Віра в кіно: рецензія на документальний фільм Кейт Бланшетт "Україна: життя під ударом"

Віра в кіно: рецензія на документальний фільм Кейт Бланшетт "Україна: життя під ударом"

Віра в кіно: рецензія на документальний фільм Кейт Бланшетт "Україна: життя під ударом"
.

Кілька тижнів тому в Instagram з'явилось фото Кейт Бланшетт у стильному синьо-жовтому костюмі. Але акторка підтримує українців не тільки флешмобами. Вона як посол доброї волі ООН спродюсувала і озвучила документальний фільм про життя харків'ян у перші тижні російської агресії. Стрічку можна переглянути на її фан-сторінці або сайті британського Channel 4 News.

В ефірі програми "Віра в кіно з Вірою Сивачук" на Радіо "Промінь" несерйозна, але дуже прискіплива кінокритикиня Віра Сивачук дивиться і розповідає про "Україна: життя під ударом" (Ukraine: Life Under Attack), продюсери Кейт Бланшетт, Бенджамін де Пір, режисери Мані Бенчела, Патрік Томбола. Прем'єра фільму відбулася у Лондоні 27 червня 2022 року.

Україна: життя під ударом
Кейт Бланшетт. Фото: elizabethstewart1/Instagram

Про що цей документальний фільм

Північна Салтівка, станція метро "Героїв Праці", ринок Барабашово – так незвично чути локальні харківські назви з вуст Кейт Бланшетт. Але тут зосереджене життя героїв стрічки в перші тижні війни.

Це рятувальник Роман, який разом із колегами гасить пожежі після прильотів. Парамедики Іра й Тетяна, які витягують з-під завалів людей. Їхніми очима документалка показує, як живуть цивільні під майже цілодобовими обстрілами.

Не обійшлось у фільмі без кадрів із харківської підземки, в якій тисячі містян проводили ночі і дні. Фінал фільму символічний – після відступу російських військ люди виходять з укриття, вдихають свіже повітря і помічають, що в місті розцвіли кульбаби.

Важлива, але типова документалка із серії "життя в умовах війни". Яка не заглиблюється в нетрі військово-політичних тем. Її місія проста – показати, як живе цивільне населення гарячої точки. Звідси класична структура оповіді і вибір героїв, – пожежник, лікар швидкої (чи парамедик), обов'язково – сім'я з дитиною. Не завадить і якийсь колоритний місцевий персонаж – тут він теж є: 86-річний актор, який співає в метро.

Віра в кіно: рецензія на документальний фільм Кейт Бланшетт "Україна: життя під ударом"
Фото: скріншот із фільму

Закономірний відеоряд – кадри смерті та порожнечі зруйнованих кварталів Харкова емоційно врівноважені кадрами життя (і руху) харківської підземки. Звичайно, камера вихоплює яскраві деталі побуту бомбосховища: як тут облаштовують спальні місця, рятуються від сусідського хропіння чи замість нічної маски закривають обличчя запискою про русскій корабль. Та, мабуть, найцікавіша – репортажна частина, – в якій глядач разом із героями вирушає на порятунок. Знаю, що скажете. Що людей, які стільки живуть у реальності війни, важко здивувати будь-якою документалкою чи кадрами зруйнованих міст. Як на мене, стрічка від Кейт Бланшетт і не ставить такої мети. Адже орієнтована вона передовсім на тих, хто не бачив війну зблизька – на західного глядача.

І саме це важливо, що в ефірі (а тепер на сайті) британського каналу можна знайти фільм "Україна: життя під ударом". Звичайно, там не бракує іншого документального контенту. Але саме для того потрібен харизматичний голос Кейт Бланшетт за кадром, – не дати пройти повз.

Більше рецензій на українське та світове кіно

Читайте нас у Facebook та Telegram

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок