12 асоціацій художньої торгівлі створили кампанію проти продажу розграбованих афганських артефактів

12 асоціацій художньої торгівлі створили кампанію проти продажу розграбованих афганських артефактів

12 асоціацій художньої торгівлі створили кампанію проти продажу розграбованих афганських артефактів

12 великих асоціацій художньої торгівлі об’днали зусилля, щоб зупинити доступ до розкрадання артефактів і творів мистецтва для продажу на західному артринку.

"Дозвіл на надходження таких артефактів на ринок компрометує законний ринок мистецтва та старожитностей і суперечить професійним та етичним стандартам наших торгових асоціацій", — йдеться у відкритому листі, яке цитує Your art.

Національний музей Афганістану в Кабулі заявив, що грабіж реліквій зростає в країні, і закликав внутрішні сили безпеки та міжнародне мистецьке співтовариство "не дозволяти опортуністам використовувати цю ситуацію як причину погіршення стану".

Колекція музею поки що уникнула пошкоджень чи крадіжок, але експерти у всьому світі все ще побоюються за її безпеку.

У вересні Live Science написав, що за допомогою супутникових знімків вдалося нанести на карту приблизно 25 тисяч археологічних пам'яток в Афганістані. За словами Гіл Штейн з Чиказького університету, розграбування цих пам'яток — давня проблема Афганістану. Хоча, як стверджує Штейн, у нього немає доказів, що Талібан підтримує це.

У районах на півдні, які Талібан контролював протягом багатьох років, немає великомасштабних грабежів, які спостерігалися на територіях, контрольованих ІДІЛ у Сирії та Іраку, каже Штейн. На півночі Афганістану набагато більше археологічних пам'яток, ніж на півдні. Вивчивши недавні супутникові знімки північного Афганістану, Штейн побачив "пошкодження, пов'язані з боєм", але не нові випадки широкомасштабних грабежів.

Також у деяких ЗМІ з'явилася інформація, що таліби шукають знаменитий афганський скарб — "бактрійське золото". Це колекція з 21 145 артефактів, багато з них зроблено із золота, які були знайдені в могилах віком 2000 років під час розкопок місця під назвою Тіллі-Тепе в 1978 році. Артефакти виявила радянсько-афганська археологічна експедиція. Скарби зберігалися в Національному музеї Афганістану і були виставлені в президентському палаці. У ЗМІ говорилося про те, що їхнє справжнє місце розташування невідомо. Але китайське видання Global Times з посиланням на повідомлення афганського видання Tolo News пише, що міністерство культури Афганістану заявило про те, що бактрійське золото знайдене і в безпеці.

Що відомо

  • Тіллі-Тепе, що перською означає "Золотий пагорб" або "Золотий курган". "Бактрійське золото" - це понад 20 тисяч прикрас, монет та інших предметів із золота, срібла, слонової кістки і відноситься до періоду I століття до н.е. — I століття н.е. Серед прикрас — намиста з напівдорогоцінним камінням, пояси, медальйони і корона.
  • Вважалося, що скарб загублений у 1990-х, коли Національний музей Афганістану був розграбований багато разів, що привело до втрати 70% зі 100 000 виставлених експонатів. Однак, у 2003 році знахідку виявили в секретних сховищах під будівлею центрального банку в Кабулі.
  • 15 серпня формування "Талібан" захопило президентський палац у Кабулі, встановив контроль над Афганістаном. Президент Ашраф Гани склав з себе повноваження і покинув країну. Перехід влади відбувся через те, що США вивели свої війська.
  • Таліби – одне з крайніх відгалужень сучасного ісламського фундаменталізму, і, дотримуючись канонічної традиції. Вони як суніти не мають права зображати людину – малювати чи робити статую. В період першого свого правління, з 1996 до 2001 року, зруйнували дві найвідоміші статуї Будди. Таліби не визнають ніяку культуру, окрім мусульманської. Забороняють музику та літературу окрім релігіозної, образотворче мистецтво, кіно, телебачення, фотографію. Наприклад, вони вже заборонили виконувати на весіллях живу музику і знаходитися разом чоловікам та жінкам під час урочистостей.
  • Також таліби надзвичайно жорстокі. З 1996 до 2001 року за порушення правил проводили публічні побиття, відрізання частин тіла і страти. Зараз вони заявили, що збираються робити те саме. Найжорстокіші правила та покарання розповісюджуються на дівчат та жінок.
  • Таліби заборонили дівчатам ходити в школу, змусили адміністрацію Кабула звільнити жіночий персонал за кількома винятками, заборонили жінкам виходити на вулицю з відкритим обличчям та займатися спортом.

Читайте більше

Яким пам'яткам культурної спадщини Афганістану загрожує "Талібан"

Забороняється стукати каблукам, бо це дратує чоловіків

Що потрібно знати про талібів і конфлікт в Афганістані, який триває понад 40 років

На початок