Знов скандал. Новообраний директор хору Верьовки відмовився від посади після протестів колективу

Знов скандал. Новообраний директор хору Верьовки відмовився від посади після протестів колективу

Знов скандал. Новообраний директор хору Верьовки відмовився від посади після протестів колективу
.

Хоровий диригент Олександр Тарасенко відмовився очолювати Національний заслужений академічний український народний хор України імені Г. Г. Верьовки після того, як переміг у конкурсі на цю посаду. Про це повідомило Міністерство культури та інформаційної політики, оголосивши повторні вибори генерального директора. За кілька годин до цього колектив хору провів акції протесту.

"На жаль, через особисті обставини пан Тарасенко змушений був відмовитись від посади", — сказано в повідомленні Міністерства культури, яке з'явилося на сайті установи 18 жовтня.

За тиждень до цього, 12 жовтня, конкурсна комісія провела співбесіди з двома кандидатами на посаду директора та проголосувала за нового очільника. У виборах брали участь:

  1. Олександр Тарасенко, хормейстер Національної опери.
  2. Зеновій Корінець, чинний директор хору імені Верьовки.

На засіданні комісії представників ЗМІ не було, оскільки Мінкульт не оголошував акредитацію, посилаючись на карантинні обмеження. Хід конкурсу та голосування можна подивитися у запису – велася онлайн-трансляція, проте звук на відео геть поганий. Тому розібрати виступи кандидатів, сесію запитань та відповідей не можливо. Голосували члени комісії таємно, заповнив бюлетені. Тарасенко отримав п'ять голосів, Корінець – чотири.

Поки комісія проводила співбесіди з кандидатами, під Міністерством культури тривала акція на підтримку Корінця, яку організували учасники хору. Дізнавшись про перемогу іншого кандидата, вони поширили заяву на офіційній сторінці колективу у Фейсбуці:

"Конкурсна комісія була заангажованою, члени комісії діяли упереджено та прийняли рішення на користь Олександра Тарасенка — НЕЗАКОННО з порушеннями кваліфікаційних вимог".

18 жовтня колектив хору знову вийшов на вулицю, зібравшись спочатку перед Міністерством культури, а потім перед Офісом президента. І там, і там артисти виголосили вимогу про проведення повторного конкурсу на посаду генерального директора та заспівали державний гімн. З собою вони принесли плакати з написами "Не дайте знищити хор Верьовки".

У той же день Міністерство культури повідомило про відмову Тарасенка очолювати хор і оголосило новий конкурс, як і вимагав творчий колектив.

Що відомо про Тарасенка

Останні дев'ять років хоровий диригент Олександр Тарасенко є хормейстером Національної опери, п'ять років очолює Всеукраїнське хорове товариство імені М. Леонтовича Національної всеукраїнської музичної спілки. А до цього рік керував обласною філармонією у місті Рівне.

Під час виступу на конкурсі заявив, що запровадить нову репертуарну політику хору: у перший рік діяльності з'явиться три концертні програми.

Також вважає за доцільне через пандемію, у якої — відкрита дата закінчення, створити два малих хори та три ансамблі. Тарасенко запропонував працювати з українськими митцями, іноземними ансамблями, оперними співаками, виконавцями не лише народної музики, а й рок і поп.

Знов скандал. Новообраний директор хору Верьовки відмовився від посади після протестів колективу

Що відомо про Корінця

У мотиваційному листі Зеновій Корінець вказав, що більше 20 років пов'язаний з хором імені Г.Г Верьовки. "Спочатку на посаді хормейстера, потім головного режисера та директора-розпорядника. А в 2016 році, після смерті керівника колективу Анатолія Авдієвського, який 50 років керував колективом, на основі конкурсного добору я очолив цей славетний колектив".

Своїм завданням на посаді директора вбачає "збереження та розвиток всього, що плекалося народом протягом багатьох століть" існування української культури.

Колектив хору підтримує переобрання Корінця директором на другий строк. Хоча перша його каденція відмічена скандалом.

