Брат видавав твори сестри під своїм ім’ям: історія Фанні та Фелікса Мендельсонів, яку варто знати

Брат видавав твори сестри під своїм ім’ям: історія Фанні та Фелікса Мендельсонів, яку варто знати

Брат видавав твори сестри під своїм ім’ям: історія Фанні та Фелікса Мендельсонів, яку варто знати
.

Навряд чи знайдеться людина, яка не чула марш Мендельсона. Фелікс прославив свій рід назавжди. Але не менш фантастична кар’єра та слава могла бути у його старшої сестри Фанні, яка була співачкою та композиторкою. Що ж стало на заваді її славі? Рідний брат, батько та погляди суспільства на роль жінки у XIX столітті.

Гете захоплювався її голосом

Відомий німецький філософ і просвітник 18 сторіччя Мозес Мендельсон міг би пишатися своїми нащадками. Його правнука називали новим Моцартом, а правнучку – золотим голосом. Проте слава і визнання дісталися лише Феліксу Мендельсону, а його сестра Фанні скромно стояла осторонь у тіні знаменитого брата.

“Хлопчик – обдарований, дівчинка – геніальна!” – саме так казали вчителі музики батькам Фелікса і Фанні Мендельсонів.

Зберігся лист відомого берлінського музиканта Карла Цельтера до Гете, де він рекомендує свою талановиту вихованку: “Старша дочка Мендельсонів зіграє вам щось із вашого улюбленого Баха. Ця дівчинка – справді особлива!”

Проте згодом у Веймар до Гете поїхав саме Фелікс, а Фанні задовольнилася розповідями брата про захопливу подорож і його враження. Вона передала через Фелікса ноти своїх пісень на вірші Гете. Поет був приємно вражений, і в майбутньому написав вірш на створену Фанні мелодію.

Брат видавав твори сестри під своїм ім’ям: історія Фанні та Фелікса Мендельсонів, яку варто знати
Фанні та Фелікс Мендельсони.

Твій шлях – бути дружиною

Безтурботне музикування Фанні Мендельсон обірвалося, коли їй минуло 15. Батько виніс доньці вердикт: “Для Фелікса музика, можливо, стане професією, а для тебе – лише прикрасою”.

Фанні призначалося бути в першу чергу турботливою дружиною і забути про свої кар’єрні амбіції співачки і композиторки. Цієї ж думки притримувався і Фелікс Мендельсон, цитата із листування: “Фанні, як я її знаю, не має до авторства ні потягу, ні покликання. Напевне, вона надто жінка для цього.

Фанні хазяйнує і не здатна думати ні про публіку, ні про музичний світ, ні про музику як таку, поки не виконає своїх головних обов’язків. Публікація творів тільки виведе її зі стану рівноваги, тож я не можу цього схвалити”.

Брат видавав твори сестри під своїм ім’ям: історія Фанні та Фелікса Мендельсонів, яку варто знати

Чоловік, який підтримав мрію писати музику

Проте була одна людина, яка цілком підтримувала Фанні Мендельсон і заохочувала займатися музикою. Це – її чоловік, придворний художник Вільгельм Гензель. У подружжя склався нелегкий шлях до вінця.

Вони покохали одне одного за 7 років до весілля, але спершу батьки Фанні були категорично проти цього шлюбу. Заможні Мендельсони прагнули, щоб донька вийшла заміж за надійного чоловіка зі стабільним прибутком. Тож закоханих благословили лише тоді, коли Гензель отримав посаду в Академії мистецтв.

Випробування були недаремними. Побоювання Фанні, що чоловік заборонятиме їй музикувати, розвіялися в перший після весілля день. Тоді Вільгельм поклав перед нею чистий аркуш паперу і залишив одну за піаніно, наказавши всім не відволікати його дружину. А все тому, що напередодні він почув її твори, написані лише за один вечір. Річ у тім, що на весілля сестри Фелікс Мендельсон мав написати музику для органа, проте через прикру травму не встиг цього зробити. Тож Фанні сама написала прелюдії: одну – для початку церемонії, іншу – для виконання після завершення обряду. І це при тому, що гри на органі її не вчили, вона лише спостерігала за уроками свого брата.

Чоловік Фанні Мендельсон, Вільгельм Гензель, хоч і був абсолютно немузикальним, проте палко підтримував талант своєї дружини. На святкування 40-річчя шлюбу батьків Фанні і Фелікса планувалася постановка домашньої жартівливої опери. Вільгельму випала партія мера, яка складалася із кількох нот “фа”. Що він наспівав замість ноти фа, ліпше не згадувати, але ця роль стала сімейною легендою.

Вільгельм, який анічогісінько не тямив у музиці, часто розпитував дружину, про що ті твори, які вона написала, а потім ілюстрував їх. Згодом Фанні сама стала залишати місце у нотах для ілюстрацій свого чоловіка.

Брат видавав твори сестри під своїм ім’ям: історія Фанні та Фелікса Мендельсонів, яку варто знати
Ноти Фанні Мендельсон. "Січень" з циклу "Рік", автограф з ілюстрацією її чоловіка Вільгельма Гензеля.

Брат друкував твори сестри під своїм ім’ям

Дивовижно, що Фелікс Мендельсон, який міг оцінити музичне обдарування своєї сестри, чинив спротив її подальшому розвитку як музиканта. Але був зовсім не проти публікувати її твори під своїм ім’ям. Нібито не для присвоєння, а для пристойності.

Коли 1842-го королева Вікторія почтувала Фелікса Мендельсона у Букінгемському палаці, то наспівала одну із його пісень, свою найулюбленішу. Тоді композитор зізнався, що цю музику написала його сестра.

“Коли Фелікс далеко, я не почуваюся такою дурепою”

Фанні Мендельсон за підтримки чоловіка потай видавала збірки своїх творів. Але (звісно, не без впливу батька і брата) продовжувала вважати себе аматоркою. Незадовго до своєї смерті вона писала: “Якщо я й досі не кинула своїх занять, то лише тому, що, з одного боку, коли Фелікс далеко, я не почуваюся такою дурепою, з іншого боку, мій чоловік був би невдоволений. Дилетант – явище жахливе, автор-жінка – ще сумніше, але коли обидві ці риси зібрані докупи – це, звісно, справжній жах!”

Попри все, між Фанні і Феліксом Мендельсонами був дивовижний зв'язок. У 15-річному віці Фанні зверталася у листах до брата “сину мій”, а він відповідав їй, як своїй наставниці. Коли Фелікс вперше після смерті Баха виконав його “Страсті за Матвієм”, Фанні захоплювалася братом: “Ти – наша альфа і омега, і все, що між ними. Ти – наша душа, серце і голова. Ти – наш Фенікс!”

Брат видавав твори сестри під своїм ім’ям: історія Фанні та Фелікса Мендельсонів, яку варто знати
Вільгельм Гензель та Фанні Мендельсон.

І навіть смерть стала місточком зв’язку між ними. Фанні померла від інсульту під час домашньої музичної вистави. Їй було лише 42. За іронією долі вона саме співала в ораторії свого брата “Перша Вальпургієва ніч”. Менш ніж за півроку від інсульту помер і Фелікс Мендельсон, перед цим написавши “Реквієм за Фанні”. Втрату сестри він так і не пережив.

Творчістю Фанні Мендельсон зацікавилися всерйоз лише в середині 19 сторіччя. Наразі відомі приблизно 500 її творів. Це й органні прелюдії, і драматичні п’єси для сопрано й оркестру, фортепіанні і струнні квартети, кілька кантат й інші твори. Наприклад, із її ліричних п’єс для фортепіано найбільш відомий цикл “Рік”, який вона присвятила своєму чоловікові як подарунок на Різдво. До речі, аналогічний фортепіанний цикл “Пори року” Петра Чайковського з’явився лише 35 років потому.

Фанні Мендельсон була настільки залюблена у музику, що навіть єдиного сина назвала Себастьяном Людвігом Феліксом –- на честь улюблених композиторів. Попри таке музичне ім’я, Себастьян, як і його дід, був підприємцем. А ось його син, Курт Гензель, онук Фанні Мендельсон став видатним математиком. Хоча це вже зовсім інша, немузична історія.

***

Стаття підготовлена за ефіром програми “Музичні історії”, яка виходить на Радіо Культура. Ви можете її прослухати.

На початок