Проєкт "Паляниця": художниця представила виставку з каміння в закарпатському селі

Проєкт "Паляниця": художниця представила виставку з каміння в закарпатському селі

Проєкт "Паляниця": художниця представила виставку з каміння в закарпатському селі
. Фото: Facebook Kadyrova Zhanna

Українська мисткиня Жанна Кадирова презентувала у селі Берегово на Закарпатті проєкт "Паляниця". Експозицію складають артоб'єкти, що імітують форму традиційного українського хліба, але виготовлені з річкових каменів.

"Паляниця означає хліб. Загалом, це великий круглий пшеничний хліб, що запікається в духовці. З початком війни, яку Росія розв’язала в Україні, слово "паляниця" стало символом, через те, що російські окупанти не можуть правильно його вимовити. Воно стало способом, з допомогою якого можна безпомилково розрізнити друзів та ворогів",написала художниця у своєму Facebook.

"На створення проєкту надихнула Закарпатська область, де ми зараз живемо з моїм співавтором Денисом Рубаном. Коли почався другий тиждень війни, вся моя родина була змушена покинути рідне місто Київ. Мама, сестра і тітка зараз у Німеччині, а ми продовжуємо залишатися в Україні та сподіваємося повернутися додому", — додає вона.

Проєкт "Паляниця": художниця представила виставку з каміння в закарпатському селі
Проєкт "Паляниця": художниця представила виставку з каміння в закарпатському селі.

Кадирова розповіла, що коли вони тільки приїхали на Закарпаття, то багато гуляли околицями й звернули увагу на річкові камені, які своєю формою нагадували хліб. Так і виникла ідея перетворити їх на символічні об’єкти. Митці знайшли пустий будинок в Берегово, який вдалось обладнати під художню майстерню.

"Протягом перших двох тижнів війни мені здавалося, що мистецтво — це сон, що всі двадцять років мого професійного життя — лише те, що я бачила уві сні, що мистецтво абсолютно безсиле й ефемерне в порівнянні з нещадною військовою машиною, що руйнує мирні міста та людські життя. Тепер я вже так не думаю: я бачу, що кожен художній жест робить нас видимими, а наш голос — почутим!", — зазначає Жанна.

Митці жертвують 100% коштів, які отримують за ці твори мистецтва волонтерським організаціям і друзям, які лишились у Києві й доєдналися до сил територіальної оборони.

Проєкт "Паляниця": художниця представила виставку з каміння в закарпатському селі
Жанна Кадирова. Фото: Facebook Kadyrova Zhanna

Жанна Кадирова – українська художниця і скульпторка. Учасниця групи Р.Е.П., (Революційний Експериментальний Простір), яка виникла під час української Помаранчевої революції у Києві у 2004 році.

Її роботи були представлені на виставках у Відні, Парижі, Монако, Будапешті, Сан-Паулу та Давосі, на художніх ярмарках у Нью-Йорку і Маямі. Авторка нагороджена премією імені Казимира Малевича та Національною премією PinchukArtCentre.

З 2017 до 2020 року Жанна працювала над відомим мистецьким проєктом Market, в рамках якого створювала скульптури харчових продуктів із будівельних матеріалів, — серію презентували на 58-му Венеційському бієнале.

Війна — усі останні новини

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок