Ринок цифрового мистецтва: як працює NFT і чи зможуть на ньому розбагатіти українські художники

Ринок цифрового мистецтва: як працює NFT і чи зможуть на ньому розбагатіти українські художники

Ринок цифрового мистецтва: як працює NFT і чи зможуть на ньому розбагатіти українські художники
.

Останній час ЗМІ часто повідомляють, як на найпрестижніших аукціонах світу продаються за сотні тисяч та десятки мільйонів доларів твори цифрового мистецтва – ті, які існують лише у віртуальному світі. Йдеться про NFT або невзаємозамінні токени – це новий тип криптоактивів, кожен з яких унікальний, хоча зазвичай усі токени взаємозамінні за своєю природою.

Наприклад, аукціонний будинок Christie's продав роботу "Everydays: The First 5000 Days" (Кожен день: перші 5000 днів) художника Майка Вінкельмана, відомого як Beeple, за $69,3 мільйона. Канадська співачка Grimes продала колекцію з 10 різних об’єктів на аукціоні Nifty Gateaway за пів години, отримавши 6 мільйонів доларів.

Що відбувається? – У світі створюється ринок сучасного цифрового мистецтва.

Розповідаємо, як він працює за допомогою токенів (NFT) і чи можуть на ньому збагатитися українські митці.

Що таке NFT-мистецтво

Це твори сучасного мистецтва, які створені художниками, музикантами, письменниками тощо за допомогою цифрових технологій.

Цифровому мистецтву не обов'язково існувати лише в інтернеті. У музеях та картинних галереях проходять виставки, де експонати розміщуються на мультимедійних платформах. Але за умов пандемії все більшу популярність отримують онлайн-виставки у онлайн-музеях.

Наприклад, у травні 2020 року в Україні пройшла перша міжнародна онлайн-виставка сучасного мистецтва Strange time. Цікаві проєкти робить онлайн-музей Шухляда.

Не кожна гіфка чи цифровий малюнок – витвір NFT-art, який має цінність. Щоб він таким був, його має створити митець. Згадаймо про Christie’s та роботу "Everydays: The First 5000 Days". Аукціонний дім виставив на торги твір художника (Beeple), який вважається Сальвадором Далі цифрового світу.

Ринок цифрового мистецтва: як він працює і чи зможуть на ньому розбагатіти українські художники
Вінкельманн створив серію робіт "Щодня", публікуючи нове зображення кожен день, починаючи з 1 травня 2007 року. Нові зображення публікував навіть в день свого весілля і в день народження дітей. https://twitter.com/beeple

Що таке токени NFT і чому вони невзаємозамінні

Багато років великою проблемою цифрового мистецтва було те, наскільки легко твори копіюються та поширюються. Неможливість закріпити за митцем авторське право призводила до відсутності ринку, бо як тільки щось копіюється і тиражується безкоштовно, цінність активу падає.

Розв'язати проблему змогли за допомогою знов-таки цифрових технологій – токенів, які є умовним замінником цінних паперів у цифровому світі.

Токен – це одиниця обліку активів у всіляких ІТ-проєктах, аналог акцій на фондовій біржі. Їх випускають для залучення фінансування в ІТ-стартапи в рамках процедури ICO (випуску токенів), кредитування та монетизації додаткових сервісів для учасників проєктів. Різновидів токенів існує безліч, навіть з нагоди 8-го березня – і кожен може створити власний, маючи певні знання в програмуванні.

Зазвичай токени мають наступні властивості:

  • свідчать про частки акціонерних прав у ІТ-проєктах;
  • можуть виступати у вигляді винагороди (bounty) за якісь послуги стартапу, наприклад, за допомогу в залученні інвесторів через розміщення реклами проєкту, підтримання працездатності мережі тощо;
  • виконують роль валюти в закритій системі – за їх допомогою можна придбати сервіси та послуги проєкту.

Цифрове мистецтво використовує NF-токени, головною ознакою яких є обмеженість у випуску та невзаємозаміність.

