У Києві презентували серіал "Спадок Терещенків" на благодійному передпоказі

У Києві презентували серіал "Спадок Терещенків" на благодійному передпоказі

У Києві презентували серіал "Спадок Терещенків" на благодійному передпоказі
. Фото: Анастасія Мантач

Команда Суспільне Культура на благодійному передпоказі презентувала документальний серіал "Спадок Терещенків" у столичному кінотеатрі "Жовтень", прем’єра якого відбудеться 28 червня на телеканалі Суспільне Культура та на ютуб-каналі Суспільне Культура.

Головний редактор Суспільного Мовлення Юрій Макаров, продюсер Вячеслав Пономарьов, авторка Наталка Пономарів та режисер і відеограф Олександр Назаров розповіли про зйомки та специфіку обраної теми запрошеним гостям.

У Києві презентували серіал "Спадок Терещенків" на благодійному передпоказі
Фото: Анастасія Мантач

"Історія Терещенків якимось чином була прогавлена в історії країни. В Америці нікому не треба пояснювати, хто такий Рокфеллер або Форд. В Україні піонери вітчизняного бізнесу чомусь опинилися на другому плані уваги. Вони запустили одну з головних промисловостей України — цукрову, і довели, що Україна — не сировинний придаток, а здатна виробляти кінцевий продукт", — анонсував кінопоказ Юрій Макаров.

Наталка Пономарів подякувала Суспільному Мовнику, на замовлення якого був створений серіал, та всім причетним до створення "Спадку Терещенків".

"Хочу також подякувати тим членам нашої команди й усім тим, хто зараз не тут, і захищає нас на фронті. Хочу нагадати, що одного з наших спікерів, Юрка Коваленка, ми записували ще на фронті, в Авдіївці", — зауважила вона.

Один зі спікерів серіалу, голова Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович, завітав на прем'єру "Спадку Терещенків" вже у військовій формі.

У Києві презентували серіал "Спадок Терещенків" на благодійному передпоказі
Антон Дробович. Фото: Анастасія Мантач

"Презентація серіалу “Спадок Терещенків” — це гідний привід відпроситися в командира, — напівжартома прокоментував він свій зовнішній вигляд і продовжив: Це фільм-урок нам, українцям, щодо того, що нам слід взяти з нашого минулого і назавжди зробити своїм. Але з іншого боку, це урок всім нам, що з нами буде, якщо ми будемо довго вагатися, хто ми. Насправді у  всіх нас є глибинне відчуття, хто ми, але не завжди нам вистачає знання і цього фінального поштовху. Але я думаю, що останні вісім років показали нам, а після 24 лютого цих сумнівів вже немає. І дуже добре, що в цей час з'являються такі речі, що укріплюють нас у ці дні", — заявив Дробович.

Продюсер серіалу Вячеслав Пономарьов зазначив, що постать Терещенків є неоднозначною для української історії.

"Трагедія Терещенків полягала в тому, що вони не визнали себе українцями й не були потрібними Росії. Тому вони пішли в певне забуття. Ми хотіли відродити цю історію і показати, що це за люди. Вони, можливо, не були патріотами і не боролися за українську незалежність, але після себе залишили дуже вагомий слід, який варто пам'ятати і зберігати надалі", — прокоментував Пономарьов.

Під час показу документального серіалу "Спадок Терещенків" проводиться благодійний збір коштів для Музейного кризового центру, який забезпечує фінансову, організаційну, людську підтримку регіональних музеїв і їхніх команд у цей час. Завдяки їхній роботі, допомогу отримали понад 660 музейників у десяти регіонах, зокрема на Херсонщині, Миколаївщині, Чернігівщині, Донеччині, Луганщині.

Після прем'єри глядачі поділилися враженнями від побачених двох серій та зійшлися на думці, що обов'язково переглянуть весь серіал у цілому.

У Києві презентували серіал "Спадок Терещенків" на благодійному передпоказі
Фото: Анастасія Мантач. Фото: Анастасія Мантач

"Я хочу подякувати за те, що такий продукт з'явився. Ми знаємо, що зараз зовсім інакше ставлення до українського продукту, ніж чотири місяці тому. На нього є попит. Я дуже сподіваюся, що нам є що запропонувати і що на цей серіал чекає успішна подальша доля", — сказав Юрій Макаров.

Головний експерт з медійного права Центру демократії і верховенства права Ігор Розкладай зауважив, що дослідження генеалогії допомагає змінити себе зараз.

