Коаліція РПР закликає уряд скасувати наказ Держкіно щодо реорганізації "Довженко-Центру"

Коаліція РПР закликає уряд скасувати наказ Держкіно щодо реорганізації "Довженко-Центру"

Коаліція РПР закликає уряд скасувати наказ Держкіно щодо реорганізації "Довженко-Центру"
. Фото: Андрій Бойко/@dovzhenko.centre/Facebook

Державне агентство України з питань кіно видало наказ про реорганізацію "Довженко-Центру", що, за словами працівників інституції, фактично означає ліквідацію національного кіноархіву. До Кабінету міністрів звернулись представники коаліції Реанімаційного пакета реформ (РПР) із закликом скасувати наказ, про що вони 23 серпня повідомили на своєму сайті.

Зокрема, РПР закликає уряд зобов’язати голову Держкіно Марину Кудерчук виконати урядове розпорядження від 26 січня 2022 р. № 91-р щодо розробки стратегічного плану розвитку "Довженко-Центру" за участю його керівництва і представників кінематографічної спільноти.

"Безпідставність цього наказу вже викликала значний резонанс та обурення серед української кінематографічної спільноти, експертів та інших небайдужих громадян"

"Цим рішенням були проігноровані права та інтереси Центру брати участь у розв’язанні питань свого майбутнього існування й розвитку, який має бездоганну ділову репутацію у кінематографічної спільноти як всередині країни, так і за її межами, що явно нехтує всіма засадами належного державного управління", – зазначають в РПР.

Громадська спілка "Коаліція Реанімаційний пакет реформ" — добровільне об'єднання громадських об'єднань, метою якого є підтримка та просування реформ для розбудови незалежної, демократичної, правової Української держави із заможним суспільством і рівними можливостями кожної особи для розвитку і самореалізації, а також сприяння консолідації громадянського суспільства в Україні. До ГО-учасниць "Коаліції" входять, зокрема, Detector Media, Восток-СОС, "Європа без бар'єрів", Інститут громадянського суспільства та інші.

Що відомо:

  • 5 серпня у Держкіно підписали наказ "Про реорганізацію державного підприємства "Національний центр Олександра Довженка" та передачу повноважень до державної установи "Науковий центр кінематографії України". Про це стало відомо 16 серпня.
  • "Ліквідація архівів, джерел історичної пам’яті, особливо під час війни, — ніщо інше як диверсія в тилу власної культури. Покидьків, які цим займаються, користуючись воєнною веремією, слід таврувати як ворогів і поводитись з ними відповідно", — зазначив у відповідь на це ексголова "Довженко-Центру" Іван Козленко.
  • "Оскільки наказ не просто про реорганізацію, а про передачу повноважень до Державної установи "Науковий центр кінематографії України". (…) Тобто якщо дійсно відбудеться така передача основного активу фільмофондового до організації, яка ніколи цим не займалася, це несе загрозу нищенню кінематографічної спадщини", — у ефірі "Українського радіо" розповіла в.о. генеральної директорки "Довженко-Центру" Олена Гончарук.
  • 17 серпня Держкіно на офіційному сайті опублікувало заяву, де пояснило наказ. "При реорганізації Центру Олександра Довженка буде утворено три самостійних (окремих) юридичних особи і всі працівники зможуть за своїм фахом отримати робоче місце в одній із цих організацій", — додали в Агенстві.
  • "Є інституція, яку страшенно поважаю. Є і може не бути": у соціальних мережах українські культурні діячі закликають скасувати наказ про реорганізацію інституції. З таким же закликом виступили інші культурні установи, зокрема Мистецький арсенал, Український інститут, PEN та кінофестиваль Docudays UA.
  • 18 серпня Міністерство культури та інформаційної політики заявило, що ініціювало обговорення з Кабміном та Держкіно щодо збереження цілісності фільмофонду, про що повідомило на офіційному сайті.
  • 22 серпня громадська рада при Держкіно опублікувала заяву з вимогою відкликати рішення про реорганізацію "Довженко-Центру".

Більше про ситуацію навколо Довженко-Центру

Читайте нас у Facebook та Telegram

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок