Петро Чайковський. Правнук українського козака, якому писалося в Україні

Петро Чайковський. Правнук українського козака, якому писалося в Україні

Петро Чайковський. Правнук українського козака, якому писалося в Україні
. колаж Суспільного

7 травня 1840 року народився Петро Чайковський правнук козака Федора Чайки з-під Полтави та французького скульптора Мішеля-Віктора Асьє.

Попри українсько-французьке походження, Чайковсього у світі вважають російським композитором. Наприклад, у 2020 році величезний білборд композитора з'явився на Таймс-сквер у Нью-Йорку. Це було не на честь 180 річниці з дня його народження, а тому, що Чайковський став найпрослуховуємим музикантом 2020 року серед іноземних слухачів сервісу потокової музики Spotify – 4,8 млн слухачів. Сервіс вказав, що це російський композитор (українці не відреагували на це).

Петро Чайковський. Правнук українського козака, якому писалося в Україні

Петро Чайковський народився та помер на території сьогоднішньої Російської Федерації, але жив він не лише там. Значна частина його творчості пов’язана з Україною. Протягом трьох десятиліть він щороку по кілька місяців відпочивав в українських містах, де написав близька 40 творів.

Дослідники підрахували що, якщо скласти до купи всі місяці, які композитор перебував в Україні, то вийде, що він безперервно прожив у нас п'ять років.

Серед пращурів козаки, скульптори, гірники та музиканти

Відпочивав Чайковський в Україні у своїх друзів та родичів. По батьківській лінії його рід походить від козаків Чайок. Прапрадід композитора Федір Опанасович Чайка (1695–1767) був із-під Полтави, служив у Миргородському полку Війська Запорозького. Його син Петро (дід композитора) народився на Полтавщині і змінив прізвище на Чайковський, коли навчався у Києво-Могилянській академії. Дід композитора був на російсько-турецькій війні полковим лікарем, а після повернувся не у Полтаву, а опинився на території сьогоднішньої Росії, де став городничим Слободського та Глазова у Вятській губернії, а 1785 року був приписаний до дворян Казанської губернії. Там у нього народився син Ілля – батько композитора.

Ілля Чайковський служив в Департаменті гірничих і соляних справ, проводив геологічні дослідження в Новгородській губернії, викладав у Гірничому корпусі. У 1833 році він побрався з Олександрою Андріївною Ассієр, онучкою французького скульптора Мішеля-Віктора Асьє (Michel Victor Acier). І у 1840 році у них народився другий син – Петро Чайковський. Всього у родині було п'ятеро дітей. Їх вихованням займалася мати, вона ж вчила дітей музики та розмовляла з ними виключно французькою мовою.

Петро Чайковський. Правнук українського козака, якому писалося в Україні
Сім’я Чайковських у 1848 році. Петро Ілліч – крайній зліва.

Присвятив "Лебедине озеро" племінникам з села Кам'янка

В Україні Петро Чайковський відпочивав упродовж 28 років, до самої смерті, де написав приблизно 40 творів, серед яких, зокрема, симфонія № 2 до мінор, яку також називають "Українська".

Маршрут Чайковського по Україні був таким: спершу гастролі у Києві, Харкові, Одесі, тут же відвідини друзів-композиторів, наприклад, Миколи Лисенка. Відпочивав Чайковський по кілька місяців щороку у Тростянці, Кам’янці, у селах Вербівка, Низи, Браїлів, Сьомаки, Копилів.

У 1864-му студент консерваторії Петро Чайковський вперше приїхав на канікули в Тростянець (Сумська область) до друга, князя Олексія Васильовича Голіцина, де написав свій перший симфонічний твір – увертюру до драми Островського "Гроза". У Тростянці Чайковський познайомився з нащадком засновника міста Суми – Миколою Дмитровичем Кондратьєвим, який запросив його до свого маєтку в Низи. Пізніше композитор напише там оперу "Вакула" за Миколою Гоголем. Пізніше композитор переназвав оперу на "Черевички".

Навесні 1878 року на запрошення баронеси Надії фон Мекк Чайковський приїхав у Браїлів (Вінницька область). Понад тринадцять років баронеса та композитор листувалися, щорічно Надія фон Мекк висилала йому субсидію у розмірі 6000 карбованців.

У Браїлові Чайковський написав першу оркестрову сюїту, оперу "Орлеанська діва", п’єси для скрипки, сім романсів, зокрема "То було ранньою весною", "Серед шумного балу", серенаду Дона Жуана на слова Олексія Толстого "Піліпінелла".

Однак найчастіше він бував у Кам'янці на Черкащині – гостював у рідної сестри Олександри, де багато творив. Наприклад, саме тут Чайковський написав балет "Лебедине озеро", яке він присвятив своїм племінникам. Також в Україні були написані опери "Євгеній Онєгін", "Мазепа". Тут виникли романси на вірші Тараса Шевченка і перший фортепіанний концерт, в одній з мелодій якого звучить наспів лірників, а у фіналі концерту – мелодія пісні "Вийди, вийди, Іванку".

Петро Чайковський. Правнук українського козака, якому писалося в Україні
Сестра Петра Чайковського Олександра Давидова з донькою.

Першим, хто заговорив про українське походження Петра Чайковського, був його рідний брат – Модест Ілліч Чайковський, який у 1900 році оприлюднив спогади родини, зокрема про те, що у нього був прадід – Федір Опанасович Чайковський родом з Полтавщини. Модест уперше говорить про Полтавщину і те, що його брат Петро Ілліч ніколи не хизувався якимось походженням, а пишався тим, що походить від простого роду, і цей рід – від його прапрадіда, Опанаса Чайки. На Полтавщині було село Чайки. Чайки, Чайковські, Чаіцькі – це були люди, які очолювали це поселення.

Петро Чайковський. Правнук українського козака, якому писалося в Україні
Портрет Петра Чайковського написаний українським художником Миколою Кузнецовим.

Своїм утворенням Київська консерваторія, нині – Національна Музична Академія України імені Чайковського, – фактично зобов’язана саме Петру Іллічу. Коли композитор приїхав у Київ з інспекцією, його авторитетна думка, що Київське музичне училище може отримати статус консерваторії, була вирішальною. Як розповідає ректор Максим Тимошенко, у грудні 1890 року, коли Чайковський прибув на зустріч зі студентами та викладачами "тоді ще музичного училища, він відзначив, що училище вже досягло професійного рівня консерваторії, і підтримав зміну у статусі попри матеріальні затрати щодо перейменування. І це – дійсно історична подія, до якої Чайковський мав безпосереднє відношення. Тоді це був великий прорив для нашої музичної освіти".

Читайте також

  • До роду Чайковських належав і поет Євген Гребінка, автор романсу "Очі чорні", який написав роман про Чайковського.
  • Орган за мільйон і відсутність приміщення. Цікаві факти про українські філармонії
  • Як Чайковський написав "Лебедине озеро" на Черкащині та чому називав Україну "землею обітованою"
На початок