Вікторію Амеліну оголосили серед фіналістів премії Джорджа Орвелла у категорії Political Writing ("Політичний нонфікшн"). Журі відзначило її книжку Looking at Women, Looking at War ("Дивлячись на жінок, які дивляться на війну").
Про це повідомили на сайті премії 14 травня.
Книжка вийшла у 2025 році у видавництві William Collins, а передмову до неї написала Маргарет Етвуд. Це незавершена книга Амеліної, яка поєднує щоденникові записи, інтерв'ю, репортажі з місць воєнних злочинів та поезію.
Книга присвячена не лише війні, а й жінкам, які її документують та переживають. Серед героїнь:
- правозахисниця та лауреатка Нобелівської премії миру Олександра Матвійчук, яка бореться за міжнародну відповідальність Росії;
- Євгенія — адвокатка, яка стала військовою;
- Юлія Какуля-Данилюк — бібліотекарка, яка під час окупації вела щоденник, записуючи деталі російського терору, та інші.
"Це мемуари про війну, яка ще не закінчилася. Однак від першого розділу до кінця сила образу жінок, які спостерігають за війною, невблаганна та необхідна. Амеліна вирушає на відпочинок зі своїм маленьким сином, поки війна женеться за нею та всіма іншими в Україні. Вона заповнює заявку на фінансування літературного фестивалю, стоячи в черзі в аеропорту, перевіряючи новини на телефоні та «думаючи про свій новий пістолет і про те, чому я, недалекозорий книжковий хробак, вирішила його купити». Так розгортається чудово написана книга, технічно незавершена, але з трагічною повнотою", — зазначає журі премії.
До списку фіналістів у категорії Political Writing також потрапила книжка The World of the Cold War: 1945–1991 російського історика Владислава Зубка.

Премію Джорджа Орвелла присуджує фонд його імені щороку за твори та репортажі, які найкраще відповідають амбіціям письменника "перетворити політичну літературу на мистецтво".
Нагороду вручають в категоріях:
- за політичний нонфікшн;
- за політичну прозу;
- журналістику;
- за репортажі, присвячені темі бездомності.
Кожна премія становить 3000 фунтів стерлінгів для переможця. Повний список фіналістів можна знайти тут.
UPD 14 травня о 17:00: уточнено героїнь книги Вікторії Амеліної. У першій версії новини йшлося про те, що однією з героїнь стала "військовослужбовиця Євгенія Подобна, дослідниця воєнних злочинів під псевдонімом Казанова", однак це не відповідає дійсності. Перепрошуємо за помилку.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]