Івана Марунича знають як одного з найпопулярніших жартівників в укрнеті. Проте Іван — ще й фронтмен гурту Karta Svitu, який записує жартівливі — або не дуже — пісні, вирази з яких також часто стають мемами. Як це сталося зі свіжим треком Pes Patron, присвяченим хвостатому українському герою-розмінувальнику.
Як з’явилася ця пісня, як і навіщо створюються меми та чи пишуться Івану "серйозні" пісні — про це музикант розповів у ефірі "Вікенду Нової Музики" на Радіо "Промінь".
"Я їхав зі студії й наспівав таку експериментальну пісню"
З нами в студії головний фанат пса Патрона, лідер гурту Karta Svitu Іван Марунич. Я тебе вітаю з днем народження, який був нещодавно.
Так, дякую. Це був душевний день, вдалося зустрітися з батьками – це не так часто виходить, як хотілося б.
Який був найкрутіший подарунок в цей день?
Мій друг Олександр Положинський, який зараз служить в ЗСУ, подзвонив і каже: "Я приїхав на 2 дні у Київ, давай зробимо концерт". Ми написали анонс у Facebook, і вже за кілька годин на Пейзажній алеї у Києві зібралося кілька сотень людей, і ми зробили дуже теплий концерт. Це був найкращий подарунок.
А хто з визначних людей тебе привітав?
Ну, мене ще привітало багато артистів, і голова "Укрпошти", а першою — моя дівчина Світлана Гребенюк, яка є продюсером гурту Karta Svitu. І звісно, наприкінці дня (я думав, що того вже не станеться) в Instagram привітав особисто пес Патрон. У нього, до речі, день народження 20 липня.
Я їхав зі студії й наспівав таку експериментальну пісню – "Пес Патрон, Пес Патрон, таких нам треба батальйон". Зрозумів, що цього дня песику виповнилося 3 роки й вирішив викласти пісню саме так, як заспівав просто в машині. Люди одразу відгукнулися і почали писати – давай студійку, давай кліп! Минуло декілька тижнів, ми попрацювали швидко і плідно, і ось вийшла пісня.
Ти написав пісню не спеціально до дня народження, просто так збіглося?
Ба більше, я був у студії, і мені скидають, що у Патрона день народження!
Твоя дівчина зняла відео, змонтувала, зробила все красиво. Розкажи, де ви знайшли стільки "Патронів"?
Це різні собаки породи джек-рассел-тер’єр з усього світу, які хочуть бути схожими на свого кумира Патрона, який став суперзіркою не тільки в Україні, а поза її межами. Як вийшла пісня, її виклали в TikTok і в Instagram, і багато людей з різних куточків світу почали писати – перекладіть цю пісню! Поки переклали – "Dog Patron, Dog Patron", а далі люди з хорошою англійською мовою працюють над перекладом.
Я звертаюся зараз до артистів: як тільки у вас є можливість зіграти концерт для військових, для підтримки морального духу, – виступайте!
Іване, ти також відомий своїми мемами, вони у тебе дуже популярні.
Я не проти, якщо це допомагає людям, особливо в такі непрості часи. Ми їздимо з концертами до військових, і для мене це "лакмус" щодо того, що потрібно робити. Я звертаюся зараз до артистів: як тільки у вас є можливість зіграти концерт для військових, для підтримки морального духу, – виступайте! Навіть якщо це короткий акустичний виступ.
А жарти та мечики, особливо про ворогів, – це теж допомагає. Це навіть легше, ніж музика, на це не треба витрачати багато часу, як це треба для пісні. Мемчик можна згенерувати тут і зараз, одразу запостити й комусь стане легше, когось це підтримає.
Як ти обираєш теми для мемів і чи є такі теми, які ти не будеш зачіпати у своїх жартах?
Найкраще працюють жарти про тут і зараз. Майже щодня є якась актуальна тема. Якщо це теми, на які можна жартувати, меми з’являються сотнями. Нещодавно бачив відео відомого львівського стендап-коміка Тараса Стадницького — то він сказав: якби був чемпіонат з мемів, Україна була б переможцем.
Я вважаю, що це важлива частина інформаційної війни. Якщо ми можемо таким чином донести якусь думку – це треба робити. Це легше, ніж писати якісь аналітичні статті (хоча це теж потрібно). Зробив картинку, висловив своє невдоволення або навпаки підкреслив якісь сильні сторони ситуації – і добре.
Тобто жартувати не можна на теми трагедії України…
Безумовно.
… але можна дегуманізувати росіян?
Треба! Якщо ти відчуваєш, що твій мемчик десь кольне ворога – обов’язково!
Якісь медійні особи підтримували твої жарти?
Місяць тому я написав жарт, що після того, як Сергій Притула успішно продав рожеву панаму фронтмена Kalush Orchestra Олега Псюка, пес Патрон обходить Сергія Притулу десятою дорогою. До Сергія, мабуть, дійшов цей мем, він сам прийшов у коментарі та смішно добив. Перший раз він прийшов до мене в коментарі за пару тижнів до початку війни, коли був Національний відбір на "Євробачення". Сергій його не вів, і я написав, що цього року слово "позаяк" прозвучало нуль разів. І Сергій Притула опублікував у коментарях відео, де сказав своїм оксамитовим голосом – "позаяк".