Ринок цифрового мистецтва: як він працює і чи зможуть на ньому розбагатіти українські художники
Робота "Спокуса святого Антонія" українського медіахудожника Степана Рябченка.

Принцип невзаємозамінності легко пояснити на такому прикладі:

Якщо обміняти 100 гривень на іншу купюру з таким номіналом, то цінність активів не зміниться: 100 гривень є 100 гривень; два біткоїни мають на ринку однакову цінність і обмінюються на іншу валюту за курсом.

Але кожен NF-токен унікальний – це персональний код / сертифікат, який надається твору цифрового мистецтва і закріплює право ним володіти. Це як паперовий сертифікат, на якому зазначено, що підпис художника на полотні, оцінки мистецтвознавців і результати наукових експертиз підтверджують справжність картини.

На спеціальних майданчиках продаються токенізовані гіфки, малюнки, твіти, музичні альбоми. Експерти оцінили ринок NFT у $250 мільйонів. У 2020 році обіг зріс відразу на 299%, і у 2021 році зростання продовжиться.

Художник Майк Вінкельман (Beeple) створив цю роботу, їй надали NF-токен і продали за $69,3 мільйона.

Перед цим цифровий твір Beeple, де зображено Дональда Трампа, що програв на виборах, перепродали за $6,6 млн.

Митець Бенксі створив роботу Morons (White), яку блокчейн-компанія Injective Protocol купила у галереї Taglialatella Gallery за $95 тисяч, а після спалила, створивши цифровий образ мистецтва із невзаємозамінним токеном. У подальшому його планують продати на аукціоні за криптовалюту. Це був перший випадок перетворення фізичної роботи у віртуальний образ.

Після аукціону придбане цифрове мистецтво у вигляді NFT зберігається у цифрових гаманцях покупців, які, за словами розробників, є надзвичайно захищеними. Творець першої блокчейн-платформи для сертифікації творів мистецтва Роберт Нортон говорить, що технологія блокчейну робить систему ціноутворення на ринку більш прозорою, захищає художників від плагіату, а покупців від підробок і крадіжок.

Хто продає і навіщо

Хто завгодно може завантажити з інтернету колаж Beeple, видрукувати його і повісити на стіну, не заплативши художнику 63 мільйони доларів. Але плакат так і залишиться картинкою з нульовою вартістю. Продати її на аукціоні за ціною оригіналу без NFT неможливо. У той момент, коли митці та колекціонери спромоглися підтверджувати свої права на володіння, твори цифрового мистецтва стали оцінюватися так само високо, як предмети традиційного мистецтва.

Володіння токеном NFT дозволяє:

  1. Продавати
  2. Дарувати
  3. Отримувати відсоток з перепродажів.

Технологія настільки зрозуміла у використанні, що кількість цифрових гаманців за 2020 рік подвоїлася, досягнувши 222 тисяч, і це не кінець, вважають експерти.

Для чого потрібен продаж цифрового мистецтва його авторам, зрозуміло: вони отримують високий прибуток, не втрачаючи інтелектуальні права. Власники більшості криптосайтів теж у виграші – заробляють на відсотках. Серед покупців є і ті, хто розраховує на прибуток від швидкого перепродажу. А ще є колекціонери, яким цікаво вкладати в це кошти або підтримувати якогось митця.

Без пандемії не обійшлося

На думку співзасновника "Галереї криптомистецтва" Пабло Родрігеса-Фрайле, нинішнє захоплення NFT є результатом безпрецедентного інтересу до цифрових активів, оскільки мільйони людей у всьому світі провели більшу частину минулого року вдома перед комп'ютерами через COVID-19.

Другий фактор – шалена популярність і розвиток криптовалюти, особливо провідних із них – біткоїнів і етеріумівдруга назва "ефір"/"етер". Вони злетіли до рекордних висот. І саме за етеріуми найчастіше продаються твори цифрового мистецтва.

