"Кролик Джоджо". Чому варто піти на фільм Тайки Вайтіті

"Кролик Джоджо". Чому варто піти на фільм Тайки Вайтіті

"Кролик Джоджо". Чому варто піти на фільм Тайки Вайтіті
.

"Кролик Джоджо" став одним із найбільш обговорюваних фільмів рубікону 2019-2020 років. Головний приз на Міжнародному фестивалі в Торонто і кілька номінацій на премію "Оскар" (зокрема "Найкращий фільм") тому підтвердження. Підливає масла у вогонь і зірковий склад: Роман Гріффін Девіс, Томасіна Маккензі, Сем Рокуелл і Скарлетт Йоханссон. Світова прем'єра "Кролика Джоджо" відбулася 8 вересня 2019 року, але до українських кінотеатрів новий фільм Тайки Вайтіті ("Тор: Рагнарек", "Що ми робимо в тіні?") дійшов тільки 23 січня.

Пояснюємо, чому ви маєте піти на фільм Тайка Вайтіті "Кролик ДжоДжо"
Тайка Вайтіті.

Суперечки виникли навколо висвітлення жахів фашизму, нацистської Німеччини та війни — тем, до яких завжди намагаються ставитись обережно. Наскільки доречно показувати уявного друга Гітлера, який підтримує хлопчика у скрутні хвилини? Чи це не занадто? Цим переймалися голлівудські студії, які відмовляли режисерові у фінансуванні. Це питання ставили собі актори, які проходили проби на роль Гітлера — зрештою Тайці Вайтіті довелося самому перевтілитися в цей образ. Добре, що акторського досвіду в комедіях йому вистачає.

Читайте також: "10 фільмів, за якими треба стежити, щоб бути в темі. Розклад прем'єр до квітня"

Так, головний герой "Кролика Джоджо" — одержимий ідеями нацизму 10-річний німецький хлопчик Йоганн Бетцлер. Його батько зник на війні (за чутками — втік з фронту, за фактом — пішов у підпілля), друзів мало, а відчуття ізоляції зростає щодня. Він намагається виявити хоробрість у тренувальному таборі Гітлер'югенд, але куди маленькому Джоджо до старших і жорстокіших "товаришів". Не дивно, що порожнечу всередині на якийсь час заповнює уявний Гітлер, що символізує ідеї, в які хлопчик (до певного часу) вірить. Але з кожною сценою голос уявного Гітлера звучить усе тихіше. Та й варто визнати, що він займає не так багато екранного часу, як могло здатися з трейлерів до прем'єри.

Пояснюємо, чому ви маєте піти на фільм Тайка Вайтіті "Кролик ДжоДжо"

Головним каталізатором майбутніх змін і конфліктів є не поразка Німеччини, а єврейська дівчинка Ельза, яку мати Джоджо ховає у себе в будинку. Після знайомства з нею хлопчик починає писати книжку про євреїв, щоби зробити свій маленький внесок у спільну справу. Але стикається з тим, що всі забобони про євреїв, у які він вірив раніше — брехня. А якщо вони виявилися брехнею, то що ще може бути неправдивим? Інші ідеї нацизму? Авторитет самого Гітлера (навіть уявного)?

"Кролик Джоджо" — це сатира. Місцями вигадлива, місцями безстрашна, і лише в останню чергу провокативна. Усе це не більш ніж гротеск, легка й невинна іронія, яка нічого не пропагує і не покликана когось образити. Трагікомічна казка про дорослішання, де примітивні жарти ділять хронометраж фільму з серйозними темами. Схожий прийом свого часу використав Чарлі Чаплін, знімаючи "Великого диктатора". У ньому драматичний персонаж (безсмертний, хоч би яким важким предметом не прилетіло по голові) потрапив у комедійну ситуацію, але все для того, щоб у декораціях Другої світової порушити теми хоробрості, доброти і співпереживання, що особливо актуальні на тлі військового конфлікту.

"Сумні/смішні фільми про самотнього героя, що не вписується в рамки суспільства" — під ці критерії підпадає не лише "Кролик Джоджо", а й попередні роботи новозеландського режисера — "Полювання на дикунів" або "Орел проти Акули". Та й візитна картка Тайки, фільм "Що ми робимо у тінях", розповідає історію вампірів-вигнанців у сучасному світі.

Читайте також: "12 серіалів, які відображають життя у 2010-х"

Вайтіті неодноразово у своїх стрічках зачіпає тему того, як ізоляція може впливати на людей психологічно. Фільм змушує співчувати Джоджо і показує, як його самотність та невпевненість змушують прийняти ненависну ідеологію. Режисер руйнує образ нацистської Німеччини зсередини, показуючи всю її абсурдність і надуманість, при цьому уникаючи демонстрації реальних жахів війни, які у цьому сеттингу були б зайвими. Ще до фіналу персонажі доходять думки, що любов і доброта, а не переваги білої раси — це єдине, чого потребує людина.

Якщо ви з жахом закриєте вуха від багаторазового повторення "Хайль Гітлер" або "жидівка", то ризикуєте пропустити дійсно важливе послання. У такий безглуздий спосіб — багаторазовим повторенням лайки — режисер намагається нівелювати їхнє значення, знищити образливий меседж. У сучасного глядача часто прокидаються пуританські настрої, коли йдеться про кінематограф, але "Кролик Джоджо" не намагається нікого шокувати.

Пояснюємо, чому ви маєте піти на фільм Тайка Вайтіті "Кролик ДжоДжо"

Головний недолік "Кролика" — він недостатньо смішний, як для фільму Тайки Вайтіті, але чудово працює як трагікомедія. До того ж це рідкісний випадок, коли можна сказати, що діти-актори грають не гірше за дорослих колег, навіть коли перебувають на одній сцені зі Скарлетт Йоханссон і Семом Роквеллом.

Але фільм "проти всього поганого — і за все хороше", заперечувати це після перегляду досить важко. Водночас йому вдається сказати нове слово в розмові про фашизм. Адже сам гумор, як і уявний друг Гітлер — зовсім необов'язкові для фільму.

Харизматичність Тайки Вайтіті (неважливо, чи вампір він, Гітлер або режисер) простягається далеко за межі людської чарівності. У нього сформувався авторський стиль, який здалеку нагадує Уеса Андерсона. Тому наважуся припустити, що такий фільм як "Кролик Джоджо" може (і це було б непогано) стати культовим і життєствердним серед молоді.

Тієї молоді, яка у підлітковому віці починає відкривати для себе новий світ сірої моралі, літератури бітників, філософії екзистенціалізму. Які вперше побачать фільм "Піаніст" з Едрієном Броуді, "Готель Гранд Будапешт" Уеса Андерсона і весь європейський кінематограф. Для них "Кролик Джоджо" стане точкою відліку для важких роздумів про війну.

Читайте також: "Пояснюємо, чому ви маєте піти на фільм Антоніо Лукіча "Мої думки тихі""
Читайте також: "Фільми, з яких може початися ваша любов до сучасного українського кіно"
На початок