Гайд: як захистити своє авторське право на ілюстрації, фото, текст. Поради юристів

Гайд: як захистити своє авторське право на ілюстрації, фото, текст. Поради юристів

Гайд: як захистити своє авторське право на ілюстрації, фото, текст. Поради юристів

Що робити, якщо ти помічаєш свій контент на чужій сторінці, футболці чи із зазначенням чужого авторства? Чи потрібен контент-мейкерам патент або зареєстрована торгова марка? Який закон захищає авторське право митців?

Ці питання Суспільне Культура поставило фотографу, юристу, експерту в царині авторського права, автору проєкту "People who save us" Віталію Митніку та патентній повіреній України, власниці патентної фірми, співвласниці боту PatentBot Наталії Владимировій.

Гайд — як захистити своє авторське право на ілюстрації, фото, текст. Поради юристів
Віталій Митнік і Наталія Владимирова.

Авторське право вже захищене

Наталія Владимирова розповідає, що у світовій практиці, частиною якої є і Україна, існує презумпція авторства — згідно з нею автор твору є власником усіх прав на нього від того моменту, коли він створив твір.

"З останнього штриху на малюнку, з останньої крапки в тексті, з останнього кадру у відео, як тільки ми нажали кнопочку на фото, – ми автори і власники усіх:

  • майнових прав: це право отримувати гроші, використовувати, забороняти використання;
  • і немайнових прав: це право бути згаданим автором того чи іншого твору, це право бути автором-анонімом, взяти псевдонім, право слідування за твором. Ці права назавжди залишаються з автором.

Тому, говорить Наталія, коли йдеться про те, як захистити авторське право на свій контент і творчість, треба пам’ятати, що вони захищені за замовчанням.

"Це найперше, про що ми повинні кричати. Тому що дуже часто у суперечках, коли ми (юристи, — ред.) звертаємося як представники, або коли митці звертаються самостійно із захистом своїх прав і просять видалити той чи інший контент, одне з найперших питань, яке слідує за цим від порушника: "А доведіть, що це ваше. А де це написано? А дайте сертифікат. А дайте свідоцтво. А дайте підтверджуючі документи". Таких документів не потрібно".

Гайд — як захистити своє авторське право на ілюстрації, фото, текст. Поради юристів
Фото з особистого архіву Наталії Владимирової

Віталій Митнік додає, що згідно з Бернською конвенцієюБернська конвенція про охорону літературних і художніх творів підписана 9 вересня 1886 року у Берні є міжнародною угодою щодо авторського права. автор залишається автором постійно, навіть якщо він продав свою роботу: "Навіть у такому випадку його зобов'язані згадувати, власники роботи не мають права вказувати автором когось третього".

Що говорить закон

Усе, що потрібно для захисту своїх авторських прав, є в Конституції України, говорить Віталій Митнік.

"Конституція України — найгеніальніша книга, яка взагалі існує. У цій книзі є три дуже хороші статті, які стосуються саме такого порушення.

Це стаття 41: "Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності".

Далі йдеться: "Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним". Це така гарна стаття, прямо божественна.

І є 54 стаття цієї ж Конституції: "Громадянам гарантується свобода літературної, художньої, наукової та технічної творчості, захист інтелектуальної власності, їхніх авторських прав, моральних та матеріальних інтересів, що виникають у зв'язку з різними видами інтелектуальної діяльності".

І є наступна стаття 68: "Кожен зобов'язаний неухильно дотримуватися Конституції України та законів України, не посягати на права та свободи, честь та гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності", — нагадує Митнік.

Практичні поради

З Віталієм Митніком ми поговорили про практичні прийоми захисту різних видів контенту.

Фотографія
  • Усім фотографам юрист рекомендує зберігати вихідні файли після зйомок протягом як мінімум кількох років для того, щоб був доказ того, що ця робота була зроблена ними.
  • У фотографій та відео є EXIF-файл у сирому вигляді, розповідає Митнік: "Якщо ви знайомі з фотографією, ви знаєте, що файл у готовому вигляді, сформатованому для використання це JPG. І є сирий файл – так званий RAW, де прописаний EXIF-файл. Там може бути вказана камера автора, фотографи зазвичай прописують, що камера належить такій-то людині".
Текст
  • Текстові твори найкраще засвідчити в "Укрпатенті", говорить Віталій Митнік: "Автор звертається до "Укрпатенту", подає свою працю у відділ авторського права. Протягом місяця або двох йому приходить документ — свідоцтво, що ця праця була зроблена саме цим автором".
Ілюстрації
  • Ілюстраторам експерт радить насамперед зберігати вихідний файл, бо в ньому будуть усі шари, дані з комп'ютера, що це файл саме цієї людини. У тих випадках, де це можливо, ставити свою марку, підпис. Якщо це викладається у соціальних мережах, то в описі вказувати авторство.
  • Якщо ж файл уже вкрали і прохання видалити не подіяло, Віталій радить скаржитися у підтримку соцмережі, де зроблена публікація: "Роблю це таким чином: надсилаю скаргу в сам Instagram чи Facebook, вкладаю туди вихідний файл та описую, що це робив я або мій підзахисний. Раніше з цим розбиралися протягом 24 годин, зараз —протягом 72-х". Допис видалять, а сторінку порушника можуть заблокувати. За такою ж схемою працює YouTube, додає Віталій.
Якщо вкрали для мерчу

Що робити, якщо твір вийшов за межі соціальних мереж — наприклад, хтось намалював ілюстрацію і з нею без відома автора надрукували футболки?

