Наступна серія радіофільму "Леся Українка. Відлуння" — 25 лютого на UA: Українське радіо

Наступна серія радіофільму "Леся Українка. Відлуння" — 25 лютого на UA: Українське радіо

Наступна серія радіофільму "Леся Українка. Відлуння" — 25 лютого на UA: Українське радіо
Суспільне

Сьогодні, 25 лютого, у День народження Лесі Українки, в ефір UA: Українське радіо виходить наступна серія документального радіофільму Романа Коляди "Леся Українка. Відлуння". Почути її можна о 19:40.

Як зазначає автор проєкту Роман Коляда, особливістю радіофільму є відсутність дикторського тексту. До створення проєкту були залучені відомі культурні діячі, які у своїй творчості так чи інакше зверталися до текстів письменниці: Оксана Забужко, брати Капранови, Іван Малкович, Рауль Чілачава, Микола Томенко та інші. В кожній з шести серій радіофільму вони разом намагаються осягнути роль Лесі Українки там, де вона й досі значною мірою недооцінена.

Перші три серії радіофільму, що вже вийшли в ефір, можна прослухати на сайті UA: Українське радіо

У першій серії йдеться про роль Лесі Українки в українській та світовій літературі, а також розвінчується міф, створений довкола образу письменниці за радянських часів. Наприклад, Оксана Забужко наголошує, що поезія не була для Лесі Українки пріоритетним жанром. Її поетичний дар був скоріше службовим. 

"Вона є великим драматургом європейського класу, що досі штучно інфантилізується. У своїх драмах Леся Українка переписує, по суті, всю європейську міфологію: від античності через ранньохристиянські євангельські сюжети, через середньовічний лицарський цикл до її версії Дон Жуана у поемі “Камінний господар”. І все це переписується з жіночої точки зору", — каже Оксана Забужко.

У другій та третій серіях фільму розмірковують про оточення Лесі Українки, про історичний контекст за часів її творчості та про вплив письменниці на формування не лише сучасної української мови, а й української державності загалом. 

"Давайте згадаємо, якого року було видано Емський указ. Станом на 1917 рік в Україні вже понад п'ятдесят років не друкували книжки українською та взагалі не вивчали українську мову. Тобто виросло не одне покоління людей, які взагалі ніде не могли прочитати українського слова. І тут раптом стається диво — оголошується Українська Народна Республіка. І в умовах відсутності еліт звідкись з’являються люди навіть не на один, а на три уряди. І саме родина Лесі Українки й сама Лариса Петрівна, як її найвідоміший і найяскравіший представник, дають нам ключ до розуміння того, як це могло відбутися. Вона була центром кристалізації та ідеологом цих процесів", — зазначають брати Капранови. 

Радіофільм "Леся Українка. Відлуння" — один з декількох спецпроєктів, підготовлених UA: Українське радіо до 150-річчя з Дня народження Лесі Українки. Виходить щоденно з 22 по 27 лютого о 9:40 та о 19:40.

Нагадаємо, UA: Українське радіо — найбільша FM-мережа й найпопулярніше розмовне радіо країни. UA: Українське радіо в Києві мовить на частоті 105 FM. Усі канали Суспільного радіо можна слухати в мобільному застосунку suspilne.radio та на сайті ukr.radio.

На початок