Віра в кіно: рецензія на майже політичний трилер "Втеча з Преторії"

Віра в кіно: рецензія на майже політичний трилер "Втеча з Преторії"

Віра в кіно: рецензія на майже політичний трилер "Втеча з Преторії"

В ефірі програми "Віра в кіно з Вірою Сивачук" на Радіо "Промінь" несерйозна, але дуже прискіплива кінокритикиня Віра Сивачук дивиться і розповідає про майже політичний трилер "Втеча з Преторії" (режисер Френсіс Аннан, Велика Британія, Австралія, 2020).

Пропоную запровадити нову номінацію на Оскар: "The best friend of Ukraine" (Найкращі друзі України) – для всіх голлівудських знаменитостей. Звісно, з Беном Стіллером та Анджеліною Джолі буде важко конкурувати, але колеги по цеху намагаються це робити.

Бенедикт Камбербетч обіцяв прийняти у власному домі біженців з України. Річард Гір виставив на продаж раритетне авто. А Деніел Редкліф – мантію з Гаррі Поттера.

Звісно, кошти за ці лоти підуть на допомогу українцям, які тікали від війни. Усі ці вияви солідарності насправді важливі для нас. І чим не привід подивитись дещо із фільмографії людей, які допомагають Україні?

Про що ця історія

Політичні маніфести та реальні події стають точкою відліку в класичному трилері про втечу. Ескейп-муві, – так це називають мої західні колеги.

За сюжетом, іде 1979 рік. Двоє студентів із заможних білих родин бунтують проти режиму апартеїду в Південно-Африканській республіці. Режиму, який пригнічує і принижує місцеве кольорове населення.

Тім Дженкін та Стівен Лі – так звати бунтівників – зухвалим чином поширюють повстанські агітки. Обох затримують і відправляють до Преторії – найсуворішої в країні в'язниці для білих. Ледь не з першого дня хлопці вирішують тікати. І далі 404 дні шліфують свій задум. За гратами вони зустрічають однодумців, таких самих "політичних". Які готові тікати. Або принаймні прикрити втікачів.

Здається, це найповільніший трилер про втечу, який я бачила. Точніше, про її план. План упертих, але не відчайдушних.

Виготовити 39 ключів, які рано чи пізно відімкнуть усі тюремні двері. У цьому кіно немає нестачі жанрових операторських штучок. Ракурсів, у яких тиснуть стіни несвободи, великих планів грат і замків. Саспенсу, коли спіймати саморобний ключ від камери на жувальну гумку дорівнює "вижити". А відмикання замків різного калібру – ще та інтрига. Зате бракує екшену в такому обивательському розумінні. Можете уявити втечу з тюрми без жодного пострілу? От і я ж про те.

Віра в кіно: рецензія на майже політичний трилер "Втеча з Преторії"

Чим ще захоплива ця історія

Моторошним тюремним побутом? А не скажіть. Тим, хто читав "Сад Гетьманський" чи дивився документалістику про радянські табори, все це – як дитячі пустощі.

Африканським дисидентам, мабуть, було трохи легше, ніж дисидентам радянським. Ну де ви бачили, щоб в СРСР у найгрізнішій колонії на виправні роботи кожен в'язень брав термос із кавою? Звичайно, "Втеча з Преторії" приваблює присутністю Деніела Редкліфа. Побачити, який з Гаррі Поттера утікач. Хоча, з іншого боку, Деніел любить зніматись у чудернацьких проєктах. Так що це амплуа – не така вже й новина.

Віра в кіно: рецензія на майже політичний трилер "Втеча з Преторії"

І звичайно, меседжі. Ніби що тут пояснювати. Нельсон Манделла та його рух присутній не в кадрі, але між ними. Боротьба за рівність, але не тільки це.

Між поколіннями політичних в'язнів триває показова дискусія про те, чи гідно борцям – тікати. Почуєте самі. Але логіка фільму на боці відчайдушних. Мовляв, утеча – це теж боротьба. Якщо це втеча на свободу.

Більше текстів про сучасне (і не тільки) українське кіно

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок