1 квітня 1917 року в Києві відбулося Свято Свободи на підтримку Української революції, яке до Помаранчевої революції 2004 року вважалося найбільшою маніфестацією в історії України.
100-тисячний мітинг патріотичних сил на Софійському майдані засвідчив устремління українців до національного самовизначення та підтримав територіальну автономію України. Організували його за ініціативою Центральної Ради, пише УІНП.
"Великими ріками й малими струмочками з 10 годин ранку текли люде з усіх кінців великої столиці України до головного пункту – Володимирського собору, де вище Київське духовенство, тепер з власної ініціативи, правило панахиду по Шевченкові, – повідомляли "Вісті з Української Центральної Ради" у номері за 3 квітня (21 березня) 1917-го. – А перед собором стояло українське військо під козацьким прапором, маяли численні знамена й прапори організованого по групам українства (робітники, чиновники, шкільна молодь з учителями, селяне і інш.).
14 військових оркестрів і 7 хорів то грають, то співають "Ще не вмерла Україна", "Заповіт", навіть "Марсельєзу". Пройшли Бібіковським бульваром до Хрещатика, привітали міську думу, а потім по Трьохсвятительській вийшли до пам’ятника Богдану Хмельницькому, на площу перед Софійським собором. Залунали дзвони".
Українська маніфестація стала кульмінаційним моментом відродження національно-визвольного руху. Видання пише:
"Кожний з учасників походу, лягаючи спати того вечора, бачив перед очима сотні блакитно-жовтих прапорів, які рвались від подихів вітру до ясного неба і кричали про нашу силу і наше завзяття… А встаючи ранком до щоденної праці свідомий українець не чув вже самотності і не був одиноким – він переконався наочно, що в ногу з ним іде сотня тисяч щирих і завзятих побірників волі", – писав новий часопис українського студентства "Стерно".
У "Споминах" Михайло Грушевський пише:
Маніфестація мала значний успіх, виявила високий потенціал українського національно-визвольного руху, на який змусила звернути увагу і російську революційну демократію. Через два дні після неї Міська дума включила до складу депутатів Михайла Грушевського та Івана Стешенка.
Голова Центральної Ради назвав день проведення маніфестації найяснішим, найрадіснішим днем свого і українського життя. У своїх спогадах він писав:
Війна — усі останні новини
- Чи можлива Росія без царя – пояснює Олег Криштопа
- Тримайте своє "the" подалі від моєї країни. І вивчіть трохи історії
- Що може статися з українською музикою після війни – пояснює Юрій Береза
- "Русский мір" – єресь чи неонацизм? Розбирається Костянтин Дорошенко
- "Я б не хотів мати десятки тем для ілюстрацій кожен день, як зараз": місяць війни в ілюстраціях
- "За Україну, за її волю!" Повстанський плейлист на Spotify від Суспільне Культура
Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!