Потім ще був жарт про перемогу збірної України над Шотландією, де Артем Довбик забив гол на останній хвилині. А Довбик — це такий вже в хорошому сенсі футбольний мем, і логічно було написати жарт, що Сергій Притула продає Артема Довбика футбольному клубу "Реал Мадрид" за 100 мільйонів. Знову прийшов Притула і написав, що продає все на світі. Він молодець. Я його дуже поважаю: і за його роботу, і за самоіронію.
Серед твоїх читачів — Олексій Арестович, який вже "приходив" до тебе в коментарі. У червні у Facebook він опублікував пост про українських активістів, мовляв, українська культура вражає і захоплює тому, що активісти за неї не взялися, та й взагалі вони усьому в Україні заважають. Як ти відреагував на те повідомлення Олексія Арестовича?
Ця історія повз мене пройшла. Мабуть, ми в ці дні грали багато концертів. Звісно, це обурливо! Я не висловлювався з цього приводу публічно. Можливо, ще напишу про це у рубриці "Марунич запізнився".
Росіяни і меми наші крадуть, і пісні перекладають — ще й так погано!
А ти бачив, що росіяни крадуть наші меми?
Вони все на світі крадуть, ще і пісні наші перекладають — і так погано! Жах просто! В Instagram один наш блогер Влад Шевченко зробив підбірку цих паскудних перекладів – ну жах, мені хотілося після того помитися та почистити зуби.
Як гадаєш, чому вони це роблять?
Тому що історично вони нічого не можуть вигадати свого. Може, й мої меми десь вкрали. Я про це не чув, але мені все одно.
А було таке, що твій мем став суперпопулярним, але тебе як автора не згадують?
Звісно. Але це показник якості. Якщо воно розійшлося, а автор загубився, значить, мем став народним. Я на це не ображаюся. Але якщо люди знають, хто автор, і обрізають теги — це негарно. Але є паблік Memagram, і вони постійно вказують авторство під мемами. А коли не знають, чиє авторство – вони або звертаються до публіки за допомогою, або так і пишуть – ми не знаємо. Їм респект. Бо існує багато таких, хто не вказує авторство, хоча це інтелектуальна власність.
Кожен музикант має прославляти героїв, які віддали життя заради того, щоб ми жили
Ми зараз живемо в просторі супергероїв та супергероїнь. Історія якої людини особисто тебе захопила? Хто твій супергерой?
Я серйозно відповім на це питання. Мій супергерой — це Максим Мединський. Це мій друг, з яким ми навчалися в Інституті журналістики. Багато років дружили. У 2014 році він пішов на фронт, потім демобілізувався. У нього прекрасна донечка і дружина. Звісно, 24 лютого він не міг не піти на фронт. Макс загинув у квітні цього року під Харковом.
Кожен музикант має прославляти героїв, які віддали життя заради того, щоб ми жили. У мене на меті — записати пісні, які будуть йому присвячені. Подвиг Макса має жити роками і у творчості, і у наших переказах. Щоб діти завжди знали, завдяки кому ми живемо у вільній країні й на своїй землі. Макс Мединський — це мій герой.
Скільки в тебе пісень про Макса?
Я написав 2 пісні. Я їх вже граю на концертах в акустиці. Зараз ми робимо аранжування. Перша пісня називається "Велике прання" — і Макс встиг її почути. Дружина Макса якось скинула мені його фотки з фронту. Я подивився на ці його фото, де він стомлений, але усміхнений, і того ж вечора написав куплети до цієї пісні. Потім записав під гітару на телефон і надіслав йому. Наступного дня Макс відповів, що йому сподобалося.
На жаль, через тиждень після того він загинув. Але через цю пісню ми можемо з ним спілкуватися і прославляти його.
Друга пісня називається "Твій неймовірний шлях", вона була написана трохи пізніше. Вона підкреслює ті події, які зараз відбуваються. Те, що ціла країна обрала свій шлях. І що нація нескорена.
Редакторки текстової версії: Світлана Берестовська і Міла Кравчук.
Слухайте епізод подкасту "Вікенд Нової Музики" з Іваном Маруничем у SoundCloud Радіо Промінь. Підписуйтеся на подкаст "Вікенд Нової Музики" на найбільших подкаст-платформах, щоб першими дізнаватися про найяскравіші музичні новинки від українських артистів.
Більше інтерв'ю з українськими музикантами
- Tember Blanche: "Після повернення до Києва ми зробили перестановку у своїй голові"
- Alyona Alyona & Jerry Heil: "Найголовніше зараз – запалити увесь світ Україною"
- Лілу45: "Мені важко дався новий альбом, але я вже пишу наступний"
- ENLEO: "Я не думав, що мої переклади пісень вийдуть за межі Instagram та TikTok"
- Юлія Юріна (ЮЮ): "Я пишу пісні виключно вночі, бо вдень я волонтерю"
Читайте нас у Facebook та Telegram
Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!