Толоки та екскурсії: як волонтери відновлюють територію майбутнього музею у Маліївцях

Толоки та екскурсії: як волонтери відновлюють територію майбутнього музею у Маліївцях

Толоки та екскурсії: як волонтери відновлюють територію майбутнього музею у Маліївцях
Фото: Суспільне Поділля

У будівлі маєтку графів Орловських у Маліївцях замість дитячого санаторію буде історико-культурний музей. Таке рішення ухвалили депутати Хмельницької обласної ради. Збереження цієї історичної спадщини вже кілька років об’єднує волонтерів громадської організації "Малієвецька спадщина". Суспільне дізнавалося, як і чому волонтери взялися облаштовувати територію маєтку.

Мистецька тусовка

На території майбутнього музею Анастасія з помічником саджають кущі жовтого бузку. Каже – він доповнить відому бузкову алею перед палацом, закладену в 1914-му році. Перед травневими святами, говорить Анастасія, волонтери провели сьому від початку року толоку: прибирали територію біля маєтку та парк з водограєм і водоспадом. На прибирання, які перетворюються на митецькі зустрічі приїздять добровольці не тільки з Хмельниччини.

Волонтери віднолюють бузкову алею перед палацом, закладену в 1914-му році
Волонтери віднолюють бузкову алею перед палацом, закладену в 1914-му році. Фото: Суспільне Поділля

"В нас такі безвідмовні люди. Я кажу: "Зробимо на цей раз вихідний". Кажуть: “Нє, ми поїдемо!". Утворилася своєрідна тусовка, люди приїжджають не тільки попрацювати, а й поспілкуватися, відпочити. Це люди з однаковими поглядами на розвиток культури, на збереження своєї історичної спадщини", – розповідає Анастасія Донець.

Остання толока – пригадує Анастасія – завершилася майстер-класом з писанкарства: "Влаштували його тут на травичці. Кожен з Малієвець поїхав додому з писанкою".

Анастасія разом з іншими волонтерами уже проводять екскурсії і мають, що показати гостям. Чому взялася з однодумцями дбати про історичну спадщину графів Орловських, відповідає: "Тут моє дитинство пройшло, і для мене це була як казка, як мрія. Цей шлях обрав мене, а не я його. А це велике задоволення".

У будівлі маєтку графів Орловських у Маліївцях замість дитячого санаторію буде історико-культурний музей
У будівлі маєтку графів Орловських у Маліївцях замість дитячого санаторію буде історико-культурний музей. Фото: Суспільне Поділля

Ресурс, який потрібно правильно використати

На травневі свята екскурсоводка чекає на групу туристів з Дніпра. Крім замку Орловських та парку площею понад 17 гектарів, каже їй є що показати. І веде в графський сад, де пасуться вівці: Булочка, Котлетка й Цибулька та баранець – Соус. Їх Анастасія купила й привезла сюди за власні гроші й особистим легковиком.

Булочка, Котлетка й Цибулька та баранець – Соус
Булочка, Котлетка й Цибулька та баранець – Соус. Фото: Суспільне Поділля

"Це дуже щасливі овечки, тому що вони не на шашлик, не для якогось промислового виробництва, ці овечки для того, щоб виконувати роль газонокосарок. Ми сподіваємось, що вони будуть множитися, а туристам буде ще одна атракція", - пояснює волонтерка.

Наступна атракція, яку показує екскурсоводка, і яка ще не зовсім готова для відвідин – водонапірна вежа графів Орловських.

"Маліївці – це таке місце, де на кожному кроці є якийсь ресурс, його тільки потрібно правильно використати. Приміром, ця водонапірна вежа, ми плануємо зробити тут оглядовий майданчик на самому вершечку цієї вежі. Ця вежа збудована в вигляді середньовічного бастіону, хоча вона ніколи не мала військового, оборонного, призначення, це господарська споруда", - розповідає Анастасія.

водонапірна вежа графів Орловських
водонапірна вежа графів Орловських. Фото: Суспільне Поділля

Туристів побільшало

За словами Анастасії Донець, поглянути на замок графів Орловських XVIII століття та парк біля нього приїздять звідусіль. Та додає, що кількість відвідувачів під час карантину, коли були закриті кордони України, значно збільшилася.

Що відомо

  • Маліївці, невелике село у Хмельницькій області. І саме тут до наших днів чудово зберігся палац відомого графського роду Орловських. Палац у стилі раннього французького класицизму збудували наприкінці 18 століття. Цікавий факт: через те, що палац розміщений на косогорі, з одного боку він має два поверхи, а з іншого цілих три.
  • Палац у маліївцях один із найкраще збережених в Україні. Вся справа в тому, що довгі роки тут був дитячий санаторій, тож будівлю підтримували у належному стані.

  • Один із чотирьох дитячих санаторіїв Хмельниччини після реформи фінансуватиметься коштом обласного бюджету. Це санаторій «Дністер» у Старій Ушиці. Ще два подібних заклади - у Кам'янці-Подільському та Великому Жванчику - утримуватимуть за кошти громад. А в Маліївцях у колишньому маєтку графа Орловського, де ще донедавна розміщувався дитячий санаторі "Світанок", облаштують музей.
На початок