Незалежні люди: другий сезон "Культових українців" стартує на UA: КУЛЬТУРА в лютому

Незалежні люди: другий сезон "Культових українців" стартує на UA: КУЛЬТУРА в лютому

Незалежні люди: другий сезон "Культових українців" стартує на UA: КУЛЬТУРА в лютому

З 25 лютого на суспільному каналі UA: КУЛЬТУРА стартує другий сезон програми «Культові українці». Він присвячений «Незалежним людям» — людям, які боролися за українську незалежність.

«Одним із нововведень цього сезону стане рубрика “Спогади”, де рідні та близькі вагомих історичних постатей розповідатимуть історії з життя, що не друкують у підручниках. Ми записали безцінні спогади доньки Романа Шухевича, сестер Василя Стуса, Володимира Івасюка, онуки Алли Горської, головної акторки фільму “Тіні забутих предків” Лариси Кадочнікової, члена-засновника Української Гельсінської групи Мирослава Мариновича», — розповідає продюсерка проєкту Юлія Ісакова.

Дванадцять героїв сезону уособлюють всю палітру громадсько-політичних, релігійних та культурницьких течій, що в умовах СРСР вели боротьбу за незалежність.

 • Олена Теліга
 • Роман Шухевич
 • Алла Горська
 • Володимир Івасюк
 • Йосип Сліпий
 • Василь Стус
 • Петро Григоренко
 • Сергій Параджанов
 • Микола Плав’юк
 • Єпископ УПЦ КП Володимир (Романюк)
 • Ірина Калинець
 • Левко Лук’яненко

Ведучі проєкту залишаються незмінними з першого сезону — культурна менеджерка Софія Челяк та історик, громадський діяч Олександр Алфьоров.

«Я працюю у сфері культури, тому так сталося, знаю багато саме про діячів та діячок культури, які стали дисидентами та дисидентками. Про них я можу в приватних розмовах говорити годинами, тому до програм, відповідно, готуватися легше. Непідготовленому телеглядачеві буде також дуже просто сприймати інформацію про видатних українців. Ми розкриваємо не лише історичні постаті, але й даємо контекст, у якому вони жили й працювали», — поділилася Софія Челяк.

Ведуча поділилася, яку мету ставить перед собою — щоб глядач після кожного випуску забажав дізнатися про обрану історичну постать більше з додаткових джерел.

Незалежні люди: другий сезон "Культових українців" стартує на UA: КУЛЬТУРА в лютому
Програма "Культові українці".

Історик, громадський діяч Олександр Алфьоров розповів, який з героїв нового циклу програм йому найближчий.

«Особисто для мене це буде серія про Левка Лук’яненка. Ми з ним були добре знайомі. Неймовірно цінував і ціную цю постать. Тож маю свої внутрішні переживання», — поділився Алфьоров.

За словами історика, програма доступна будь-якому глядачеві, бо інформація викладена таким чином, що її зрозуміє кожен.

«Ми знімаємо кожну передачу з думкою про глядача. Щоби це був не простий сюжет чи банальна інформація. Водночас ми достатньо детально пояснюємо маловідомі факти, або ж зацікавлюємо глядача до самостійного пошуку більшої інформації. Наші герої відомі українській аудиторії. Разом із тим через їхні постаті ми пробуємо доторкнутись до складніших явищ в історії України та українців», — поділився він.

Також ведучі пригадали, як прийшли на проєкт уперше.

«Зустрів у серпні 2020 року в “Олівці” Лук’яна Галкіна, і він поділився зі мною думкою про створення історичної передачі на Культурі. Сказав, що навіть і ведуча вже є — Ліза Цареградська. Запитав, чи не маю ідей. Йшлося не так про створення концепції, як про вибір тематики для багатосерійного проєкту. Я запропонував зробити серію передач про тих українців, які з нами щоденно. Про наших співвітчизників, що зображені на гривнях. Ідея сподобалась. Для мене це було нове й цікаве явище — допомагати у виробництві продукту для ТБ. На той час у мене було вже 12 років роботи на Радіо Культура. Тож що таке прямі ефіри знав, а як виробляють такі передачі — жодного розуміння. А потім запросили й на кастинг. Дуже хвилювався. І… став співведучим Лізи Цареградської у передачі “Культові українці: позначені гривнею”! З нею ми відпрацювали половину першого сезону», — поділився Олександр Алфьоров.

Софія Челяк своєю чергою пригадала, як прийшла на проєкт на заміну Лізи Цареградської, яка пішла у декретну відпустку.

«Мені зателефонували й запропонували прийти на місце Лізи Цареградської, яка пішла в декрет. Для мене, якщо чесно, це було дуже страшно і почесно, бо Ліза — та ведуча, за якою я вчилася, і чиї відео передивлялася. А коли мені сказали, що я за типажем підходжу — це було, з одного боку, радісно, а з другого — почалася паніка. Потім я проходила 2 етапи кастингів, і після цього мене затвердили», — поділилася Софія Челяк.

Незалежні люди: другий сезон "Культових українців" стартує на UA: КУЛЬТУРА в лютому
Софія Челяк.

Нагадаємо, що перший сезон історичного інформаційно-просвітницького проєкту «Культові українці» стартував 7 листопада 2020 року. В кожному випуску ведучі розповідали маловідомі та контроверсійні факти з біографій культових українців, відкривали по-новому кожного діяча з погляду їхньої державотворчої діяльності, особистих якостей, інноваційності, спадщини й зовнішньополітичної діяльності.

Мета другого сезону, що має назву «Культові українці. Незалежні люди», — розповісти про історію простими словами: доступно, образно, легко, зробити її близькою та «модною». Спецвипуск програми другого сезону вийшов 12 січня, він присвячений одному з символів дисидентського руху, Аллі Горській.

Нагадаємо, UA: КУЛЬТУРА — суспільний загальнонаціональний телеканал для культурного дозвілля. Кіно, театр і музика, цікаві програми про мистецтво, спецпроєкти та ефіри наживо з головних культурних та мистецьких подій країни.

На початок