"Михайлов використовує фотографію як інструмент". Гудімов про переможця Шевченківської премії

"Михайлов використовує фотографію як інструмент". Гудімов про переможця Шевченківської премії

"Михайлов використовує фотографію як інструмент". Гудімов про переможця Шевченківської премії

9 березня Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка оголосив переможців.

У номінації "Візуальне мистецтво" нагороду отримав художник Борис Михайлов з проєктом "Випробовування смертю", який експонується і як фотоінсталяція, і як відеопроєкція.

Михайлов у своїй групі на Facebook ще ніяк не прокоментував нагороду, але Павел Гудімов у ефірі Радіо Культура розповів про творчість художника.

Перш за все Гудімов розповів, що не багато художників і фотографів з України мають таке визнання на рівні основних музеїв, центрів і світових премій, як Михайлов. Це вже достатньо зрілий митець, який у віці 82 років вже має з десяток головних фотографічних премій світу, тому премія Шевченка не є якимось першим відкриттям художника.

Кілька слів про Бориса Михайлова
Проєкт "Випробування смертю". knpu.gov.ua

"Це дійсно найбільша премія України – і заслужена, – розповідає Гудімов про нагородження Михайлова Шевченківською премією. – Бо, напевно, якщо казати про сучасне мистецтво, то Михайлов активно асоціюється з Україною. Не дивлячись на те, що він живе в Берліні та Харкові, ідентичність свою він позиціює як український фотограф і художник". 

Відомим Михайлов став ще у часи Перебудови, зокрема за створення такого явища, яке пізніше назвали "Харківською школою фотографії". Його проєкти як флагмана цієї течії є дуже різними: крім постановчої фотографії або монтажних речей, Михайлов активно працює з відео.

"Власне, на минулому Венеційському бієнале Україну представляв проєкт, більшою частиною якого були роботи Бориса Михайлова", – згадує Гудімов.

Кілька слів про Бориса Михайлова
Проєкт "Випробування смертю". knpu.gov.ua

Розповідаючи про техніку майстра, експерт сказав, що Борис Михайлов використовує фотографію як інструмент, але по своїй суті він є художником. Так само як і одним з важливих аспектів і технічних прийомів "Харківської школи" було розфарбовування знімків. Тому зараз різниця між живописом і фотографією є відносною – це все "візуальне мистецтво".

Борис Михайлов оприлюднив "Випробування смертю" у 2019 році в Берліні. Серія включає 150 фотографічних диптихів, які експонуються і як фотоінсталяція, і як відеопроєкція.

"Випробування смертю" поєднує фотографії крематорію із іншими зображеннями. Апелюючи до нашої колективної пам'яті, "Випробування смертю" містить міркування про утопію, страхи і побоювання, цензуру, смерть, історію, час", — зазначають в Комітеті з Національної премії імені Тараса Шевченка.

На "Випробування смертю" Бориса Михайлова надихнули відвідини майстерні українського художника Володимира Мельниченка та Київського крематорію.

Кілька слів про Бориса Михайлова
Проєкт "Випробування смертю". knpu.gov.ua

Що відомо

  • Шефредактор телебачення Суспільного Юрій Макаров став головою комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка.
  • Шевченківська премія — найвища в Україні творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Премію вручають із 1961 року до Дня народження Тараса Шевченка (9 березня) в шести номінаціях.
  • Цьогоріч до розгляду представлено 51 твір у шести номінаціях.
  • У номінації публіцистика, журналістика переміг Станіслав Асеєв за книгу есеїв "В ізоляції".
  • У номінації кіномистецтво переміг Васянович Валентин (автор сценарію, режисер-постановник, оператор-постановник) та Одуденко Владлен (художник-постановник) за художній фільм "Атлантида".
  • У номінації візуальне мистецтво: Борис Михайлов (фотохудожник). Відеопроєкція та фотоінсталяція "Випробування смертю".
  • У номінації музичне мистецтво: Андрусик Олександра Сергіївна (директорка агенції), Шимальський Євген Володимирович (співзасновник агенції), Сула Катерина Олександрівна (виконавча продюсерка) — Музичне агентство "УХО". Цикл "Архітектура голосу" — серія концертних подій.
  • У номінації театральне мистецтво: Маслобойщиков Сергій (автор інсценізації, режисер-постановник, художник-сценограф), Рудюк Наталія (художниця по костюмах), Бегма Олександр (композитор). Вистава "Verba" за мотивами драми-феєрії Лесі Українки "Лісова пісня" Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка.
На початок