Музичний менеджер в Україні. Хто це, як ним стати та де його знайти

Музичний менеджер в Україні. Хто це, як ним стати та де його знайти

Музичний менеджер в Україні. Хто це, як ним стати та де його знайти
.

Питання менеджменту музичних гуртів не так часто обговорюється в профільних медіа та суспільстві, як безпосередньо самі гурти та артисти. Утім, менеджер гурту – зазвичай перша людина, яку наймає музичний колектив в процесі свого професійного зростання.

Розповідаємо, хто такий музичний менеджер в Україні, чи є в цієї професії перспективи та як гурту знайти свого менеджера.

Хто такий менеджер в Україні?

В Україні та за кордоном слово "менеджер артиста" має різні сенси. У США зазвичай мають на увазі людину, яка керує роботою гурту на всіх рівнях: від адміністративних задач до концептуальних. Ці люди часто є публічно відомими та також мають свою сторінку в історії. Наприклад, як Браян Епштайн, який був менеджером The Beatles, або скандально відомий Лу Перлман, який створив гурти NSYNC та BackStreet Boys.

“Той, хто оберігає гурт від всілякої фігні”. Хто такий музичний менеджер в Україні та як ним стати
Лу Перлман створив гурти NSYNC та BackStreet Boys. Помер у в'язниці у 2016 році. Відбував покарання за шахрайство. AP

Історично склалося, що в Україні посаду музичного менеджера частіше називають продюсером, який відповідає і за фінанси, і за адміністрацію та часто й за концептуальну складову гурту.

За кордоном під терміном "продюсер" зазвичай мають на увазі музичного продюсера – людину, яка працює над музичним матеріалом гурту або артиста.

“Менеджер Queen Джим Біч був водночас і головним з комунікацій, і мав свою думку. Тобто виступав і як самостійна особистість, а не тільки адміністратор гурту. Плюс мав голос під час прийняття концептуальних рішень: включати чи не включати трек в альбом, порядок пісень і так далі. У нас менеджерами зазвичай називають тур-менеджерів, піар-менеджерів та інших спеціалістів певної вузької спеціалізації”, – пояснює Андрій Уреньов, музичний продюсер гурту KAZKA, який входить до лейблу mamamusic.

“Той, хто оберігає гурт від всілякої фігні”. Хто такий музичний менеджер в Україні та як ним стати
Андрій Уреньов, музичний продюсер гурту KAZKA. www.facebook.com/

Борис Гінжук, менеджер гуртів Latexfauna та Kosmopolis та колишній менеджер Бумбокс, розповідає, що прагне називатися саме менеджером, а не продюсером: "Зазвичай я працюю з матеріалом, який є уже в гурту. Намагаюся не лізти у творчість. Іноді я впливаю на прийняття рішень, яку пісню просувати першою або включити в альбом. Але загалом я свою роботу бачу в організації внутрішніх процесів всередині гурту: управління активами, ведення графіків, організація процесів".

Згідно з минулорічним дослідженням музичного ринку портрет українського менеджера такий:

“Той, хто оберігає гурт від всілякої фігні”. Хто такий музичний менеджер в Україні та як ним стати

Найкращим прикладом різнопланового українського менеджера, наближеного до закордонного розуміння цього слова, Уреньов називає Єгора Кір’янова, менеджера гурту The HARDKISS.

“Головна функція менеджера – оберігати гурт від всілякої фігні. Вміти швидко й чітко відрізняти хороше від поганого. Правильно, без спотворень, доносити до суспільства, що хоче донести твій артист”, – розповідав про свою роботу Кір’янов в інтерв’ю liroom.

“Той, хто оберігає гурт від всілякої фігні”. Хто такий музичний менеджер в Україні та як ним стати
Євген Кір'янов з Юлією Саніною та Валерієм Бебко з THE HARDKISS. www.facebook.com

"Часто артисти – це люди з доволі лабільною психікою. Вони творці. Вони часто бувають сумними або веселими, випивають або використовують певні речовини. У таких станах вони можуть робити доволі нерозумні та некрасиві речі, коли виходять в інтернет або навіть просто на вулиці. Задача менеджменту – щоб цього не відбувалося. Та допомагати справлятися з цими речами самому артистові, щоб він залишався не сам на сам із проблемою", – розширює бачення задач менеджера Уреньов.

Як стати музичним менеджером?

У багатьох українських університетах діють кафедри та факультети, які пов’язані із менеджментом шоубізнесу та івент-індустрією. Окремо професію менеджера гурту в університетах не вивчають. Також діє низка приватних курсів, які направлені на розвиток вмінь менеджерів артистів.

Попри це лише, 17% менеджерів в Україні, згідно з дослідженням Soundbuzz, мають профільну освіту. Також більше ніж половина теперішніх менеджерів працює в індустрії менш як п’ять років.

Багато менеджерів приходять у свою роботу з паралельних спеціальностей: музичної журналістики, піар-менеджменту, організації концертів. Часто менеджерами стають друзі гурту або партнери чи партнерки учасників. Утім, такий підхід працює на початкових етапах, далі стають необхідними додаткові навички.

“Хороші менеджери виростають із фанатів гурту. Дуже важливо, щоб менеджер або лейбл любили артиста”, – каже Суспільне Культура Андрій Уреньов.

Організаторка численних фестивалів, засновниця конференції Kyiv Music Days Євгенія Стрижевська багато років працює над розбудовою інституту музичних менеджерів в Україні. Однією з перших спроб був проєкт New Generation, який проходив у київському клубі “44”. Тоді до участі Євгенія залучала не тільки молоді гурти, а й студентів, які прагнули стати менеджерами. Кілька з них згодом залишилися в професії.

"Panivalkova, Go-A, Atomic Simao, 5 Vymir, Owamo – й ще можна перерахувати щонайменше з десяток гуртів, що були відкриті там. Із цими гуртами почали працювати молоді менеджери, що мали практику під час проєкту. Хтось у якості асистентів, хтось – тур-менеджерів. Всі потроху отримували той безцінний досвід, який на парах в університеті не поясниш. Дехто зі студентів пройшов вже не один фестиваль або ж не один гурт в якості різного статусу менеджерів", – каже Євгенія про результати проєкту.

“Той, хто оберігає гурт від всілякої фігні”. Хто такий музичний менеджер в Україні та як ним стати
Засновниця конференції Kyiv Music Days Євгенія Стрижевська. www.facebook.com

Згодом Стрижевська взялася реформувати систему освіти в галузі івент-менеджменту. Зараз вона це робить в стінах Київського університету культури, де викладає та впроваджує систему дуальної освіти. Тобто такої, коли студенти паралельно з навчанням мають змогу отримувати практику.

"Не встигаю слідкувати за усіма, але можу сказати, що лише серед моїх студентів, що проходили два сезони зимової практики, близько 10 працюють в музичній індустрії: гурти, клуби, концертні майданчики, smm. Так, навчальна програма не завжди встигає відповідати вимогам ринку, але ми робимо перші, хоча вже й другі кроки задля її актуалізації й реальних результатів. У нашій компанії викладали й викладають Віктор Данько, Наталя Склярська, Анна Міщенко, Павло Мінєєв, Олена Фоменко, Віктор Афонін, Тома Лазаренко, Дмитро Гаврилов", – розповідає Суспільне Культура Стрижевська.

Водночас Саша Варениця з агентства "Много Воды" дуже скептично ставиться до можливості навчитися музичному менеджменту в Україні.

"Я дійшов висновку, що мені простіше взяти в команду людину із системного бізнесу і навчити її музичних принципів, ніж взяти людину-меломана, що живе богемним життям, і вбудовувати в систему офісної роботи", – казав минулого року Варениця під час дослідження музичного ринку.

Особливості роботи

Проблема перспектив роботи менеджера впирається у сумнівні фінансові перспективи та відсутність юридичного статусу. Більшість менеджерів в Україні зареєстровані як ФОП, але лише 15% з них мають це за основну діяльність. Понад 80% музичних менеджерів в Україні заробляли менше 300 тисяч грн на рік станом на 2019-й.

Водночас понад 65% менеджерів розповіли, що працюють на довірі зі своїми артистами та часто стикаються із прикладами неетичного поводження стосовно себе. Усе це гальмує процеси на ринку.

"Донині й музиканти не завжди усвідомлюють потребу у менеджменті, а нові обличчя, що з’являються на посаді власне менеджера, не вбачають сенс у тривалій роботі. Бо без глибокої експертизи цей бізнес не є прибутковим", – пояснює Стрижевська. Водночас вона зазначає, що еволюція йде доволі стрімко, і з 2014 року багато що змінилося в кращий бік. Цьому посприяли й освітні програми, і налагодження діалогу з закордонними ринками, яким займається зокрема й компанія Music Export Ukraine, а також British Council, які проводять в Києві конференцію Selector.

Зарплатня музичного менеджера найчастіше напряму залежить від успіхів артиста. Кожен працює за власною схемою, яка зазвичай включає або відсоток від прибутків гурту, або ставку плюс відсоток.

"Треба розуміти, що це не офісна робота, коли ти працюєш у певні години. У тебе немає свят чи вихідних. Якщо у гурту тур – ти їдеш у тур разом із ними. Тому й оплачувати цю роботу треба постійно", – пояснює Борис Гінжук.

“Той, хто оберігає гурт від всілякої фігні”. Хто такий музичний менеджер в Україні та як ним стати
Борис Гінжук, менеджер гуртів Latexfauna та Kosmopolis. www.facebook.com

Тож інститут музичного менеджменту не може розвиватися окремо від успіхів українських артистів. Останні два роки індустрія залишилася майже без концертів через всесвітній карантин, що напряму впливає й на роботу менеджерів.

Стрижевська зазначає, що найкраще для індустрії працюють вдалі приклади гуртів, які змогли досягти результатів в Україні та на міжнародній арені.

На початок