На відновлення костелу святого Миколая після пожежі необхідно 75 мільйонів гривень

На відновлення костелу святого Миколая після пожежі необхідно 75 мільйонів гривень

На відновлення костелу святого Миколая після пожежі необхідно 75 мільйонів гривень
.

Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко назвав попередню суму, яка необхідна для відновлення костелу святого Миколая у Києві, у якому сталася пожежа 3 вересня.

"За попередньою оцінкою фахівців – на відновлення знадобиться від 75 млн грн", – повідомив Ткаченко у своєму телеграм-каналі. Орієнтований початок робіт – середина жовтня.

За словами міністра, остаточно назвати суму ремонту буде можливо лише після того, як стан будівлі оцінять експерти. Вони почнуть роботу після отримання висновку з Державної служби надзвичайних ситуацій. Паралельно поліція продовжує розслідувати причини пожежі.

"Маємо переконатися, що високі температури не спричинили прихованих тріщин чи змін геометрії конструкцій. А також без оцінки та при неправильній послідовності робіт можливе руйнування стін та стелі тощо. Це надзвичайно кропітка робота, на яку потрібен час. Орієнтовно, за пришвидшеною процедурою, розраховуємо розпочати протиаварійні роботи з середини жовтня", – повідомив Ткаченко.

На відновлення костелу святого Миколая після пожежі необхідно 75 мільйонів гривень
Фото: Facebook / Олександр Ткаченко

На відновлення костелу святого Миколая після пожежі необхідно 75 мільйонів гривень

На відновлення костелу святого Миколая після пожежі необхідно 75 мільйонів гривень

Зібрано 25 мільйонів гривень

Як відомо, оголошено збір коштів на ліквідацію наслідків пожежі. Міністр сказав, що до суми, яку збере бізнес, решту потрібних коштів виділять з державної казни.

На сайті, який створило Міністерство для публічного оголошення інформації по збору коштів і новин з костелу, вказано, що реставрація оздоблення костелу, на яку потрібно 148 млн грн, буде профінансована з державного бюджету.

Станом на вечір 6 вересня на рахунки будинку органної музики громадяни перерахували 5 млн 840 тисяч грн. І ще близько 20 млн гривень перерахував великий бізнес.

"Для прозорості процесу створюємо робочу групу при Міністерстві, у яку входитимуть представники громадських організацій, бізнесу тощо, аби контролювати використання коштів за цільовим призначенням. І, звичайно, дотримання законодавства України", – зробив уточнення міністр.

Кошти, які перераховуються на рахунки Національного будинку органної та камерної музики, який є розпорядником костелу, підуть лише на ліквідацію наслідків пожежі всередині костелу.

Вогонь пошкодив внутрішнє оздоблення, центральну люстру, кольорові вітражі та меблі. "Будівля не постраждала", – повідомила у листі-зверненні директорка будинку органної музики Тетяна Стахурська.

Реставраційні роботи фасаду, які планувалися давно, не стосуються збору коштів на ліквідацію наслідків пожежі. Кошти на фасад є, але роботи не розпочаті через затримку тендерних процедур. Роботи будуть відновлені після з’ясування ступеня пошкодження будівлі.

Що буде з органом

Покупати музичний інструмент, який згорів і скоріш за все став причиною пожежі, не будуть за гроші, які збирає населення.

За словами Ткаченка, орган йде окремим пунктом. "Спілкуємось із виробником щодо розробки максимально релевантної заміни органу. Для того, щоб не було непорозумінь, зазначу, що його відновлення буде не з фінансування, на яке наразі збираються благодійні внески. Крім того, його розташування має бути окремо погоджено з релігійною громадою римо-католицької церкви", – написав міністр.

На відновлення костелу святого Миколая після пожежі необхідно 75 мільйонів гривень

За останньою оцінкою, яка проводилася у 2008 році, орган коштував 1,2 млн євро - 38 млн гривень за теперішнім курсом валют. У 1981 році його виготовила чехословацька фірма "Рігер-Клосс" (Rieger-Kloss) з урахуванням особливостей і акустики костелу святого Миколая.

Інструмент мав 55 регістрів, що розподілені по трьох мануальних та педальній клавіатурах. Складався з 3945 труб різних розмірів — від 13 міліметрів до 6 метрів. Труби були з червоного, чорного і хвойного дерева, а також з олов'яно-свинцевого сплаву.

Орган зробили у романтичному стилі і побудували таким чином, щоби він став замість вівтаря. Це була одна з його особливостей, яка зараз надає підстави говорити, що це був унікальний інструмент.

В Україні близько двадцяти органів, вироблених "Рігер-Клосс", на всіх грають. Проте інструмент у Національному будинку органної музики був спецпроєктом. Хоча орган з костелу св. Миколая не був найбільшим ні в Україні, ні у світі, він входив до двадцятки найкращих у Європі.

Що відомо

  • 3 вересня під час репетиції музикантів Національного будинку органної та камерної музики згорів орган. Скоріш за все сталося коротке замикання всередині дерев'яного корпусу інструменту.
  • Орган давно потребував ремонту, який не проводився через скромне фінансування культурних установ з боку держави.
  • Під час пожежі ніхто не постраждав. Релігійна громада костелу проводить служби на вулиці.
На початок