"НАШІ 30. Жива історія" — співачка ONUKA про зародження екорухів після трагедії на ЧАЕС

"НАШІ 30. Жива історія" — співачка ONUKA про зародження екорухів після трагедії на ЧАЕС

"НАШІ 30. Жива історія" — співачка ONUKA про зародження екорухів після трагедії на ЧАЕС
.

26 квітня, у День пам'яті про Чорнобильську катастрофу, Суспільний мовник представив історичний подкаст "НАШІ 30. Жива історія" — про зародження екологічного руху в Україні на зламі 1980–90-х років.

Подкаст "Екопротести після Чорнобиля" озвучила українська співачка ONUKA, де й поділилася власною історією. Її батько — ліквідатор, інженер-радіоелектронік, після аварії разом з колегами він роз'єднував комутацію третього і четвертого енергоблоків Чорнобильської АЕС.

Випуск "Екопротести після Чорнобиля" складається з двох епізодів. У першому ONUKA розповідає про те, як після найбільшої у світі ядерної катастрофи на ЧАЕС, ще в радянські часи, українці вийшли на екологічні протести. Спершу в Києві, а потім по всій країні. Від Нетішина на Західній Україні, поблизу якого добудовували Хмельницьку АЕС, до Запоріжжя, де студенти-екоанархісти вилазили на труби Коксохіму, щоб зупинити шкідливе виробництво.

Радіоверсія першого епізоду прозвучить на хвилях UA: Українське радіо 26 квітня о 19:10.

Епізод буде опубліковано у п’ятницю 30 квітня, на радіо — також о 19:10.

Лінки на різні платформи:

Подкаст "Екопротести після Чорнобиля" — це жива історія про людей, які почали шукати способів захиститися від майбутніх "чорнобилів": будівельників, які ставали активістами природоохоронних організацій; музейних працівників, які ночами клеїли запрошення на антиядерні пікети; влади, яка не тільки приховувала масштаби катастрофи, але й намагалася нацькувати афганців на чорнобильців та придушити зародки екопротестів.

Подкаст створений командою Лабораторії журналістики суспільного інтересу — авторка сценарію Оксана Олійник, журналісти Сергій Захарченко та Ліза Сівєц, які також стали авторами документального фільму "Горів не блок. Екопротести після Чорнобиля". Онлайн-прем'єра фільму відбулася 25 квітня на ютуб-каналі UA: ПЕРШИЙ, серію покажуть на регіональних телеканалах Суспільного у понеділок  26 квітня о 20:00.

Випуск про зародження екологічних протестів в Україні є першою серією першого історичного подкасту Суспільного мовника "НАШІ 30. Жива історія", який можна послухати на усіх популярних подкаст-платформах а також на хвилях UA: Українське радіо.  Наступні серії, що виходитимуть щотижня до вересня 2021-го, також будуть озвучені голосами відомих українців.

Двадцять епізодів історичного подкасту і документальний серіал з 9 фільмів є частинами мультимедійного проєкту "НАШІ 30" до річниці незалежності України про історію 90-х років, розказану самими українцями.

У межах проєкту також створений спеціальний інтерактивний простір “Дев’яності в Україні”, де зібрана фото- та відео хроніка, спогади та рефлексії громадян про великі події та явища початку 1990-х років, які викликають однаковий інтерес та об'єднують українців різних політичних поглядів.

Історії для проєкту "НАШІ 30" дібрані документалістами у співпраці з соціологами та історикам з-поміж тем, що викликають однаковий інтерес та об'єднують українців з різним досвідом і політичними поглядами та зосереджують увагу на сюжетах про боротьбу за загальнолюдські, громадянські цінності та права людини.

Герої кожної серії документального фільму "НАШІ 30" — шахтарі, човникарки, військові, підприємці, спортсмени — українці, яким тоді було близько 30 років, і які на тридцятому році незалежності розповідають, як Україна ставала на ноги за участі кожного з них.

Так, перший документальний фільм проєкту "Чуєш гуркіт касок?" розповідає про шахтарські протести на початку 90-х років: страйки та пішу ходу з Західного Донбасу на Київ; самоспалення шахтаря; "беркут", що розганяє наметове містечко сльозогінним газом і зародження незалежного телебачення в епоху "до стрімів".

Проєкт створює команда Лабораторії журналістики суспільного інтересу для Суспільного мовлення. Дивитися, слухати й читати його можна на телебаченні, радіо, подкаст-платформі та в соцмережах Суспільного.

Довідково:

  • Офіційний сайт мультимедійного проєкту "НАШІ 30" — за посиланням.
  • Дивіться документальний серіал "НАШІ 30" на ютуб-каналі UA: ПЕРШИЙ.
  • Керівниця мультимедійного проєкту "НАШІ 30" Наталя Гуменюк, режисерка — Анна Цигима. Автори та відеографи: Тетяна Столярова, Сергій Захарченко, Олександра Чернова, Олена Зашко, Анна Єресько, Євген Спірін. Редактори: Влад Азаров, Вікторія Курчинська.
  • Дослідження в межах  мультимедійного проєкту "НАШІ 30": Пітер Померанцев та Марія Монтаг’ю (ініціатива "Арена"), Лабораторія журналістики суспільного інтересу, Харківський інститут соціальних досліджень. Створення подкасту "НАШІ 30. Жива історія" засновується на рекомендаціях міжнародного дослідження «Від воєн пам’яті до спільного майбутнього: Подолання поляризації України», ініціативи "Арена" Лондонської школи економіки. Теми та формати  мультимедійного проєкту обиралися на основі фокус-груп й аналізу реакцій аудиторії на контент різної історичної тематики, що викликали найбільший інтерес, залученість та рівень довіри.
  • В рамках проєкту автори документують "усну історію" — десятки "живих" спогадів українців про історію становлення і перших років незалежності України, записаних командою проєкту. Таким чином автори прагнуть залучити українців до створення "візуального архіву" та озвучити історію 1990-х. Ціль документалістів — перетворити спогади людей на свідчення, а документи й артефакти на "живу історію", розказану українцями.
  • Лабораторія журналістики суспільного інтересу — спільний міждисциплінарний проєкт українських та британських журналістів і соціологів. Лабораторія шукає та популяризує найкращі форми контенту суспільно корисної журналістики в цифрову добу. Лабораторію відкрили й розвивають українські журналістки Наталя Гуменюк та Ангеліна Карякіна у партнерстві з Львівським медіафорумом, Харківським інститутом соціальних досліджень та програмою "Арена" Лондонської школи економіки.
На початок