Сергій Лозниця виступив у Каннах на захист російської культури

Сергій Лозниця виступив у Каннах на захист російської культури

Сергій Лозниця виступив у Каннах на захист російської культури
Фото: Alastair Grant, Film Festival, Cannes

У Каннах триває міжнародний кінофестиваль, на якому широко представлена Україна. Кінорежисер Сергій Лозниця, якого у березні виключили зі складу Української кіноакадемії через його неоднозначну позицію щодо війни Росії проти України, отримав премію France Culture за внесок у кінематограф. Під час нагородження він виголосив промову, у якій засудив тиск на російськомовну культуру в Україні та заклики до бойкоту російського кіно. Повний текст промови опубліковали "Радіо Свобода".

Отримуючи нагороду за внесок у кінематограф, Лозниця заявив, що Каннський фестиваль опинився на "лінії фронту": "З одного боку – ті, хто вимагає заборонити російський кінематограф, та й взагалі повністю "скасувати" російську культуру. З іншої – ті, хто проти тотального бойкоту культури".

Режисер назвав російську культуру "досягненням і багатством України", а її бойкот – архаїчним і деструктивним, що суперечить "європейським принципам культурного плюралізму та свободи вираження".

Сергій Лозниця виступив у Каннах на захист російської культури
Вручення нагороди Лозниці. Фото: Новинарня

При цьому Сергій Лозниця виголошував промову "рідною" російською мовою: "Цією мовою говорить значна частина біженців зі східних областей України. На цій же мові героїчні захисники острова Зміїний пояснили російським агресорам, куди їм варто піти. Сучасна Україна – багатонаціональна та мультикультурна держава".

Режисер також заявив, що не можна ототожнювати лиходійства, що їх "вчиняє нинішній російський режим, із творами скорботних пророків у своїй нещасливій вітчизні".

"Коли я чую ці заклики заборонити російські фільми, я думаю, які хороші люди ці кінематографісти. Вони жертви цієї агресії, як і ми"

За словами режисера, від початку повномасштабного вторгнення він не погоджувався з позицією українських активістів, через що його фільми також опинилися під загрозою заборони. Лозниця порівняв такі вимоги з методами роботи російської ФСБ.

Українська журналістка Олена Чиченіна написала у Facebook, що режисер маніпулює, називаючи російське мистецтво "російськомовним".

Сергій Лозниця виступив у Каннах на захист російської культури
Журналістка Олена Чичеріна прокоментувала промову Лозниці. Фото: Скріншот Facebook

Висловилась також Постійна редставниця Президента України в тимчасово окупованому Криму Таміла Ташева: "Треба банити все російське, не лише у нас, але й у світі. Цікаво цьому… режисеру вже почали росіяни платити за такі стейтменти чи ні?! Питання, звісно ж, риторичне".

Українська продюсерка і сценаристка Ганна Паленчук у Facebook назвала заяву Лозниці огидною, а його самого порівняла з українською співачкою Таїсією Повалій, яка виступає в Кремлі перед російськими окупантами.

"Сергію, у вас була можливість сказати про 100 500 несправедливостей, які зараз відбуваються не лише з Україною, країною вашого народження, а й у світі, але ви обрали захист російської культури, відміну якої зараз усі підтримують як щось, що протирічить цивілізаційному розвитку", – написала Паленчук.

Сергій Лозниця виступив у Каннах на захист російської культури
Українська режисерка Ганна Палійчук прокоментувала промову Лозниці у Каннах. Фото: Скріншот Facebook

Співзасновниця громадської організації "Музей сучасного мистецтва" Ольга Балашова у Facebook висловила сподівання, що Лозниці хоча б заплатили за те, що він виступив проти бойкоту російської культури.

Журналіст проєкту "Крим. Реалії" "Радіо Свободи" Андрій Гевко вважає, що після того, як кінорежисер закликав не "скасовувати" російську культуру, українці "скасують" його.

Сергій Лозниця – російський кінорежисер та сценарист білоруського походження. Має громадянсство України. У 2010 році режисер в одному з інтерв'ю російським ЗМІ самоідентифікував себе як "російський документаліст", хоча у 2015 в інтерв'ю українським ЗМІ заявляв, що питання того, чи є він білорусом, українцем чи росіянином, не є для нього суттєвим, і якби хтось назвав його, наприклад, українцем, то він би не заперечував.

У 2019 році Сергій Лозниця отримав державну премію імені Олександра Довженка 2019 року за фільм "Донбас", який розповідає про війну на сході України.

23 травня Сергій Лозниця представить на фестивалі новий документальний фільм "Природна історія руйнування", що досліджує вплив бомбардувань Німеччини в останні дні Другої світової війни на майбутнє країни. Режисер порівняв події, показані у стрічці, з боями в Україні, та заявив, що ключове питання картини — чи можна використовувати мирне населення та простір людського життя як ресурс війни. На думку Лозниці, керівників організацій, які підтримують українське кіно, ця тема «не цікавить».

Наприкінці лютого Лозниця вийшов із Європейської кіноакадемії (EFA) на знак протесту проти "ганебної" реакції цієї організації на вторгнення Росії до України.

Водночас, його фільми були включені до програми фестивалю у Франції під назвою "Від Львова до Уралу" (крім фільмів Лозниці, до програми також включені стрічки росіян, зокрема Кіри Муратової "Астенічний синдром"). Це послугувало однією з причин, чому рішенням Правління і Наглядової ради Української кіноакадемії режисера Сергія Лозницю виключили зі складу Української кіноакадемії.

Сергія Лозниця у відповідь на це нагадав, що в заяві від 27 лютого називав розв'язану Росією війну проти України –"самогубним та шаленим актом, який неминуче призведе до краху злочинного російського режиму", а також висловлював впевненість в тому, що перемога буде за українцями й засуджував нерішучість урядів допомогти Україні. Він зазначив, що з подивом здивувався виключенню за космополітизм.

"На жаль, це нацизм. Подарунок кремлівській пропаганді від Української кіноакадемії", – заявив Сергій Лозниця.

Війна — усі останні новини

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок