Чому камінг-аути Melovin та KAZKA важливі та як відкритість змінює суспільство

Чому камінг-аути Melovin та KAZKA важливі та як відкритість змінює суспільство

Чому камінг-аути Melovin та KAZKA важливі та як відкритість змінює суспільство
.

5 липня український співак Melovin (справжнє ім’я – Костянтин Бочаров) здійснив камінг-аут під час виступу на Atlas Weekend. Телеканал М1, який транслював захід, цей момент у прямому ефірі не показав. На думку Melovin, це сталося навмисно, але наступного дня медіагрупа StarLightMedia, до якої входить М1, заявила, що якби знала про наміри співака, то трансляція не припинилася б, тому що вітає вчинок артиста."Сподіваємось, що це стане початком нового рівня безпеки, діалогу та захисту прав та можливостей ЛГБТ-спільнотиЛГБТ – це абревіатура, що виникла для позначення лесбійок, геїв, бісексуалок і трансгендерів. Термін використовується з 90-х років. Часто в кінці абревіатури ЛГБТ додається знак "+", щоб позначити всі інші можливі ідентичності. в Україні", – повідомила медіагрупа.

На підтримку Melovin солістка гурту KAZKA Олександра Зарицька зізналася, що є квір-людиною (термін, який описує всіх представників ЛГБТ+). Співачка це сказала у програмі "Світське життя".

Підтримка Melovin з боку телеканалу та Зарицької не позбавили співака від осуду в соціальних мережах. Найчастіше та "наймиліше", що можна прочитати під постами на цю тему: "Навіщо про це розказувати?"

Суспільне Культура вирішило не проходити повз це питання і поговорило з психологом, соціологом та представниками ЛГБТ+-спільноти. Розказуємо, що таке камінг-аут, чому він важливий та які зірки його зробили.

Системна гомофобія проти свободи

У центрі Житомира невідомі розклеїли листівки із закликами вбивати людей, які є представниками ЛГБТ+-спільноти. У Києві під час прес показу ЛГБТ+ фільму напали на представників громадських організацій та гостей показу. У поліції відкрили кримінальне провадження, проте нападників не знайшли, хоча відомо, з якої вони організації. Раніше у громадській організації KyivPride заявили, що представники організації "Традиція і Порядок" напали і побили двох дівчат у центрі Києва.

Це лише деякі з недавніх новин, які показують, що бути представником ЛГБТ+-спільноти в Україні небезпечно.

Чисельність представників ЛГБТ+-спільноти в Україні за різними соціологічними даними оцінюється від 450 тис до 1,2-1,5 млн осіб. Тобто від 1% до 3 % громадян. Але це дуже застарілі цифри, за 2006 рік. Для прикладу, в США кількість представників ЛГБТ+ у 2018 році сягнула 4,5%, а за останніми дослідженнями – кожен шостий американець до 23 років належить до ЛГБТ+-спільноти.

"Оцінки кількості ЛГБТ+ в Україні немає, але в будь-якому разі можна стверджувати про мінімум кількасот тисяч людей", – сказав Суспільному Культура соціолог, експерт з ЛГБТ+-проблематики Олексій Шестаковський.

За його словами, порахувати чисельність представників ЛГБТ+-спільноти складно з кількох причин. По-перше, кого зараховувати до спільноти – це питання дефініцій та ідентифікації. Наприклад, більше людей мають гомосексуальні контакти чи відчувають потяг до особи своєї статі, ніж вважають себе гомо- чи бісексуалами.

По-друге, абревіатура ЛГБТ+ охоплює фактично різні спільноти, представники яких мало контактують між собою, якщо це не активісти. По-третє, важко порахувати ще й тому, що всі ці групи дуже стигматизовані і важкодосяжні, особливо у суспільствах з більш традиційною статевою мораллю, як в Україні. Чим більш толерантне суспільство, тим більше людей готові визнати свої одностатеві потяги і свою орієнтацію.

Чому гомофобія небезпечна для суспільства, а камінг-аути важливі
АР

За результатами "Національного дослідження шкільного середовища в Україні", 80% українських підлітків, які зараховують себе до ЛГБТ+-спільноти, не почуваються у школі в безпеці.

Майже 70% ЛГБТ+-школярів розповіли, що чують гомофобні вислови від інших дітей, а 67% чують їх від шкільного персоналу (вчителів, психологів, адміністрації). Ознайомитися з дослідженням можна за посиланням. Його провели громадські організації "Батьківська ініціатива "Терго" та "Студена" у 2020 році по всій країні за участі 1 743 підлітки віком від 13 до 18 років.

Результати "Світового дослідження цінностей" серед дорослого населення у 2020 році говорять, що 44,8% українців не хотіли б жити поруч з представниками ЛГБТ+. У 2006 році цей показник становив 66%, у 2011 – 62%. Тобто рух до толерантного ставлення українців одне до одного поступово, але відбувається.

Чому гомофобія небезпечна для суспільства, а камінг-аути важливі
Результати опитування у межаї проєкту "Світове дослідження цінностей".

Варто пам’ятати, що толерантність є однією із важливих ознак ціннісного поля більшості європейських країн. Для прикладу, найвищий рівень толерантності до гомосексуальності демонструють Данія (86,0%), Нідерланди (83,9%) і Швеція (83,4%).

12 грудня 1991 року Україна стала першою країною на пострадянському просторі, яка почала шлях декриміналізації гомосексуальності. Операції дорослих зі зміни статі дозволили у 1996 році. Реалізація Національної стратегії України у сфері прав людини до 2020 року передбачала легалізацію "зареєстрованого цивільного партнерства для різностатевих і одностатевих пар". Така альтернатива шлюбу практикується в 29 країнах зі 195 існуючих у світі в 2021 році. Однак 2020 закінчився, а пункт стратегії не виконано.

Чому гомофобія небезпечна для суспільства, а камінг-аути важливі
newsweek.com

Американська психіатрічна асоціація (АПА) офіційно виключила гомосексуальність з категорії захворювань і психічних розладів у 1973 році. Дослідження довели, що частина людей такі по своїй природі через генетичні, індивідуальні й біологічні чинники. 17 травня 1990 року гомосексуальність виключили із переліку Міжнародної класифікації хвороб ВООЗ.

Також численні дослідження описали гомосексуальну поведінку у приблизно 450 видів тварин. За словами вченого Брюса Багеміла, це "вимушено людська інтерпретація цих явищ" і що "царство тварин [має] набагато більшу сексуальну різноманітність". Така поведінка тварин була використана АПА та іншими групами у листі проти твердження, що гомосексуальність є "гріх проти природи" – це призвело до скасування законів проти содомії у 14 штатах США.

Чому гомофобія небезпечна для суспільства, а камінг-аути важливі
ЛГБТ-Прайд, Запоріжжя. Flow Production - Анна Кунбуттаева

Що змінюють камінг-аути

Соціолог, фахівець з міжособистісних комунікацій Мілтон Беннет після багаторічних досліджень прийшов до висновку, що під час прийняття чогось незнайомого людина проходить шість етапів. Якщо їх екстраполювати на приняття представників ЛГБТ+-спільноти, то вийде наступна історія:

  • заперечення: "ЛГБТ+ не існує";
  • захист: "ЛГБТ+ становлять загрозу";
  • мінімізація: "ЛГБТ+ існують, але я не хочу їх бачити";
  • прийняття: "я приймаю різні погляди на світ, включно з ЛГБТ+";
  • адаптація: "прийняття ЛГБТ+ мені не зашкодить";
  • інтеграція: "для мене важлива свобода вибору людини".

Камінг-аут (розкриття своєї сексуальної ідентичності перед іншими людьми) – важлива складова боротьби зі стигматизацією ЛГБТ+-людей.

Психоаналітик Ерік Еріксон стверджував, що усвідомлення та визнання своєї сексуальності в образ свого "Я" є вкрай важливим для психічного здоров'я.

Він дозволяє тому (тій), хто "виходить з шафи" (сленговий вираз для камінг-ауту), позбутися напруги через потребу ховатися, а також відчути себе комфортніше через прийняття себе таким, яким ти є.

Чому гомофобія небезпечна для суспільства, а камінг-аути важливі
Melovin здійснює камінг-аут на сцені музичного фестивалю Atlas Weekend. Atlas Weekend

Концепція камінг-ауту була висунута у 1869 році німецьким адвокатом, журналістом і захисником прав меншин Карлом Генріхом Ульріхсом як різновид концепції емансипації.

Він вважав, що потайне існування меншин зменшувало можливості їх впливу на громадську думку, і тому закликав гомосексуалів стати більш помітними через камінг-аут.

На думку психолога, голови київської філії Української спілки психотерапевтів (УСП) Володимира Миколенка, щоб українці почали спокійніше реагувати на камінг-аут, треба усвідомити: люди з іншою сексуально орієнтацією — це звичайні громадяни.

Для прийняття цього факту, на думку експерта, потрібна перш за все психологічна освіта населення. "Це мають бути медійні заходи, підібрані таким чином, щоб це викликало розуміння, прийняття. Також вони мають бути добре підготовлені, в тому числі за участі представників ЛГБТ+-спільноти, фахівців, активістів, соціальних працівників і психологів, які працюють з представниками ЛГБТ+", – сказав психолог.

Якість та масштаб просвітницької роботи надзвичайно важливий, оскільки, на думку соціолога Шестаковського, для прийняття ЛГБТ+ спільноти в усіх сферах життя потрібна підтримка прав ЛГБТ+ принаймні двома третинами, а краще чотирма п’ятими населення країни; а також підтримка прав для трансгендерних і небінарних осіб половиною населення, а краще більше.

"Це якщо орієнтуватися на громадську думку таких країн, як Мальта, Бельгія, Люксембург, Нідерланди, скандинавські країни, Іспанія, Німеччина, Франція, і дуже приблизно та обережно узагальнити підхід", – сказав він.

Чому камінг-аути Melovin та KAZKA важливі та як відкритість змінює суспільство
Марш рівності в Харкові. Facebook/kharkivprideukraine

За його словами, підтримка окремих прав у названих країнах варіюється. Підтримка різних прав є неоднорідною ще й в інших відношеннях. Зазвичай загальну рівність прав підтримують більше, ніж, наприклад, право на одностатеві шлюби, а права для геїв чи лесбійок підтримують більше, ніж права для трансгендерів. Тому одне чітке число, яке було б tipping point, назвати неможливо. Принаймні, якщо говорити про рівень прийняття, як у найпрогресивніших країнах західної Європи.

“За словом “камінг-аут” ми маємо на увазі кожну конкретну людину з її особистим досвідом – і цей досвід може бути досить травматичним”, – стверджує співзасновниця ГО “КиївПрайд” та "ХарківПрайд", програмна-директорка ХЖА “Сфера” Анна Шаригіна.

За її словами люди, які знають особисто хоча б одну людину з числа ЛГБТ+, більше розуміються на тому, чого вимагає або чого очікує ЛГБТ+-спільнота від держави та суспільства.

“Це дуже мало. І мені здається, що логічно припустити зв’язок між низьким або невисоким рівнем толерантності до ЛГБТ+-людей і таким от незнанням або невизнанням ЛГБТ+-людей у власному оточенні”, – каже Шаригіна.

Український військовий, член об'єднання "Українські військові ЛГБТ за рівні права" Сергій Афанасьєв, який зробив камінг-аут через соцмережі, розповів Суспільному Культура, що його життя розділилося на “до” і “після”.

"На мою думку, здійснення камінг-ауту публічними персонами грає важливу роль у вихованні толерантності серед людей, – сказав Афанасьєв. – І це є дуже сміливим вчинком, люди починають розуміти, що незалежно від орієнтації, кольору волосся тощо людина не змінюється. Просто відкриває для всіх справжнього себе".

Чому камінг-аути важливі та як вони змінюють наше суспільство
Сергій Афанасьєв. Facebook

Сергій Афанасьєв вважає, що за останні роки в Україні ставлення до ЛГБТ+-спільноти змінюється на краще: "Багато медіа висвітлюють ці теми, говорять про ЛГБТ+ відкрито, проводяться Марші рівності. Звісно, багато що потрібно зробити задля того, аби не бути дискримінованим у нашому суспільстві, проте я вважаю, що Україна йде правильним шляхом".

Щоб цей процес налагодився, на думку Шаригіної, не вистачає політичної волі:

“Я говорю щодо толерантності або інклюзивності до різних спільнот. Це стосується дуже різної “інакшості” в Україні загалом, – говорить активістка, – тому потрібна політична воля, зокрема прийняття закону проти злочинів на ґрунті нетерпимості. Але також має відбуватися суспільний діалог, який теж може просувати влада”.

Хто із зірок відважився на камінг-аут

На момент публікації матеріалу Melovin не відповів на запитання Суспільне Культура. Представники Олександри Зарицької (KAZKA) відповіли, що поки не коментують заяву співачки. Потім Зарицька у Instagram-акаунті гурту заявила, що це не був камінг-аут.

Важливість камінг-ауту серед публічних людей полягає у тому, що добре ставлення до них вони можуть перенести на всіх інших представників ЛГБТ+-спільноти. Від відкритості музикантів, акторів, спортсменів та політиків кількість квірів у світі не збільшується, проте збільшується кількість людей, які наважились розповісти про себе суспільству і при цьому залишилися у безпеці.

"Бо кожен з нас хоче, "щоб його любили. ... Немає нічого поганого в тому, щоб спати з людиною вашої власної статі", – сказав 1976 року британський музикант Елтон Джон в інтерв'ю виданню Rolling Stone.

Чому гомофобія небезпечна для суспільства, а камінг-аути важливі
Елтон Джон. AP

Актриса Джоді Фостер публічно зізналася у своїй нетрадиційній сексуальній орієнтації у 2013-му році – на церемонії нагородження премії "Золотий глобус". За словами Фостер, до того моменту вона не обговорювала це відкрито, оскільки з дитинства була публічною персоною і їй завжди доводилося "боротися за нормальне життя".

Співачка Леді Гага зізнавалася у бісексуальності, і співала: "Неважливо, гей, гетеросексуал, або бісексуал, лесбіянка або трансгендер – я на правильному шляху". Володарка шести "Ґреммі" активно виступає на захист прав ЛГБТ+ і вважає, що саме підтримка цієї спільноти допомогла їй впоратися з багатьма труднощами, особливо на початку кар'єри.

1 грудня 2020 року актриса Елен Пейдж в інстаграмі оголосила, що з цього дня позиціює себе як трансгендерну персону на ім'я Еліот. Пейдж попросив звертатися до нього як до чоловіка або як до особи невизначеної статі, тобто використовуючи займенники he ("він") і they (не в значенні "вони", а в однині, для позначення людини невизначеної статі).

Чому гомофобія небезпечна для суспільства, а камінг-аути важливі
Еліот Пейдж. AP

Один з останніх гучних випадків стався у лютому 2021 року – 185 німецьких акторів та акторок здійснили колективний камінг-аут. У спільному маніфесті вони закликали змінити ставлення до представників ЛГБТ-спільноти.

В історії незалежної України одним з перших серед медійних знаменитостей у 1997 році здійснив камінг-аут журналіст і епатажний телеведучий Костянтин Гнатенко в шоу "Я не монстр". Костянтин зараз пише дитячі казки, книги, пісні для Ірини Білик, Наталії Могилевської та інших зірок.

Учасниця проєкту “Від пацанки до панянки” Шер-Марина Камілова розповіла, що є трансгендером. До цього ніхто не здогадувався, що жінка народилася в чоловічому тілі.

Учасниця 3-го сезону шоу Юлія Гельцман також зізналася, що народилася жінкою в чоловічому тілі та змінила стать в 16 років.

Учасниця 1 сезону шоу "Супермодель по-українськи" Карина Мінаєва народилася в чоловічому тілі та вирішила змінити стать. Дівчина хоче довести, що трансгендери не повинні бути вигнанцями в суспільстві, вони можуть підкорювати подіуми та досягати успіху в різних сферах.

“Це однозначно впливає на суспільство і це важливе явище”, – коментує Анна Шаригіна, – ”Коли це робить публічна людина, то їй є що втрачати в сенсі суспільного капіталу. Проти коли вже вона це робить – це є такий внесок в ставлення до всієї ЛГБТ+-спільноти в суспільстві”.

Читайте також

На початок