву з вимогою відкликати рішення про реорганізацію "Довженко-Центру".
Більше про ситуацію навколо Довженко-Центру
- "Кортіло якнайшвидше знищити інституцію": ексдиректор Довженко-Центру відреагував на новину про реорганізацію інституції
- В.о. генеральної директорки "Довженко-Центру" прокоментувала наказ про реорганізацію
- "У статуті зазначено, що підприємство є закладом культури": Держкіно пояснило наказ про реорганізацію "Довженко-Центру"
- Спочатку Держкіно, тепер УКФ. Чи справді влада перетягує контроль над культурними інституціями
Читайте нас у Facebook та Telegram
Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!