Україна може ратифікувати Стамбульську конвенцію у 2022 році – віцепрем'єрка Стефанішина

Україна може ратифікувати Стамбульську конвенцію у 2022 році – віцепрем'єрка Стефанішина

Україна може ратифікувати Стамбульську конвенцію у 2022 році – віцепрем'єрка Стефанішина
Facebook

Віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина розраховує, що Верховна рада ратифікує Стамбульську конвенцію у 2022 році.

Про це Стефанішина розповіла в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".

Чиновниця заявила, що уряд і президент підтримали ратифікацію Стамбульської конвенції і цей законопроект буде внесений до парламенту.

"Водночас я як віцепрем'єр, який координує цей процес в уряді, вважаю, що для ратифікації варто вибрати правильний час. Ми на початку 2022 року сконцентруємося на комунікаційній кампанії, на роботі з депутатським корпусом, і перше півріччя проведемо під егідою налагодження консенсусу щодо ратифікації та подальшого внесення закону до парламенту", – зазначила вона.

На уточнювальне питання Стефанішина заявила, що Стамбульську конвенцію ратифікують у 2022 році.

Читайте більше: Право на життя без насилля. Що таке Стамбульська конвенція

Віцепрем'єрка також повідомила, що законопроєкт про ратифікацію Стамбульської конвенції подаватиметься з певними застереженнями.

"Ми сформували застереження до Конвенції, з якими подаватиметься документ на ратифікацію. Ці застереження є квінтесенцією всіх дискусій з різними сторонами, і з консервативним крилом суспільства, з релігійним співтовариством та з експертним середовищем", – сказала Стефанішина.

За її словами, застереження передбачають, що норми конвенції не впливають на положення Конституції України. А також що "конвенція не стосується будь-яких питань гендерної ідеології чи ідентичності. І відповідно ці застереження знімають різночитання положень самої конвенції".

Віцепрем'єрка також розповіла, що отримала лист від пані генерального секретаря Ради Європи, яка офіційно роз'яснила від імені інституції зміст конвенції.

"У цьому листі підтверджується, що конвенція не має нічого спільного з питаннями гендерної ідентичності, що стосується виключно можливості захисту осіб, які страждають від домашнього насильства. Вона дає додаткові інструменти міжнародного співробітництва та захисту наших громадян за кордоном. Крім того, це дає змогу Україні стати об'єктом загальноєвропейського моніторингу", – додала Стефанішина.

У чому суть Стамбульської конвенції

Стамбульська конвенція – це міжнародна угода Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами.

Конвенція пропонує встановити кримінальну відповідальність за насильство стосовно жінок і забезпечити за нього покарання. Наразі в Україні діє низка статей кримінального кодексу, проте розписані вони не настільки широко та детально, як в Стамбульській конвенції. Крім того, документ передбачає механізми захисту як чоловіків, так і жінок, які зазнали домашнього насильства.

Ратифікація Стамбульської конвенції дала б можливість експертам Ради Європи контролювати, як Україна виконує взяті на себе зобов’язання. Своєю чергою, Україна зможе вимагати посилення відповідальності для кривдників українок за кордоном, а також притягнення до відповідальності кривдників-українців, які переховуються за кордоном.

Основні цілі Стамбульської конвенції

Конвенція надає країнам-учасницям юридичну базу, а також стратегії та заходи щодо протидії насильству стосовно жінок і домашньому насильству. Її основні цілі:

  1. Захистити жінок від усіх видів насильства, а також запобігти й викорінити насильство над жінками та домашнє насильство;
  2. Сприяти встановленню рівних прав для чоловіків і жінок;
  3. Викорінити всі види дискримінації щодо жінок;
  4. Захистити й допомогти всім, хто постраждав від насильства;
  5. Сприяти міжнародній співпраці, яка спрямована проти зазначених видів насильства;
  6. Надавати допомогу організаціям і правоохоронним органам у співпраці одне з одним задля викорінення насильства стосовно жінок та домашнього насильства.

Що відомо

  • Стамбульську конвенцію прийняли 7 квітня 2011 року. Україна підписала конвенцію ще в листопаді 2011 року, проте досі не ратифікувала.
  • У листопаді 2021 року понад 50 українських громадських організацій об’єдналися в коаліцію "За Стамбульську конвенцію" із закликом до президента Володимира Зеленського та Верховної ради ратифікувати цей міжнародний документ.
  • В Україні вдруге створили петицію із закликом ратифікувати Стамбульську конвенцію.

На початок