"Кортіло якнайшвидше знищити інституцію": ексдиректор Довженко-Центру відреагував на новину про реорганізацію інституції

"Кортіло якнайшвидше знищити інституцію": ексдиректор Довженко-Центру відреагував на новину про реорганізацію інституції

"Кортіло якнайшвидше знищити інституцію": ексдиректор Довженко-Центру відреагував на новину про реорганізацію інституції
. Фото: ukrainer.net

Державне агентство України з питань кіно видало наказ про реорганізацію "Довженко-Центру", що фактично означає ліквідацію національного кіноархіву. Про це 16 серпня повідомила пресслужба інституції. Екскерівник Центру Іван Козленко відреагував на новини про наказ Держкіно у Facebook.

"До цього давно йшло — відколи кіногалузь очолила креатура одного з головних "слуг" Павла Сушка — Марина Кудерчук, чиїм нав’язливим бажанням став демонтаж збудованої поколіннями попередніх фахівців кіносистеми. В цьому вона досягла неабияких успіхів: система, остаточно роздерибанена телевізійниками та наближеними до Андрія Єрмака продюсерами, колапсувала ще до війни", — зазначив він.

За словами Козленка, доля кіноархіву була зрозуміла ще у 2020 році. На його думку, "знищення Центру, заснованого Юрієм Іллєнком — це також акт помсти Пилипу Іллєнкуексголова Держкіно, який попри складні стосунки зі мною, розумів цінність інституції та підтримував її, та всім, хто долучився до її розбудови й публічно виступав проти, коли Кудерчук "водрузили" в Держкіно".

Він також звернув увагу, що акт прийому-передачі "Довженко-Центру" Держкіно було підписано 30 червня, наказ про ліквідацію оперативно з’явився вже 5 серпня: "Дуже вже кортіло якнайшвидше знищити інституцію".

"Ліквідація архівів, джерел історичної пам’яті, особливо під час війни, — ніщо інше як диверсія в тилу власної культури. Покидьків, які цим займаються, користуючись воєнною веремією, слід таврувати як ворогів і поводитись з ними відповідно".

"Свого часу об Центр зламав зуби не один міністр. Накази про його ліквідацію видавали в 2005, 2007 та 2010 роках і щоразу вони ставали чорною міткою для тих, хто їх підписував", — зазначив колишній директор Центру.

Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко у своєму Telegram-каналі зазначив: "В рішенні Держкіно щодо Довженко-Центру мова не йде про ліквідацію, а тільки про реорганізацію. Ми в будь якому випадку проти ліквідації та нехтування кіноспадщиною. Але впевнений, що роз’яснення Держкіно розставить всі крапки над "і".

Українці 17 серпня зареєстрували петицію щодо скасування реорганізації "Довженко-Центру".

Що відомо

  • 18 березня 2021 року у Івана Козленка, який очолював Довженко-Центр з 2014 року, закінчилась каденція. Він повідомив, що не буде подаватися на посаду директора знову.
  • 15 квітня конкурсна комісія обрала нову голову "Довженко-Центру". Найбільшу шість голосів отримала Олена Гончарук, яка до цього була керівницею освітніх програм Музею кіно при Довженко-Центрі.
  • Пізніше Мінкульт звернувся до Окружного адміністративного суду Києва з проханням скасувати результати конкурсу на посаду керівника "Довженко-Центру", а також повторно заслухати одного з кандидатів на посаду – колишнього російського бізнесмена і громадянина Канади Олексія Душутіна.
  • Голова конкурсної комісії Ірина Подоляк тоді зазначила, що лист міністра "доволі дивний". На її думку, немає правових підстав визнавати результати конкурсу недійсним.
  • У своїх заявах Олена Гончарук та колектив "Довженко-Центру" неодноразово натякали на упереджене ставлення Мінкульту – зокрема у червні 2021 року два з чотирьох корпусів центру виставили на приватизацію, що призвело б до втрати основного джерела доходу. Колектив звинуватив міністерство у намірі довести інституцію до банкрутства.
  • 5 серпня у Держкіно підписали наказ "Про реорганізацію державного підприємства "Національний центр Олександра Довженка" та передачу повноважень до державної установи "Науковий центр кінематографії України". Про це стало відомо 16 серпня.

Більше про Довженко-Центр

Читайте нас у Facebook або Telegram

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок