Лозниця про виключення з Української кіноакадемії: "Це нацизм і подарунок кремлівській пропаганді"

Лозниця про виключення з Української кіноакадемії: "Це нацизм і подарунок кремлівській пропаганді"

Лозниця про виключення з Української кіноакадемії: "Це нацизм і подарунок кремлівській пропаганді"

18 березня Українська кіноакадемія виключила зі свого складу режисера-документаліста Сергія Лозницю ("Щастя моє", "Донбас", "Майдан" та ін.). Він відповів українським колегам відкритим листом, який поширив у Facebook.

У заяві щодо свого рішення Правління і Наглядова рада Української кіноакадемії зазначили, що пан Лозниця неодноразово підкреслював, що вважає себе космополітом, "людиною світу".

"Проте зараз, коли Україна з усіх сил боронить свою незалежність, ключовим поняттям у риториці кожного українця повинна бути його національна ідентичність. І тут не може бути жодних компромісів чи напівтонів.

Окрім того, нещодавно фільми Сергія Лозниці були включені до програми кінофестивалю російського кіно у французькому місті Нант під назвою "Від Львова до Уралу". У час кривавої повномасштабної війни, яку розв’язала Росія, це абсолютно неприпустимо", — заявили в Українській кіноакадемії.

Сергія Лозниця у відповідь на це нагадав, що в заяві від 27 лютого називав розв'язану Росією війну проти України –"самогубним та шаленим актом, який неминуче призведе до краху злочинного російського режиму", а також висловлював впевненість в тому, що перемога буде за українцями й засуджував нерішучість урядів допомогти Україні.

Він також нагадав, що вийшов з Європейської кіноакадемії, тому що її перша заява була надто беззубою щодо російської агресії: у ній навіть не назвали війну війною.

"Всі ці дні я займаюся тим, що пояснюю різним виданням та журналістам з Європи та Америки причини і суть війни, закликаючи світ вступити в боротьбу проти російської агресії, беру участь у благодійних показах моїх фільмів "Донбас" та "Майдан", кошти від яких йдуть на допомогу Україні, евакуюю людей з України та допомагаю біженцям", – повідомив режисер.

Сергій Лозниця зазначив, що з подивом здивувався виключенню за космополітизм. Він нагадав, що цей термін бере початок від давньогрецького філософа Діогена, а з ХVIII століття "космополітом" називали людину, відкриту до всього нового і вільну від культурних, релігійних і політичних забобонів.

"Тільки в епоху пізнього сталінізму, під час антисемітської кампанії, розв'язаної Сталіним у 1948 – 1953 роках, це слово набуло негативної конотації у радянському пропагандистському дискурсі.

Виступаючи проти "космополітизму", українські "академіки" використовують сталінський дискурс, в основі якого – ненависть, заперечення інакодумства, утвердження колективної провини, заборона будь-якого прояву вільного індивідуального вибору.

Чи вони проти філософської традиції Діогена, Зенона, Канта та Вольтера? Проти цінностей, що лежать в основі культури та суспільства сучасної Європи, в яку вони так прагнуть?", – зазначив він.

Другою причиною виключення стала участь фільмів Сергія Лозниці у фестивалі російського кіно Univerciné russe у французькому місті Нант. За словами режисера, фестиваль фільмів із країн, що утворилися після розпаду СРСР, щороку проводять викладачі російської мови місцевого університету і його коштом.

"Про цей фестиваль я дізнався із листа Української кіноакадемії. Я сьогодні зв'язався з організаторами фестивалю і дізнався, що "академія" та діячі української культури, в принципі, підтримують рішення про проведення фестивалю, але лише вимагають замінити всі російські фільми на українські. Дослівно: "… ми пропонуємо замінити всі фільми програми фільмами, виготовленими в Україні чи про Україну, таким чином відокремлюючи нашу культуру від російського кіно…". Коли організатори фестивалю відмовилися це зробити, вони зазнали атаки та образ з боку діячів української культури". Девіз фестивалю "Entre Lviv et l’Oural", що означає "Між Львовом та Уралом", а не "Від Львова до Уралу", як переклали з французької "академіки", – зазначив Сергій Лозниця.

Він також звернув увагу на те, що кошти від кінопоказів фестивалю підуть у Червоний Хрест на програму екстреної допомоги Україні й захід не підтримується жодними російськими інституціями.

Щодо тези Української кіноакадемії про те, що зараз, коли Україна боронить свою незалежність, ключовим поняттям для кожного українця має бути його національна ідентичність, режисер висловився так:

"Не громадянська позиція, не прагнення об'єднання всіх розсудливих і волелюбних людей у ​​боротьбі з російською агресією, не міжнародні зусилля всіх демократичних країн для перемоги в цій війні, а саме "національна ідентичність". На жаль, це нацизм. Подарунок кремлівській пропаганді від Української кіноакадемії", – заявив Сергій Лозниця.

Нагадаємо, Українська кіноакадемія також закликала світову спільноту не позиціонувати Сергія Лозницю як представника української культурної сфери.

"Ніколи в житті я не представляв жодної спільноти, групи, асоціації чи сфери. Все, що я кажу і роблю, було і є тільки моїм, індивідуальним, словом і ділом. Я був і є українським кінорежисером. Бажаю всім зберегти здоровий глузд у цей трагічний час", – йдеться наприкінці відкритого листа кінорежисера.

Також в ньому Сергій Лозниця заявив, що не підтримує бойкот російських кінематографістів, які виступали та виступають проти злочинів путінського режиму.

Про фестиваль Univerciné russe Суспільне Культура писало тут.

До його програми долучені фільми українських та російських режисерів — у переліку можна знайти стрічки Кіри Муратової "Астенічний синдром" (1989), Сергія Лозниці "В тумані" (2012) і "Донбас" (2018) та інші.

Українська кіноакадемія звернулася до організаторів запланованого фестивалю із закликом переглянути вектор події та змінити назву "Від Львова до Уралу", "оскільки таке позиціонування нівелює кордони суверенної України, не є коректним та не відповідає географічній та історичній дійсності", а також припинити співпрацю з російським кінематографом.

Війна — усі останні новини

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок