83% українців хочуть, щоб українська була єдиною державною мовою – нове опитування "Рейтингу"

83% українців хочуть, щоб українська була єдиною державною мовою – нове опитування "Рейтингу"

83% українців хочуть, щоб українська була єдиною державною мовою – нове опитування "Рейтингу"
ВВС

За надання державного статусу російській мові до війни виступали майже чверть, а сьогодні – лише 7%. Про це свідчать результати соціологічного опитування, яке провела група "Рейтинг".

Опитування провели 19 березня. Думка, що українська мова має бути єдиною державною, домінує в усіх макрорегіонах, вікових та мовних групах. На думку аналітиків, на ставлення до статусу мови вплинуло безпрецендентне єднання суспільства на тлі війни з Росією.

"У мирний час за надання статусу державної російській мові традиційно виступали мешканці півдня та сходу. Але навіть у цих регіонах таких була лише третина, а сьогодні їхня кількість зменшилась майже вдвічі", — пишуть соціологи.

Міф про "мовну проблему"

Більшість, а саме 67% респондентів вважають, що ніяких проблем між україномовними та російськомовними громадянами в Україні не існує.

При цьому 19% вважають, що мовна проблема існує, але вона не є настільки важливою, й лише 12% вважають, що це питання є загрозою для внутрішньої безпеки.

Аналітики зазначають, що тези про наявність проблеми у мовній сфері є популярними не серед російськомовного населення, а саме у західних регіонах, де українська домінує в усіх сферах.

Також, згідно з попереднім дослідженням, лише 2% українців вважають, що Росія прийшла захищати російськомовних громадян України – "цей міф українці не прийняли", пишуть у "Рейтингу".

Рідна мова

За останнє десятиліття спостерігається стала динаміка зростання кількості тих, хто вважає українську мову рідною: з 57% у 2012 році до 76% у 2022 році.

Російська за 10 років втратила з 42 до 20%.

Аналітики зазначають, що мовна самоідентифікація та мова в побуті – це дві різні площини.

"Можемо констатувати стале зменшення російськомовного сегменту українців: у 2012 таких респондентів було близько 40%, наприкінці 2021 – 26%, а на початку війни – 18%. Натомість "перетік" російськомовних відбувається у сегмент "двомовних" (з 15 до 32%). Кількість тих, хто постійно користується лише українською вдома зросла незначно з 44% до 48%", – ідеться в дослідженні.

Процес переходу на іншу мову спілкування не є одномоментним і потребує певної адаптації, говорять дослідники.

"Сьогодні важливо, що дві третини тих, хто користується двома мовами у побуті готові найближчим часом перейти виключно на українську. Серед російськомовних – таких третина".

Аудиторія опитування – населення України віком від 18 років в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Вибіркова сукупність – 1000 респондентів. Метод опитування – CATI (телефонні інтерв'ю з використанням комп'ютера). Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95 – не більше 3,1%.

Війна — усі останні новини

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас.

На початок