"Російські танцівниці" тепер українські: національна галерея Лондона перейменувала картину Деґа

"Російські танцівниці" тепер українські: національна галерея Лондона перейменувала картину Деґа

"Російські танцівниці" тепер українські: національна галерея Лондона перейменувала картину Деґа

Національна галерея Лондона перейменувала картину Деґа "Російські танцівниці". Таке рішення прийняли внаслідок численних закликів українців у соціальних мережах.

"Назва цієї картини є предметом постійних дискусій упродовж багатьох років і висвітлюється у науковій літературі, однак за останній місяць їй надали підвищеної уваги у зв’язку з нинішньою ситуацією. Тому ми вирішили, що зараз слушний момент оновити назву картини, аби вона краще відбивала її сюжет", - заявив прессекретар Національної галереї. Тепер картина має назву "Українські танцівниці".

Однією з ініціаторок стала українська художниця й дизайнерка Маріам Наєм: на своїй сторінці у Facebook Маріам повідомила, що написала листи в три музеї, у чиїх колекціях містяться роботи художника, і попросила виправити назви, щоб уникнути помилок.

У Національній галереї кажуть, що цей приклад має спонукати інші культурні установи переосмислити хибні або поставлені навмання маркування мистецтва пов’язаного з Україною. Наприклад, музей Метрополітен – у його колекції чимало робіт Деґа, де зображені саме українські танцівниці.

"Російські танцівниці" тепер українські: національна галерея Лондона перейменувала картину Деґа
Картина Едгара Дега "Українські танцівниці" / фото The National Gallery, London.

Серед тих, хто привітав такий крок галереї й Марія Кащенко, директорка Art Unit: "Я розумію, що термін "російське мистецтво" став легким терміном, який був корисним, але зараз потрібно це виправити. Як українка, в минулому я зіштовхувалась  з тим, що мене називали росіянкою, або коли український спадок описувався як російський".

Критикувала британські культурні інституції й Олеся Хромейчук, директорка Українського інституту в Лондона, яка написала для німецького журналу Der Spiegel: "Кожна поїздка у галерею чи музей у Лондоні з експонатами мистецтва чи кіно із СРСР розкриває навмисне чи просто ліниве тлумачення регіону як єдиної нескінченної Росії; так, як хотів би бачити нинішній президент Російської Федерації. Куратори без проблем називають єврейське, білоруське чи українське мистецтво російським. Дуже рідко, коли українця не називають росіянами, або його можуть назвати "народжений в Україні", як це було з режисером Олександром Довженком на одній із великих виставок революційного мистецтва в Лондоні".

Прессекретар галереї сказав для The Guardians: "ми також відкриті до отримання відгуків від громадськості щодо конкретних робіт і регулярно відповідаємо на коментарі, якими ділиться наша аудиторія в соціальних мережах".

"Українські танцівниці" Деґа – це пастель, що була створена в 1899 році. 

На ній зображено трупу танцівниць, від виступу якої в Парижі художник був у захваті. Стрічки у волоссі танцівниць – характерного блакитно-жовтого кольору, що подібно до українського прапора; гірлянди у них у руках такого ж кольору.

Війна — усі останні новини

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок