23 травня 1920 року в Києві помер Георгій Нарбут — український художник-графік, ілюстратор, автор перших українських державних знаків (банкнот і поштових марок). Один із засновників і ректор Української Академії Мистецтв, батько митця Данила Нарбута.
Працював над ілюстраціями до казок Ганса Крістіана Андерсена, байок Івана Крилова, народних казок і дитячих пісень.
Опрацював проєкти Державного Герба і Печатки Української держави. 18 липня 1918 року гетьман Павло Скоропадський затвердив створену Нарбутом малу Державну печатку — зображення козака з пищалем на плечі на восьмикутному тлі, у верхній частині якого було розміщено володимирський тризуб.
Також Нарбут створив ескізи українських грошей номіналом 10 і 500 гривень. Друкувалися вони в Берліні, звідки їх доставляли в Україну літаками.
Його творчість — це яскрава сторінка в українському мистецтві. Георгія Нарбута називали одним з найвизначніших графіків сучасності. Рання творчість зазнала значного впливу об'єднання художників "Світ мистецтва".
Крім творчості художників "Світу мистецтва" у галузі театрально-декораційного мистецтва та книжкової графіки, визначальний вплив на Нарбута справило давнє українське малярство і графіка XVII–XVIII століть, геральдика українських родів, графіка українських рукописів і стародруків.
З часом Нарбут виріс в оригінального митця, довкола якого утворилась ціла школа з його послідовників у галузі графіки й ілюстрування книжок.
"Нарбут нас ґрафічно "українізував" – українська ґрафіка Нарбута рішучо одмежувала нас від чужих ґрафічних впливів, виробила смак і оцінку та точне означення того, що ми називаємо сучасною українською ґрафікою. Це ж Нарбут увів нам українську ґрафіку в наш портфель через український банкнот, Нарбут рушив нам лист українською почтовою маркою, Нарбут спиняв наше око на українських друках і книжках, відштовхуючи нас від усього чужого, денаціоналізуючого", – розповідав мистецтвознавець Павло Ковжун в книзі "Нарбут: студії, спогади, листи".
23 травня 1920 року у Києві митець Георгій Нарбут помер від тифу – в той самий період польські й українські війська якраз ненадовго вигнали з міста більшовиків і столиця, бодай формально, повернулась під контроль УНР. Проживши лише 34 роки, він зумів зробити фундаментальний внесок у розвиток українського мистецтва.
Війна — усі останні новини
- Історія Олександри Путрі, яка за 11 років життя створила понад 2 тисячі малюнків
- "Путін – не людина. Це те, що зрозуміла під час роботи над портретом" – Дарія Марченко
- Українське сучасне візуальне мистецтво за 30 років: як змінювалось та чого чекати у майбутньому
- За якими сучасними українськими художниками та художницями варто почати стежити
Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!