Яскравий авангардний спалах: "Мистецький арсенал" презентує виставку "ФУТУРОМАРЕННЯ"

Яскравий авангардний спалах: "Мистецький арсенал" презентує виставку "ФУТУРОМАРЕННЯ"

Яскравий авангардний спалах: "Мистецький арсенал" презентує виставку "ФУТУРОМАРЕННЯ"
.

Експозиція презентує найбільш радикальну візію мистецтв 1920-х в Україні: деструкції старої мистецької форми та її модернізації. "Мистецький арсенал" продовжує перевідкривати культурну спадщину України ХХ століття проєктом "ФУТУРОМАРЕННЯ", присвяченому яскравому авангардному спалаху — футуризму.

"Бацила футуризму", за метафоричним визначенням Михайля Семенка (1922), зародилась в Італії і поширилась світом на початку ХХ століття. Невизначеність (марення) та процесуальність важливі для футуристів як концепти творчих пошуків; звідси — назва виставки.

Проєкт простежує шлях футуризму від "інфікування" ідеями нового мистецтва в 1910-х в Одесі, Києві, Херсоні, Миколаєві до закріплення його у Харкові в 1920-х стараннями Михайля Семенка.

Виставка займає 4 тисячі квадратних метрів "Мистецького арсеналу". Представлені майже півтисячі експонатів — це і знакові, і маловідомі твори з 19 державних інституцій культури (музеїв, архівів, бібліотек, дослідницьких центрів) та 8 приватних колекцій, архівні документи, фотографії, ігрові та хронікальні кінострічки.

Експеримент і провокація, змішування серйозного і смішного, політичного і побутового — таким був шлях футуризму. Проєкт "ФУТУРОМАРЕННЯ" — не лише про мистецтво. Він передусім про людину і суспільство, які постають перед викликами доби — соціальними, економічними, світоглядними.

Куратори "ФУТУРОМАРЕННЯ" — Вікторія Величко та Ігор Оксаметний — працювали над проєктом понад два роки, досліджуючи архіви та фонди українських музеїв.

Яскравий авангардний спалах: Мистецький арсенал презентує виставку ФУТУРОМАРЕННЯ
Співкуратори виставки Вікторія Величко і Ігор Оксаметний. Фото: Володимир Шуваєв, Павло Змєй

На виставці представлені єдині збережені в Україні супрематичні вишивки Ніни Генке-Меллер, а також твори Давида Бурлюка, Вадима Меллера, Олександра Богомазова, Марії Синякової, Бориса Косарева, Сандро Фазіні, Василя Єрмилова, кінокамера і фільми Євгена Деслава та інші. На виставці глядачі також побачать реконструкцію сцени з вистави Ігоря Терентьєва "Дивак", нереалізованого футуристичного архітектурного проєкту Театру масового музичного дійства у Харкові, мультимедійну інсталяцію "Поезомалярство" на вірші Михайля Семенка.

Куратори також підготували спеціальні репортажі з експедицій знаковими для України локаціями футуризму — села Чорнянка на Херсонщині, де в обійсті братів Бурлюків зародилась група "Гілея" та з села Красна Поляна на Харківщині, де сестри Синякови приймали знаменитих тепер на весь світ авангардистів.

Як і інші проєкти "Мистецького арсеналу", "ФУТУРОМАРЕННЯ" є міждисциплінарним. В його межах відбудеться спеціальна концертна програма "Фокстроти" письменника і дослідника літературного футуризму Сергія Жадана з Юрієм Гурджи; перформанс Алли Загайкевич "Музика футуризму"; імерсивний перформанс-презентація EXTER.Live; перегляди фільмів, лекції, зустрічі, освітня програма для дітей, підлітків та дорослих.

Суспільне Культура писало про перформанс-презентацію EXTER.Live — У Мистецькому арсеналі покажуть перформанс про художницю-авангардистку Олександру Екстер

Читайте також

У київській галереї The Naked Room показують процес створення коміксу "У м'яті"

Мистецтво, створене для Інтернету та з Інтернету: що ми знаємо про нет-арт

У Києві відкрилася перша Українська бієнале цифрового та медіа мистецтва

На початок