Курс хоч і коливається, але приблизно такий: 2.00 ETH – $3,3 тисячі. Через коливання курсу митці не поспішають переводити криптовалюту у традиційні гроші, чекаючи на більш сприятливу ситуацію.
Ринок цифрового мистецтва: як він працює і чи зможуть на ньому розбагатіти українські художники
Так виглядає майданчик, де продають цифрове мистецтво.

Чи відкриваються можливості перед українськими митцями

Щоб в Україні запрацював ринок цифрового мистецтва, потрібно мінімум дві речі:

  • аукціони повинні зробити блокчейн-майданчики, де можна було б розміщувати лоти;
  • українське законодавство має легалізувати криптовалюту.

Поки на цьому шляху зроблено пів кроку. 2 грудня 2020 року Верховна рада прийняла у першому читанні законопроєкт про віртуальні активи. Документ готується до другого читання, і він більше стосується питань відстеження, походження та декларування віртуальних активів, ніж авторського права та права власності на предмети цифрового мистецтва.

"Відносно мистецтва є специфічні питання, наприклад: який статус отримує вихідний файл з твором? Чи може новий власник використовувати придбаний твір в комерційних цілях. Наприклад, друкувати на сувенірах, – розповідає українська мистецтвознавиця Ірина Тофан “Суспільному Культура”. – Чи можна буде у суді захистити своє право на володіння твором? Що, якщо хтось виставить на продаж такий же твір, але на іншому майданчику, адже володіння файлом закріплене тільки в межах одного конкретного місця продажу?”

Щодо майданчиків для продажу творів, то на думку Тофан, в Україні вони можуть з'явитися доволі легко, “особливо на хвилі хайпу навколо цієї технології та перспективи заснувати перший такий майданчик у країні”.

Українці лояльно ставляться до крипти - країна посіла одну з найперших позицій у світі за обсягом операцій з криптовалютою й активністю користувачів. Такі дані у 2020 році оголосила американська компанія Chainalysis, яка уклала глобальний рейтинг.

Ринок цифрового мистецтва: як він працює і чи зможуть на ньому розбагатіти українські художники
"Дух кімнати", Олена Голуб. 2020 рік.

Наразі українські ходожники можуть користуватися лише іноземними майданчиками, де продаються твори цифрового мистецтва. Найпоширеніші серед них – Rarible, Foundation, NiftyGateway і SuperRare.

Найвідомішими представниками українського сучасного мистецтва є Степан Рябченко, Микола Недзельський, Олена Голуб, Володимир Харченко, Оксана Черелик, Сергій Петлюк, Олексій Сай. Наприклад, Рябченко у 2021 році увійшов до переліку 15 найкращих цифрових митців світу за версією британського видання Electric Artefacts.

"Токенізувати" можна будь-який цифровий файл, і це можуть бути не тільки роботи художників, що працюють з цифровими форматами: Олексія Сая, Івана Світличного, Аліни Клейтман, Сергія Петлюка, але і що завгодно від кого завгодно – твіт, текст, аудіофайл, 3D модель", – говорить Тофан. – Важлива популярність в соціальних мережах і медіа, плюс вірусність роботи або створеного контенту. Грубо кажучи, відео з курйозним коментарем Кличка може бути більш популярним лотом, ніж художня робота українського художника".

Якщо подивитися на продаж цифрового мистецтва, то мова переважно йде про роботи створених і придбаних "for fun" – криптопанки, котики або сюр-зображення персонажів попкультури, говорить мистецтвознавиця. Можливо, сподівається Тофан, ситуація буде змінюватися, і колись NFT-мистецтво стане трохи більш змістовним. Наприклад, 26 березня цього року у Пекіні має відбутися перша інституційна виставка криптомистецтва у Центрі сучасного мистецтва UCCA.

Читайте також

Як митці, колекціонери та звичайні українці заробляють на NFT-мистецтві

Мільйони доларів за мистецтво, меми та перший твіт. Що таке NFT

Бульбашка всередині бульбашки. Звідки такий ажіотаж навколо NFT і хто на цьому дійсно заробляє

На початок