Що в сучукрліт можна екранізувати: моторошні казки, чорні комедії та альтернативний хід історії

Що в сучукрліт можна екранізувати: моторошні казки, чорні комедії та альтернативний хід історії

Що в сучукрліт можна екранізувати: моторошні казки, чорні комедії та альтернативний хід історії
.

Українські кінематографісти не гребували національною літературою для сюжетної основи фільмів. Канони поетичного кіно "Тіні забутих предків" Сергія Параджанова та "Вавилон XX" Івана Миколайчука зняті за текстами Михайла Коцюбинського та Василя Земляка. Сьогодні в прокаті теж можна побачити екранізації сучасних авторів: "Дике поле" – за романом Сергія Жадана, "Віддана" – за Софією Андрухович, "Брама" – за п’єсою Павла Ар’є. Загалом, цих назв до 20 (згідно з "Вікіпедією" ще менше). Проте цей список можна доповнювати далі – згадуємо тексти сучасної української літератури, які можна зняти в кіно.

Звуки миру. Світлана Тараторіна та Сергій Чудакоров

Видавництво, 2021

Що в сучукрліт можна екранізувати?

В одному із соціальних мальописів для Програми розвитку ООН Світлана Тараторіна пише про трьох підлітків зі Сходу України, в яких узяла інтерв’ю для сюжету. Всі вони відчули на собі наслідки війни у вигляді ПТСР: одні бояться гучних звуків, іншим важко приймати рішення щодо майбутнього. Зрештою вони знаходять примирення зі своїми розладами на технофестивалі.

В Україні вже осмислюють тему життя після війни, і пошук спокою в електронній музиці – досвід героїв Світлани Тараторіної.

Попри прямолінійні метафори та примітивні меседжі, через що комікс здається надто моралізаторським, ця історія могла би стати хорошим сценарієм із приміткою "на реальних подіях" та документальними кадрами.

Ба більше, одна з героїнь – Мирослава Трофимчук – справді зняла власний фільм із назвою "2014" та вже з’являлася в кіно Ірини Цілик "Земля блакитна, ніби апельсин". Отже, "Звуки миру" – умовний приквел до нього.

Добрі новини з Аральського моря. Ірена Карпа

Книголав, 2019

Що в сучукрліт можна екранізувати?

Роман Ірени Карпи про долі чотирьох жінок навколо Парижа міг би бути вчетверо коротшим і нічого не втратити – всі героїні схожі між собою, адже письменниця у своїх книжках часто рефлексує власний досвід. Проте лінія колишньої рокерки Хлої, яка, втомившися від української буденності й несправедливості, влаштовує терористичний акт і тікає в Європу, – насичена яскравими епізодами й аутрейджем. Побувавши в АТО, вона не може залишити всю образу в минулому, тож тікає без шляху, без плану й майже без грошей – подалі від свого безперспективного майбутнього.

Динамічне життя емігрантки в Парижі може стати захопливим екшном із міленіалкою-психопаткою в головній ролі, що ніяк не примириться зі творчою кризою.

Естетика цієї стрічки балансуватиме між українськими дев’яностими та паризькими барами й кав’ярнями – карикатурний кітч, у якому обов’язково має з’явитися Ірма Вітовська.

НепрОсті. Тарас Прохасько

Terra Incognita, 2018

Що в сучукрліт можна екранізувати?

Якщо тут уже згадувалося поетичне кіно, роман Тараса Прохаська – чи не найкращий приклад у сучасній українській літературі, щоби втілитися в цьому жанрі. Це постімпресіоністична проза з альтернативною історією Карпат початку минулого століття. У ній з’являється місце для магії, місцевих міфів та карколомних взаємин між гуцулами.

Оскільки за формою це ритмізовані нотатки з життя Ялівця, їх можна втілити тільки в сюрреалістичних художніх начерках у дусі Сергія Параджанова або Андрія Тарковського, які також працювали з нелінійними сюжетами.

Декілька років тому вже анонсували екранізацію "НепрОстих" і навіть купили права на роман, проте на цьому все зупинилося, оскільки фільм не пройшов конкурс Держкіно й не знайшов фінансування.

MOX NOX. Таня Малярчук

Видавництво Старого Лева, 2018

Що в сучукрліт можна екранізувати?

Повнометражна анімація в Україні – рідкісний випадок, проте зараз вона потроху з’являється. У 2020 році була прем’єра "Віктора_Робота" на Одеському міжнародному кінофестивалі, на цьогорічному Docudays UA презентували "Казку про Коника" – документальне кіно з анімаційними елементами, а останніми роками після кожного фестивалю Linoleum згадують, що чекають на повні метри від Микити Лиськова та Стаса Сантімова. І дитяча книжка Тані Малярчук може лягти в основу хорошого мультфільму.

У світі птеропусів (створінь, схожих на кажанів) колись стався кінець світу – тепер залишилися тільки вони, їхні сусіди пергачі, чия мова схожа на гуцульську, а ще руїни старих міст, де всі живуть. Маленька Тереза ставить забагато запитань і шукає межу між правдою і вірою. Художниця Катя Слонова створила ілюстрації до цієї моторошної та казкової повісті, що зрештою могли би перерости й у анімацію.

ПЗТ. Лесь Подерв’янський

Наш Формат, 2016

Що в сучукрліт можна екранізувати?

Із комедійним жанром в українському повному метрі й серіалах ситуація доволі однорідна – здебільшого це комедії студії "Квартал 95" або поодинокі драмеді на кшталт "Моїх думок тихих" чи серіалу "Спіймати Кайдаша", що врешті-решт радше засмучують, ніж смішать. У літературі картина подібна. Проте найбільш успішний і помітний виняток із правил – стьобні п’єси Леся Подерв’янського. Частково – це карикатури канонічних текстів, як-от "Гамлєт, або Феномен датського кацапізма" або "Герой нашого часу". Але автор стабільно висміює стереотипи в суспільстві та комплекс меншовартості, згадує знайомі меми та робить гротескний переспів сучасної української історії.

Зі збірки вже культових п’єс Леся Подерв’янського можна було би зробити антологію короткометражок, об’єднану в повний метр, або серіал без цензури й із шаленим охопленням.

Адже автор і досі збирає аншлаги на читаннях своїх текстів, які люди вже знають напам’ять.

Український кінематограф дедалі частіше шукає сюжети у власній літературі. Ірина Цілик знімає художній дебют "Я і Фелікс" за романом Артема Чеха. Держкіно дало фінансування на короткометражку за мотивами "Землі загублених, або маленьких страшних казок" Катерини Калитко та екранізацію оповідання Олеся Ульяненка. Сергій Жадан розповів, що його роман "Інтернат" знову адаптуватиме Ярослав Лодигін, який раніше зняв "Дике поле".

Читайте також

13 українських письменників і письменниць, яких полюбляють читати за кордоном

Прохасько, Забужко, Жадан. 8 українських книжок, про які соромно не знати

Сучасні українські письменниці, яких неодмінно варто прочитати

На початок