Будівлю Нацбанку у Кропивницькому перетворюватимуть на Мистецький арсенал протягом двох років

Будівлю Нацбанку у Кропивницькому перетворюватимуть на Мистецький арсенал протягом двох років

Будівлю Нацбанку у Кропивницькому перетворюватимуть на Мистецький арсенал протягом двох років
Суспільне: Кропивницький

Реставрувати будівлю Національного банку у Кропивницькому та створити в ній Мистецький арсенал планують протягом двох років. Про це Суспільному розповів тимчасово виконувач обов’язків голови обласної адміністрації Валерій Жалдак. Вартість реставрації – 31 мільйон гривень субвенції Держбюджету. Вона є частиною президентського проєкту ”Велике будівництво”.

Двоповерховій будівлі державного банку на вулиці Велика Перспективна 120 років. У приміщенні, площа якого перевищує дві тисячі квадратних метрів, після реставрації планують організовувати виставки та мистецькі акції.

Фасад будинку востаннє фарбували у 2004 році. У кімнатах будівлі збереглися ліпнина, каміни та грубки. Склепіння в коридорах таке, яким було, коли його проєктував архітектор Олександр Лишневський. На стінах відлущилась фарба. На стелі – сліди від затоплення.

Будівлю Нацбанку у Кропивницькому перетворюватимуть на Мистецький арсенал протягом двох років
Суспільне: Кропивницький

Директорка обласного департаменту культури та туризму Уляни Соколенко говорить, що реставраційні роботи почнуть з даху: ”Тому що від нього все йде далі: з даху – до підвалів. Основне приміщення – це велика зала другого поверху. Воно буде головним майданчиком для проведення заходів”.

За словами Уляни Соколенко, будь-яка реконструкція пам’яток архітектури, якою є будівля, заборонена. Тому проводитимуть виключно реставраційні роботи: ”Те, що ми сьогодні бачимо, буде реставруватись спеціалістами, які знаються на цій справі. Виконають роботи по всіх інженерних системах, електропостачанню, водопостачанню і каналізаційним мережам”.

Коли виділені гроші надійдуть до обласного бюджету, проведуть тендер, укладуть договори і розпочнуть реставрацію, сказала директорка обласного департаменту культури та туризму.

Що відомо

  • Краєзнавець Володимир Поліщук розповів, що будувати приміщення почали у 1899 році. Будівельна комісія діяла до 1900 року. Того ж року у будівлю переїхав державний банк: ”У 1881 році на всеросійському конкурсі проєктів на краще відділення повітового банку переможцем став проєкт Антонія Томішка. Лишневський, архітектор будівлі у Кропивницькому, взяв за основу фасаду цей проєкт. Все інше, в середині – це робота Лишневського”.

За словами краєзнавця, історичною будівлею є половина фасаду: ”Більшу частину цієї будівлі добудували у 1990-х роках, за проєктом місцевого архітектора Мединського”.

Володимир Поліщук говорить, що різницю в майже сто років побачити складно. Різняться історична будівля і добудова кольором граніту. У прибудові – червоний, у пам’ятки – сірий.

  • Директорка обласного департаменту культури та туризму Уляна Соколенко сказала, що з дня побудови цільове призначення будівлі не змінювали. До 2017 року там знаходилось відділення Національного банку в Кіровоградській області. З моменту передачі приміщення на баланс облдержадміністрації, його не експлуатували.
  • ”Велике будівництво” – це проєкт, ініційований президентом України у 2020 році. Передбачає будівництво чи реконструкцію шкіл, дитячих садків, спортивних об’єктів, лікарень, доріг. У Кіровоградській області складовою програми у 2020-2021роках стали більше 200 об’єктів.

Читайте також

На початок