У 2019 році колектив виступив на концерті "95-го кварталу", де заспівав пісню про згорілий будинок ексглави НБУ Валерії Гонтарєвої. Зокрема, слова були такими: "Горіла хата, палала. У Лондоні жінка плакала".

Це викликало такій суспільний резонанс, що хор засудили навіть члени уряду: тодішній міністр культури Володимир Бородянський вибачився перед Гонтарєвою, а міністр економіки Тимофій Мілованов сказав, що це — дуже поганий сигнал для іноземних інвесторів. Після цього свої вибачення приніс і Корінець, сказавши, що висміяти пожежу в будинку ексголови Національного банку було "не дуже моральним" кроком.

Тепер, коли Корінець у вирі скандалу через протести колективу та оголошення повторного конкурсу, сторінка хору у Фейсбуці "палає" від нагадувань про жарти на одній сцені з "95 кварталом". Наприклад, є такі коментарі:

"Горів хор, палав, та й фіг з ним"

"Шановний хор, а пам'ятаєте пісню про сосну? Бумеранг, він такий".

Серед коментаторів на сторінці у соціальній мережі є й співробітники хору. Наприклад, Олексій Шаповал написав, що колектив може працювати з різним керівництвом, але не з тим, яке призначене нечесними методами: "Такими, як недотримання регламенту документообігу на підтвердження стажу на дану посаду, призначення зацікавлених людей до одного з кандидатів у виборчу комісію (це є конфлікт інтересів при виконані). І головне: кандидат в керівники колективу, якому нема чого сказати колективу, окрім "доброго дня" та "до побачення", то не керівник — то просто перехожий".

Олексій Рибак з хору Верьовки написав, що "обраний керівник не має достатньо досвіду для керування колективом національного значення; також має розмиті плани як на 1 рік, так і на 5 років, зовсім не врахувавши специфіку колективу при їх створенні. Колектив ризикує втратити свою ідентичність".

Як буде проходити повторний конкурс на посаду директора

В законі "Про культуру" сказано, що повторний конкурс проводиться так само, як і звичайний конкурс на посаду директора підприємства у сфері культури.

Процедура така: міністерство культури оголошує конкурс, протягом 30 днів збирає документи від претендентів на посаду та формує конкурсну комісію. Після того, як подача документів завершується, на сайті міністерства оголошують імена тих, хто бажає очолити культурне підприємство, у данному випадку хор. Потім комісія проводить перше та друге засідання, вислуховуючи кандидатів та голосуючи за них. За вимогами закону, кандидат має представити програму розвитку установи на 5 років — це строк дії трудового контракту, що укладається з переможцем.

Конкурсна процедура триває півтора — два місяці. Тобто новий директор у хору Верьовки з'явиться або перед різдвяно-новорічними святами, або після них у 2022 році.

Що відомо

  • Національний заслужений академічний український народний хор України імені Григорія Верьовки — професійний хоровий колектив, заснований 11 вересня 1943 року у Харкові. Його заснувало подружжя Григорія Верьовки та Елеонори Скрипчинської.
  • У 1964 року Верьовка помер, і у 1965 році хор очолив на 50 років Анатолій Авдієвський, який став реформатором українського хорового мистецтва. Він першим увів у народний хор жіноче академічне сопрано, завдяки чому колектив зміг виконувати "Щедрика" і "Дударика" Леонтовича та інші академічні твори.
  • Хор має три групи: хорову, танцювальну та оркестрову. Під час державних урочистостей та відкриття чи закриття сесій Верховної ради виконує гімн України.
  • 2020 рік насичений переобранням очільників культурних інституцій від установ місцевого значення до національного. Це пов'язано з тим, що конкурси на посаду директорів — нова річ в Україні, вперше їх почали проводити у 2016 році.
  • Повторні вибори через скандали проводилися у 2021 році в Мистецькому арсеналі та Українському культурному фонді. А призначення вибраної на конкурсі директорки Довженко-Центр заблоковано.

На початок