Мовний омбудсмен зафіксував випадки лінгвоциду на окупованих територіях

Мовний омбудсмен зафіксував випадки лінгвоциду на окупованих територіях

Мовний омбудсмен зафіксував випадки лінгвоциду на окупованих територіях
Тарас Кремінь, Уповноважений із захисту державної мови. Мовний омбудсман Тарас Кремінь. Фото: Тарас Кремінь /Instagram

28 червня на сайті уповноваженого з державної мови опублікували дослідження щодо російської політики лінгвоцидуСвідоме, цілеспрямоване нищення певної мови як головної ознаки етносу – народності, нації на окупованих територіях. За час повномасштабного вторгнення зафіксовано понад 100 таких фактів.

Лінгвоцид супроводжують погрозами, залякуванням, застосуванням фізичної сили, психологічним тиском, обмеженням волі, викраденням, тортурами, вбивствами, іншими злочинами. Серед конкретних прикладів, які російській війська застосовували на українських територіях можна назвати обстріл телевеж, вимкнення або захоплення телеканалів, а також викраденні й вбивство журналістів, як було в окупованих містах Запоріжжя та Херсонщини.

У Херсоні, Мелітополі, селищах Нікольському, Михайлівці, Василівці, Бердянську, Дніпрорудному, Вовчанську окупанти демонтують і знищують національну символіку, українські банери, меморіальні дошки загиблим українським воїнам, змінюють вивіски на російськомовні на приміщеннях органів державної влади. На окупованих територіях росіяни вилучають україномовні книжки з бібліотек, вивозять їх або спалюють.

У школах вчителів змушують викладати російською мовою, а у Маріуполі навіть забороняють дітям спілкуватися на перервах українською. Окупанти заявили, що навчання восени має початися за російською програмою й організовують "курси" для вчителів у Криму. У тому ж Маріуполі окупанти почали створювати осередок воєнізованої організації "Юнармія". Крім того, російська мова на тимчасово окупованій території стає мовою актів, роботи, діловодства, документації тощо.

На сайті омбудсмена зазначають, що це може свідчити про плановану асиміляційну політику окупаційного режиму. Детальніше дослідження можна прочитати тут.

Дивіться інтерв'ю Суспільне Культура з українськими інтелектуалами

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок