Photo Kyiv 2021 "Не|видиме життя". Як фотографія стирає бар'єри в суспільстві

Photo Kyiv 2021 "Не|видиме життя". Як фотографія стирає бар'єри в суспільстві

Photo Kyiv 2021 "Не|видиме життя". Як фотографія стирає бар'єри в суспільстві
. Фото Аліни Гармаш

У Києві відкрився п'ятий ювілейний ярмарок Photo Kyiv 2021. Цьогоріч він представлений у форматі міжнародної виставки "Не|видиме життя", яка з 12 по 15 вересня відбуватиметься у Національному заповіднику "Софія Київська". Героями фотопроєктів стали зокрема поранені ветерани АТО і Євромайдану, люди з синдром Дауна, самотні літні люди, діти з аутизмом та представники громади ромів.

Організатори присвятили ярмарок темі інклюзії та запропонували кожному з нас замислитися над питанням: "А що я зробила або зробив, щоб стерти ці бар'єри?" Основною ідеєю було звернути уваги на такі цінності, як толерантність, повага, відкритість, співчуття, взаєморозуміння.

"Ми з родиною повернулися до України в часи Євромайдану, який викликав неймовірний сплекс творчої реакції в суспільстві. І фотографія як засіб усвідомлення сьогодення опинилася в епіцентрі мистецького шторму. Вона стала універсальною візуальною мовою, яка розповідала нашу історію без прикрас, тому невипадково у 2017 році у нашій співпраці з Анною Савицькою народився Photo Kyiv 2021. Ми мали енергію, мотивацію, відчували необхідність та бажання організувати подію присвячену виключно фотомистецтву. І нашою метою стало просування фотографії в Україні та інтеграція українського культурного продукту у світовий контекст", — каже одна із засновниць ярмарку Іванна Бертран.

Photo Kyiv 2021 "Не|видиме життя". Як фотографія стирає бар'єри в суспільстві
Відкриття ярмарку Photo Kyiv 2021 "Не|видиме життя". Фото Аліни Гармаш

За її словами, після обмежень пандемії людство переживає певну внутрішню трансформацію, коли кожен замислюється про себе, про своїх близьких, про те, що є життєво важливим. І тому вибір зробити фокус на соціальній темі, акцент на подолання бар'єрів у суспільстві є цілком природним для проєкту.

"Photo Kyiv 2021 — це не лише тільки про фотографію, — пояснює Анна Савицька. —  Це також можливість поставити питання, подумати про те, що відбувається. Цьогоріч наша виставка — про людей. Ми не хочемо просто показати їхні страждання або біль. Це наш спосіб показати цих людей і зробити їх видимими  — ділитися їхніми історіями, щоб усі ми відчули нашу спільну відповідальність".

Photo Kyiv 2021 "Не|видиме життя". Як фотографія стирає бар'єри в суспільстві
Гості ярмарку Photo Kyiv 2021. Гості ярмарку Photo Kyiv 2021

Цього року виставка проходить за підтримки першої леді України Олени Зеленської, яка теж була присутня на відкритті та запрошує всіх найближчим часом відвідати Софію, щоб побачити все на власні очі.

"Моє особисте відчуття — це вчасно, сучасно і надихає. Після закінчення виставки фотографії переїдуть в аеропорт Бориспіль, який незабаром обіцяє стати прикладом, зразком безбар'єрного простору в Україні, і там їх зможе побачити ще більша кількість людей", — сказала Зеленська на відкритті виставки.

Цього року експертне журі обрало 5 найкращих проєктів з 89 претендентів з 15 країн світу. Кожен з них мав своє бачення безбар'єрності та інклюзивності.

Йосип Сивенький. "Рани"

Цей проєкт має на меті показати українських військових та активістів Євромайдану, яких було тяжко поранено і скалічено, коли вони захищали свою країну, домівки і родини.

Героєм фото став, зокрема, 41-річний Роман Кубишкін, колишній будівельник. У 2015 році він отримав тяжке поранення та втратив більшість півкулі правої половини мозку.  Роман зовсім не міг рухатися і говорити. Він часом розумів і міг виконувати прості команди: стиснути руку чи кліпнути двічі, показуючи, що він розуміє, хто на нього дивився. Цього року Роман пішов з життя.

Photo Kyiv 2021 "Не|видиме життя". Як фотографія стирає бар'єри в суспільстві
Робота Йосипа Сивенького.

