"Не може бути жодних компромісів чи напівтонів": Лозницю виключили з Української кіноакадемії

"Не може бути жодних компромісів чи напівтонів": Лозницю виключили з Української кіноакадемії

Офiцiйно
"Не може бути жодних компромісів чи напівтонів": Лозницю виключили з Української кіноакадемії
Фото надане Меморіальним центром Голокосту Бабин Яр.

Рішенням Правління і Наглядової ради Української кіноакадемії режисера Сергія Лозницю виключили зі складу Української кіноакадемії.

У заяві, опублікованій на Facebook-сторінці Української кіноакадемії, йдеться, що причиною стали погляди режисера та те, що його фільми були включені до програми фестивалю у Франції під назвою "Від Львова до Уралу":

"Режисер Сергій Лозниця неодноразово підкреслював, що вважає себе космополітом, "людиною світу".

Проте зараз, коли Україна з усіх сил боронить свою незалежність, ключовим поняттям у риториці кожного українця повинна бути його національна ідентичність. І тут не може бути жодних компромісів чи напівтонів.

Окрім того, нещодавно фільми Сергія Лозниці були включені до програми кінофестивалю російського кіно у французькому місті Нант під назвою "Від Львова до Уралу". У час кривавої повномасштабної війни, яку розв’язала Росія, це абсолютно неприпустимо", — пишуть автори заяви.

Українська кіноакадемія наголосила, що вже закликала світову кіноспільноту до бойкоту російського кінематографа.

"Ми постійно закликаємо увесь світ розмежовувати українську та російську культури та не ототожнювати їх. Для нас важливо, щоб усі члени Української кіноакадемії розділяли цю позицію і називали речі своїми іменами, проявляючи у своїх переконаннях чіткість і твердість.

Ми звертаємось до світової спільноти з проханням не позиціонувати Сергія Лозницю як представника української культурної сфери".

"Не може бути жодних компромісів чи напівтонів": Лозницю виключили з Української кіноакадемії
Сергій Лозниця.

Незадовго до оголошення про виключення Лозниці питання про доречність того, що Сергій Лозниця представляє Україну на світовій арені, підняла режисерка Ірина Цілик у своєму Facebook. Вона написала:

"Чи не настав час вголос озвучити те, що ми, українські кінематографісти, почуваємося вкрай некомфортно від того, що Сергій Лозниця є одним з найпомітніших репрезентантів українських кіно-голосів нині?

І я передусім маю на увазі не фільми Лозниці, а його погляди, стейтменти, виступи і певні вчинки. Самого Лозницю назвати українським режисером можна лише з великою натяжкою, це очевидно".

Також Цілик згадала ситуацію, якою, за її словами, вперше вирішила поділитися відкрито:

"Колись Сергій написав мені в приват про враження від мого фільму, мовляв, потрібно познайомитися і поспілкуватися більше. Ми листувалися кожен своєю мовою: я — українською, Лозниця — російською.

Відтак дійшло до ідеї зустрітися на ОМКФ. "Тож зустрінемося в Одесі", — написала я. "Да. В той Одессе, которая с двумя "сс", — відповів мені мій співрозмовник. У мене від цієї деталі миттєво здибилася шерсть, осад лишився, і розмова про "дві сс" в мені міцно засіла.

Я довго вагалася, як саме ставитися до цього режисера, але "Бабин Яр" і всі подальші події позбавили мене сумнівів", — додала вона.

Критично про погляди Лозниці написав і продюсер Денис Іванов. Він написав, що за словами його колег, Лозниця "дуже щасливий", що його картини представлені на фестивалі "Русского кіно" під назвою "від Львова до Уралу", а також дорікнув режисерові його за його думку, що українці мають нести "колективну відповідальність за трагедію Бабиного Яру":

"Цікаво, що думає Сергій Лозниця про колективну відповідальність росіян за геноцид українців? Маріуполь, Чернігів, Харків – все це відбувається у прямому етері", — написав він.

До дискусії долучився й актор, продюсер і голова Правління Української кіноакадемії Пилип Іллєнко. Він написав, що з тривогою спостерігає за тим, як головним публічним представником української кінематографічної спільноти в Європі і світі стає Сергій Лозниця, "який вже давно постійно мешкає за межами нашої держави, проте оголошує себе "жертвою" цієї війни та намагається таким чином публічно висловлюватися від імені її справжніх жертв".

Іллєнко пише, що звернувся до Правління та Наглядової ради з поданням про виключення кінорежисера Сергія Лозниці з членів Української кіноакадемії та написав про те, чому це необхідно:

"Виключення Сергія Лозниці з членів Української кіноакадемії унеможливить позиціювання пана Лозниці в медійному полі як спікера українського кінематографа, і його думка перетвориться на те, чим вона і є насправді, – окремий випадок агонії російського культурного імперіалізму.

Настав час видатному російському режисеру возз’єднатися із великим кораблем російської культури. Не сумніваюся, що його там його чекає віп-каюта".

Пост "Лозниця — це кінематографічна паляниця" написав і режисер Наріман Алієв.

Про фестиваль "Від Львова до Уралу" Суспільне Культура писало тут.

Нагадаємо, у французькому місті Нант планують провести фестиваль російського кіно Univerciné russe. До його програми долучені фільми українських та російських режисерів — у переліку можна знайти стрічки Кіри Муратової "Астенічний синдром" (1989), Сергія Лозниці "В тумані" (2012) і "Донбас" (2018) та інші.

Українська кіноакадемія звернулася до організаторів запланованого фестивалю із закликом переглянути вектор події та змінити назву "Від Львова до Уралу", "оскільки таке позиціонування нівелює кордони суверенної України, не є коректним та не відповідає географічній та історичній дійсності", а також припинити співпрацю з російським кінематографом.

Війна — усі останні новини

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок