На бібліотечні закупівлі у 2022 році можуть не виділити кошти з держбюджету: коментують експерти

На бібліотечні закупівлі у 2022 році можуть не виділити кошти з держбюджету: коментують експерти

На бібліотечні закупівлі у 2022 році можуть не виділити кошти з держбюджету: коментують експерти
.

Про це написала народна депутатка від фракції "Голос" Інна Совсун у Фейсбуці. Цьогоріч у проєкті держбюджету на 2022 рік на забезпечення діяльності Українського інституту книги, підтримку книговидавничої справи та популяризацію української літератури у світі заклали 152,5 млн грн. Це майже така ж сума, як і минулого року — у 2021 під цю статтю виділили 151,6 млн. Розбираємося, чому ж у майбутньому році може не вистачити грошей на бібліотечні закупівлі.

У дописі Совсун пише, що вона була на нараді в Мінкульті з приводу закупівлі книжок для бібліотек, яку координує Український інститут книги і виявила, що на цьогорічні бібліотечні закупівлі не передбачене державне фінансування:

"В бюджеті на 2022 рік на бібліотечні закупівлі закладено 0 грн. Нуль. В Уряді та Мінфіні не розуміють, навіщо підтримувати українських видавців, "вони ж просто бізнесом займаються". Нащо виділяти на це державні гроші?", — написала вона.
На бібліотечні закупівлі у 2022 році можуть не виділити кошти з держбюджету
Інна Совсун, фракція "Голос".

Також Совсун пише, що щороку на закупівлю книжок з бюджету виділяється все менше грошей:

  • у 2018 — було 121 млн грн;
  • 2019 — вже 87 млн грн;
  • 2020 — 48 млн грн;
  • 2021— 50 млн грн.

За її словами, останні роки цього вистачало на книжки для трохи більше ніж 600 бібліотек. Тоді як в Україні 15 тис. бібліотек, якими користується 12 млн читачів і читачок.

"Щоб забезпечити новими книжками українських видавництв всі бібліотеки, за підрахунками Інституту книги, потрібно 300 млн грн. Це мізерна сума на фоні 15 млрд грн додатково на ремонт доріг. Але на 2022 рік на бібліотечні вирішили не виділяти ні копійки", — наголосила народна депутатка.

Також вона наголосила, що не всі українські видавці пережили карантин і нагадала про вплив російського книжкового ринку:

"Нагадаю колегам з Уряду, що у нас під боком величезний російський книжковий ринок, один з найбільших у світі. Росіяни не пошкодують жодних нафтових грошей, щоб проковтнути український ринок, який тільки стає на ноги"

Чому у минулому році гроші були, а зараз – ні

У державному бюджеті не існує окремої статті на закупівлю книжок для бібліотек. Гроші на це виділяється з місцевого бюджету та бюджету Інститут книги (УІК). Суспільне Культура докладно розповідало про це у статті, що таке УІК.

Тож якщо бюджет установи у 2022 році не буде зменшено – а за проєктом держбюджету він збільшений на 1 мільйон 446 тисяч проти бюджету 2021 року, – то постає питання: чому раніше Інститут закупляв книжки, а зараз виникла розмова, що на це немає коштів? Офіційної позиції УІК наразі немає. Але видання про літературу "Читомо" з посиланням на свої джерела повідомило, що заява депутатки Совсун не відповідає дійсності.

За їх інформацією, Український інститут книги очікував збільшення фінансування на закупівлі книжок для бібліотек з 49 мільйонів до 183 мільйонів гривень, що дозволило б вийти на рівень поповнення фондів на 1,1 мільйона примірників. В установі сподіваються на дозвіл Міністерства фінансів на надання Інститутом грантів на видання книжок, проведення подій з промоції читання і виділення на це додаткових коштів. В цілому, очікується, що на 2022 рік Інститутові виділять 681 мільйон гривень.

Суспільне Культура відправило Ірині Совсун повідомлення у Фейсбук з проханням пояснити, на підставі чого вона стверджує, що на закупівлю книжок у 2022 році "закладено 0 грн. Нуль", проте депутатка поки не відповіла.

