Купуєш книжку – підтримуєш українську армію. Як влаштований літературний аукціон

Купуєш книжку – підтримуєш українську армію. Як влаштований літературний аукціон

Купуєш книжку – підтримуєш українську армію. Як влаштований літературний аукціон
Олександр Гнатюк

"Якщо у вас вдома є книги, які ви можете віддати, щоб вони стали зброєю, присилайте їх мені", – приблизно з таким проханням до учасників Facebook-спільноти "Враження UA" наприкінці березня звернувся її адміністратор та за сумісництвом автор літературного блогу Олександр Гнатюк.

Коли російські війська напали на Україну, він думав, чим може допомогти армії і зрештою вирішив робити те, що любить і вміє. Олександр влаштовує книжкові аукціони, а виручені гроші витрачає на потреби українських бійців. Як усе починалося, він розповів у ефірі Радіо "Промінь" ведучим Анні Заклецькій і Дмитру Захарченку.

Благодійний книжковий аукціон для допомоги ЗСУ
Благодійний книжковий аукціон для допомоги ЗСУ. ВРАЖЕННЯ UA | Література українською, читання, книги та фільми, серіали

Зараз на рахунку Олександра Гнатюка вже чотири аукціони. Якщо перші три він організовував у квартирі приятеля, то зараз всі книжки зніс до себе додому. Живе буквально серед книг. На запитання, чи не паморочиться в голові від запахів старовини, віджартовується, що регулярно провітрює кімнату. 

Книжки для аукціону
Книжки для аукціону. Фото: Олександр Гнатюк

Водночас зізнається: продавати книжки ніколи не входило в його плани. Ба більше, у Facebook-спільноті "Враження UA", де 74,6 тис. учасників, діяло табу на продаж книжок. "Ми винятково популяризували українську мову й українську книгу", – наголошує Олександр. Утім, нові реалії змусили передумати.  

Так з’явився новий план: попросити людей надсилати йому книжки (винятково українськомовні й у нормальному стані), він оглядає й оцінює їх, а згодом шукає покупців. Книги, які залишалися, виставляв на наступному аукціоні. Якщо ж до перемоги якісь із примірників не знайдуть нових власників, пообіцяв власним коштом надіслати їх до сільських бібліотек.

Олександр Гнатюк з отриманими книжками
Олександр Гнатюк з отриманими книжками. Фото: Олександр Гнатюк

"Вжаренятка" (так Олександр називає членів спільноти "Враження UA") активно відгукнулися на заклик. Тільки за перші три аукціони назбирали 450 тисяч гривень.

"Я одразу сказав, що це буде, як кажуть, "на передок". Перший раз ми витратили на два тепловізори для організації "Пласт". Другий раз вже точково пішло маленькими сумами, треба було дозбирати людині на тепловізор, далі потрібен був електричний дріт 800 метрів, окремо зібрали снайперу на приціл, гарний тепловізор і кронштейн. А з третього пішло також на тепловізор, бо сказали хлопці, що не було жодного на всю роту. Також на тактичні окуляри і ще багато всякого. Ще віддали на сили спеціальних операцій", – ділиться Олександр.

До речі, якщо виконану ним роботу виміряти кількістю книжок, які пройшли через його руки, то це 680 книг на першому аукціоні, 780 на другому й 1150 на третьому. Четвертий стартував 9 червня й на ньому заявлено 1200 книг. Покупцями книжкових лотів за цей час стали понад 400 людей.

Редакторка текстової версії: Тетяна Познякова.

Читайте більше новин і матеріалів про книжки

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок