Активісти просять захистити старовинну київську садибу "Дача з мезоніном"

Активісти просять захистити старовинну київську садибу "Дача з мезоніном"

Активісти просять захистити старовинну київську садибу "Дача з мезоніном"
Вікіпедія/Rasal Hague

Столичні активісти просять захистити старовинну садибу "Дача з мезоніном". Одну з чотирьох вцілілих пам'яток дачної архітектури на Святошині почали обносити парканом.

120-річна "Дача з мезоніном" (або садиба Сергієнка) розташована за адресою проспект Перемоги, 130/1. Днями будівлю почали обносити парканом, хоча дозвільних документів від Департаменту міського благоустрою КМДА власники не отримували. Про це на своїй сторінці повідомляє громадська активістка та правозахисниця, депутатка Київради VII скликання Олена Терещенко.

За словами активістки, ще 2 квітня 1998 садибу поставили на облік пам'яток архітектури, але її занесення до Державного реєстру декілька років навмисно блокувалося Міністерством культури. 28 грудня 2019 року з’явився наказ, який визнавав садибу такою, що нібито не відповідає визначеним критеріям та ознакам для отримання захисного статусу.

Власник садиби з 05.12.2012 року – приватна юридична особа "ЮПІТЕР ФІНАНС" (засновники – громадянин Казахстану Фараджов Іфтіхар Сафтар Огли – 99%, громадянин Азербайджану Мурад Касумов – 1%). Підприємство займається інвестуванням в будівництво бізнес-центрів, житлових комплексів та готелів.

Земельна ділянка площею 0,4313 га знаходиться в комунальній власності територіальної громади Києва, але у 2019 році Київрада передала її ТОВ "Юпітер Фінанс" в оренду на 10 років для обслуговування та експлуатації існуючої будівлі. У лютому 2021 право оренди зазначеної земельної ділянки намагалися продати на OLX за 1.7 млн доларів США.

Яким чином цінний об‘єкт культурної спадщини під назвою "Києво-Святошинське бюро технічної інвентаризації"опинився у приватній власності – наразі невідомо.

Що відомо

Садиба Сергієнка зведена саме у стилі еклектики з елементами архітектури відродження та цегляного стилю.

"Її унікальність полягає у тому, що вона є зразком первісної дачної забудови Києва початку ХХ сторіччя, побудована на території дачного селища у Святошині (1897-1919рр) за одним з 24-х типів проєктів дачних будівель, виконаних за зразками закордонних вілл на європейських курортах у стилях модерну, історизму та еклектики відомими архітекторами Олександром Кривошеєвим та Олександром Хойнацьким на 450 ділянках заможних киян", – підкреслює Олена Терещенко.

Читайте також

Садибу Баккалинського, яку хотіли знести під забудову, визнали пам’яткою архітектури

У Львові планують відреставрувати палац ХVІІІ століття

На Волині руйнується Садиба Вільгів. Що кажуть місцеві жителі та влада

На початок