Або, наприклад, Сергій Масан — український десантник із міста Миколаїв, який отримав опіки 70 відсотків тіла і втратив кілька пальців руки у результаті обстрілу з реактивної системи залпового вогню "Град" в селі Дяково у Луганській області.

Photo Kyiv 2021 "Не|видиме життя". Як фотографія стирає бар'єри в суспільстві
Фото Аліни Гармаш

Юрій Данченко. "DANZA DOWN"

Фотограф ніде не публікував ці робити 10 років — через війну та інші внутрішні проблеми тоді вони були для суспільства не на часі. Юрій зробив ці знімки під час відрядження до Гвадалахари у 2011 році. Там, у театрі Деголладо, куди його привів друг, він побачив сценічний перформанс, у якому молоді люди із хворобою Дауна показували свої артистичні вміння і неабиякі танцювальні здібності. Для нього це стало свідченням справжньої магії, створеною сильними духом людьми і вірою в те, що вони можуть.

Photo Kyiv 2021 "Не|видиме життя". Як фотографія стирає бар'єри в суспільстві
Робота Юрія Данченка.

Олексій Товпига. "Космос тата"

Проєкт Товпиги натякає, що інклюзивність — це часом і про невміння пристосовуватися до нового життя, зумовлене внутрішніми кордонами людини, які їй не під силу подолати.

Митець присвятив цей проєкт рідному батьку. Всі фотографії зроблені в кімнаті, де той провів останні роки свого життя та демонструють предмети, що оточували його у повсякденні. Дитинство цього чоловіка припало на часи, коли Гагарін вперше полетів у космос, і всі діти мріяли повторити його подвиг. Але після розпаду СССР людина, яка працювала інженером-радіоелектронщиком над секретними проєктами, захопилася езотерикою та конспірологічними теоріями.

Photo Kyiv 2021 "Не|видиме життя". Як фотографія стирає бар'єри в суспільстві
Робота Олексія Топиги.

Як вважає Олексій, певно, це стало тим, що допомагало йому тримати зв’язок із реальністю у складну нову епоху незалежної України.

Алiна Пророка. "Будинок людей похилого віку. Самотність. Сльози на зморшках"

Фотографка зробила ці світлини, коли робити світлини самотніх людей похилого віку, аби подарувати їм чашки з надрукованими на них фотографіями. Аліна зізнається: вона не очікувала того, що в її день зазнає її душа.

Photo Kyiv 2021 "Не|видиме життя". Як фотографія стирає бар'єри в суспільстві
Роботи Аліни Пророки. Фото Аліни Гармаш

"Людина, яка відчуває самотність, відрізняється від інших: у неї така сильна туга в очах і потреба в спілкуванні з будь-якими людьми", — каже авторка проєкту.

Роман Закревський. "Погляд"

За допомогою цих робіт фотограф розповідає про ромофобію — різновид ксенофобії, прояв неприйняття, страху, агресії, осуду ромів, засудження їхнього способу життя, соціальної поведінки. Найчастіше люди воліють уникати будь-якого зорового контакту з ромами. Гості виставки можуть спробувати подолати своє упередження та зазирнути їм в очі.

Photo Kyiv 2021 "Не|видиме життя". Як фотографія стирає бар'єри в суспільстві
Робота Романа Закревського.

Що відомо

PHOTO KYIV — щорічний міжнародний фотографічний ярмарок, заснований в 2017 році. Він об’єднує міжнародні та локальні галереї, інституції, посольства різних країн та бізнес-сектор, які активно беруть участь у культурному розвитку Києва.

До складу експертного журі Photo Kyiv 2021 ввійшли Анна Соммерс Кокс, журналістка, кураторка Victoria & Albert Museum, колишня редакторка The Artnewspaper; Кароль Глозе Піду, мистецтвознавиця, кураторка Photo Kyiv, і Сергій Лебединський, відомий харківський фотограф, директор і засновник Музею харківської школи фотографії.

Участь у Photo Kyiv 2021 також беруть 5 спецпроєктів, серед яких культовый проєкт "Паспорт" Олександра Чекменьова (Україна), три зарубіжних фотопроєкти від Марінка Масеус (Нідерланди) – проєкт "Обрані [не] бути", Гуідо Клумпе (Німеччина) – проєкт "Втрачаючи один вимір", Мері Беррідж (США) з проєктом "Видимий спектр: портрети зі світу аутизму" і фотосерія Романа Пашковського під назвою "Код незламності: реальні історії сучасних героїв".

На початок