Скільки витрачати - вирішує УІК

"У проєкті бюджету на 2022 рік УІК виділено 152 мільйона гривень, у 2021 році - 151 мільйон гривень. Але куди ці кошти йдуть чи підуть - ми не знаємо. Тобто, ми зараз не розуміємо як видавці, як бібліотекарі – ці кошти будуть спрямовані на закупівлю книжок для бібліотек, або вони можуть бути використані на популяризацію читання, або на сертифікати для молоді на закупівлю книжок, або на що? - заявив Суспільному Культура видавець та член правління Української бібліотечної асоціації Ігор Степурін.

Недофінансування закупівель існує постійно, сказав Степурін. На його думку, якщо на 2021 рік було виділено 52 млн грн. на нові книжки для бібліотек, то на 2022 може бути 75-80 млн. грн.

УІК керується затвердженим Порядком використання коштів відповідно до завдань Стратегії розвитку читання, а також Паспортом бюджетної програми, який затверджується МКІП після погодження з Мінфіном. Наглядова рада, директорка Інституту, інші посадові особи УІК, а також експерти не мають права на самостійне прийняття рішень щодо розподілу коштів.

"На кіно витрачають 5 млрд, а на книжкову галузь 152 млн". Інтерв'ю Степуріна про закупівлю книг у бібліотеки

Чи можуть збільшити бюджет

Варіант бюджету, який зайшов у Верховну раду, - винятково пропозиція авторства Міністерства фінансів, сказала Суспільному Культура народна депутатка Євгенія Кравчук. Міністерство культури і такі інституції, як Український інститут книги, подавали потребу значно більшу.

"У нас буде 29 вересня засідання профільного Комітету гуманітарної політики, ми детально пройдемось по усім програмам і будемо, звичайно, подавати правки на збільшення фінансування галузі культури. Наш Комітет гуманітарної та інформаційної політики не буде підтримувати варіант бюджету, якщо там не будуть внесені зміни на збільшення фінансування", — зазначила вона.

Кравчук зауважила, що окремим рядком бюджету державні книжкові закупівлі книжок неможливо прописати через те, що фінансування направляється на інституцію. За її словами, може бути поділ лише на те, скільки витрачається на заробітні плати і на інші заходи.

"Тому наша правка (Комітету гуманітарної та інформаційної політики, - ред.) буде стосуватися збільшення фінансування на саму інституцію, але з обов’язковим врахуванням програми закупівлі книг", - додала вона.

Як УІК купує книги для бібліотек

Щороку Інститут проводить конкурс відбору та закупівлі книжок, які відбирає експертна рада. Далі книжки передають в активні бібліотеки, що мають вебсайт або сторінку в соціальних мережах, проводять заходи популяризації читання та готові до змін.

У 2018-2020 роках за цією програмою фонди поповнили на понад два мільйони книжок на суму 247,9 мільйона гривень. Тобто УІК закуповує у видавництв книжки, які потім можна знайти в бібліотеках. Списки експертних рад (які відбирають книжки), вимог до книжок і бібліотек, а також переліки книжок є у вільному доступі.

У 2021 році планувалася закупівля на 50 мільйонів гривень, а також передбачалися гранти на придбання сучасної української літератури. Їх отримували публічні бібліотеки, які за власною ініціативою подавали заявки на отримання гранту.

Також ви можете ознайомитися з програмою закупівлі книжок до бібліотек на сайті Інституту.

У 2020 році заступниця міністра Ірина Подоляк говорила, що книжки будуть розвезені чи надані тим бібліотекам, які "покажуть план своєї роботи, що вони із тими книжками будуть робити далі. Тому що дуже багато книжок часом лежать на розподільниках".

Під час кампанії закупівлі книжок у 2021 році для поповнення бібліотечних фондів Українським інститутом книги виник скандал через присутність у ньому книжки Марини Ланге про виховання дітей "Щоб у 16 не було запізно". У ній виявили гендерно стереотипні твердженя. Після публічної дискусію, закупівлю книжки Ланге скасували, проте внаслідок зросла увага до процесу поповнення бібліотечних фондів державним коштом.

Книжку Ланге, як і інші видання для 617-ти бібліотек у 2021 році, відбирали три Експертні ради, членів яких обирають на конкурсній основі.

На бібліотечні закупівлі у 2022 році можуть не виділити кошти з держбюджету

Читайте також

Уряд затвердив проєкт Держбюджету-2022. Що він передбачає

Яким буде бюджет-2022. Пояснив міністр фінансів

У чому головні проблеми "Бюджету-2022". Пояснюють економісти

На початок