"Це вже другий серіал Суспільного, від якого я кайфую. Перший був “Колапс”, і зараз це не менш крутий, ніж той, що був. Проглядаючи ці дві серії, а я точно хочу все передивитися, — я вловив себе на неймовірній кількості історичних флешбеків, які відбуваються зараз. Михайло Терещенко про що застерігав? “Не майте справ з Росією”. Що сто років тому, що зараз — те саме. Насправді такі аналізи важливі тим, щоб ми зрозуміли, що не можемо змінити минуле, у кожного з нас були предки, які докладали камінчика до існування Російської імперії або до радянщини. Але коли ми дивимося на те, що було, це завжди нагадування про те, що ми можемо зробити свій вибір. Це не значить, що ми можемо про це забути, це значить, що ми можемо це переосмислити. Якщо ми хочемо бути сильною нацією, ми маємо прийняти наше минуле. Україна буде країною цього століття", — зазначив Розкладай.

У Києві презентували серіал "Спадок Терещенків" на благодійному передпоказі
Ігор Розкладай. Фото: Анастасія Мантач

Глядачі зізнавалися, що серіал надихає на дослідження та збереження культурної спадщини.

"Гадаю ми всі зараз, із початком цієї фази війни, зрозуміли, наскільки наша спадщина вразлива. За всього бажання, перемістити усю культурну спадщину України кудись на іншу планету чи в іншу країну неможливо, цього дуже багато. Тому вся спадщина — це в першу чергу про людей, людей, з яких це все починалося, які це все створювали і які це все захищають. І є люди, завдяки яким ми тримаємося зараз. Необхідно досліджувати і документувати цю спадщину. Фільм — це одна з форм такого убезпечення. Ми маємо шанс зберегти це все і розкрити цю фантастичну спадщину набагато більшій аудиторії ніж це було можливо навіть рік тому. Наша задача — бути достойним цього шансу. Ціна цього шансу дуже велика", — прокоментувала заступниця міністра культури Катерина Чуєва.

У Києві презентували серіал "Спадок Терещенків" на благодійному передпоказі
Катерина Чуєва. Фото: Анастасія Мантач

Голова Наглядової ради Суспільного Мовлення Світлана Остапа звернула увагу глядачів на те, наскільки вони схожі з героями цього фільму.

"Дякую, що ви не зробили з Терещенка ідола, що б підкреслювало, що ми такі унікальні й вищі над всіма, бо в нас є такі люди. Водночас я зрозуміла ще таку річ: хоч Терещенко і не усвідомлював, можливо, що він українець, але у нього є такі риси, які притаманні всім нам, що говорить про те, що він українець і це проявилося саме зараз, у ці часи війни. Вони так багато віддавали усі кошти й ми теж гуртуємося, допомагаємо одне одному, віддаємо останнє для того, щоб країна перемогла. Мені теж подобається “Колапс” і мені дуже сподобався цей фільм. Необхідно презентувати його за кордоном, особливо в історичних середовищах, які потім поширюватимуть це на суспільство тієї чи іншої держави. Ми не те, що пишемо зараз історію, ми її відбудовуємо, тому що нам її зруйнували і переписали", — зазначила Світлана Остапа.

У Києві презентували серіал "Спадок Терещенків" на благодійному передпоказі
Світлана Остапа. Фото: Анастасія Мантач

Юрій Макаров зробив висновок, що серіал має стати зразком того, як підіймати неоднозначні питання з минулого у медіа.

У Києві презентували серіал "Спадок Терещенків" на благодійному передпоказі
Фото: Анастасія Мантач

"Це має бути зразком, як розмовляти чесно про історію, про ідентичність, про своє минуле, як не підганяти під бажане реальні факти, навпаки, підкреслюючи цю всю суперечливість, тому що все це нас насправді підносить значно більше, ніж якби ми собі дозволяли себе якимось чином штучно зробити більш красивими в історії, більш вигідними. Це має бути еталончиком для нас у нашій подальшій роботі щодо того, яким чином має робитися цей продукт", — зауважив він.

Нагадаємо, що на замовлення телеканалу Суспільне Культура був відзнятий восьмисерійний документальний серіал «Спадок Терещенків» про чотири покоління української династії, які, здавалося, були викреслені з пам'яті народу за радянської влади назавжди. Перші серії восьмисерійного серіалу вийдуть 28 червня о 22:00 в ефірі телеканалу Суспільне Культура та на ютуб-каналі Суспільне Культура.

На початок