  • Віталій Митнік каже, що в такому випадку може бути не лише порушення авторських прав, а й шкода репутації — наприклад, якщо продають неякісну продукцію: "Якщо юрист чи автор розуміється на справі, він спочатку напише лист-претензію до магазину, в якому попросить видалити все й повернути покупцям гроші. Якщо ці люди (ті, що вкрали творчість, — ред.) підуть у контрнаступ — наприклад, почнуть кричати, що вони все взяли з інтернету — то треба скаржитися, видаляти облікові записи порушників і звертатися до суду".

Чи потрібен мені патент

Наталія Владимирова розповідає, що запатентувати свій твір можна, але, наприклад, у випадку цифрових ілюстрацій, які сворюються щодня у великій кількості, на це не вистачить ні часу, ні грошей.

"Є певна процедура патентування. Вона не складна, але її треба пройти — в "Укрпатенті" реєструється авторське право на твір. Це займає близько двох місяців, коштує близько $15. Але якщо врахувати, з якою кількістю створюються, наприклад, арти – жодного часу і навіть жодних грошей навіть не таких великих не вистачить, аби все зареєструвати.

Саме тому всесвітньовідомий факт, що авторство не потребує такого захисту. Ми ніколи у Леонардо да Вінчі не питали його документ, який би вказав, що він — автор "Мони Лізи".

Право просто у нас є і ми маємо право його захищати і відстоювати".

Гайд — як захистити своє авторське право на ілюстрації, фото, текст. Поради юристів
Depositphotos

Торговельна марка

А як щодо реєстрації торговельної марки? Віталій Митнік розповідає, що це допомагає вирішувати питання, пов'язані з авторським правом, набагато швидше.

"Наприклад, ви реєструєте свою торговельну марку з якимось словом, робите такий акаунт. Якщо хтось починає використовувати це слово у своїх роботах, у вас більше прав на те, щоб розібратися з цими правопорушниками.

Аж до видалення облікових записів, якщо хтось намагається повторити ваш обліковий запис або починає щось звідти забирати до себе без вашого відома і псує цим ваше добре ім'я, репутацію.

Щодо покарання — є стаття 176 Кримінального кодексу, там (відповідальність, — ред.) до терміну йде, якщо автору заподіяли велику шкоду".

Гайд — як захистити своє авторське право на ілюстрації, фото, текст. Поради юристів
Фото з особистого архіву Віталія Митніка

На думку Наталії Владимирової, торговельну марку треба реєструвати тоді, коли ви розумієте, що у вас хобі переростає в бізнес і ваша назва може комусь сподобатися.

"Тому що, якщо ви цього не зробите, це може зробити будь-хто інший. У нас є свобода звернення до Укрпатенту, в патентному праві хто перший, той і правий. Просто хто перший подасть заявку, той і отримає своє свідоцтво на торговельну марку, і, як наслідок може закрити можливість використання цієї торговельної марки іншим людям.

Торговельна марка працює, і це один з найдієвіших інструментів в інтелектуальній власності.

Тому на питання "чи варто реєструвати торговельну марку?", я завжди відповідаю, що варто. І не тільки на свою назву, не тільки на назву вашого бренду, вашої компанії, а також на супутні товари, слогани, які ми випускаємо".

"Патентні війська"

Наталія Владимирова й ілюстраторка Соломія Ковальчук (з якою ми спілкуватися про те, що вона малює під час війни тут) організували ком’юніті, в якому митці й юристи допомагають одне одному відстоювати свої авторські права й розбиратися з порушеннями. Воно називається "Патентні війська" і долучитися до чату може кожен охочий, говорить Наталія.

"У рамках "Патентних військ" я безкоштовно надаю лекції, шаблони звернень, претензій; розповідаю дівчатам і хлопцям, як у тому чи іншому випадку треба себе поводити; де є порушення, де ні; де можна звертатися, а де не можна звертатися. У нас невеличке, на 250 людей, дуже тепле ком’юніті, кожного дня якісь спірні моменти, з якими ми одне одному допомагаємо, підтримуємо".

Потрапити в групу можна, написавши запит Наталії чи Соломії в приватні повідомлення.

Більше про творців контенту

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок