Перейти до основного змісту
Гламур, критика Трампа та підтримка України: як пройшло відкриття Каннського кінофестивалю

Гламур, критика Трампа та підтримка України: як пройшло відкриття Каннського кінофестивалю

Леонардо Ді Капріо вручив Золоту пальмову гілку Роберту Де Ніро
Леонардо Ді Капріо вручив "Золоту пальмову гілку" Робертові Де Ніро, 13 травня 2025 року. Getty Images/Stephane Cardinale

У Франції відбулося офіційне відкриття 78-го Каннського кінофестивалю, який щороку збирає на Лазуровому узбережжі богему світового кіно. У 2025-му подія проходить із 13 по 25 травня.

Суспільне Культура розповідає, як пройшов перший день фестивалю: які зірки вразили своїм виглядом на червоній доріжці, кому вручили почесну "Золоту пальмову гілку" та чим запам'яталася урочиста церемонія відкриття.

Яскраві костюми на червоній доріжці

Церемонію відкриття відвідали численні зірки світового масштабу. Деякі з них підкорили публіку гламурними образами. Зокрема, супермодель Гайді Клум з'явилася в трояндово-рожевій сукні від ліванського модельєра Елі Сааба, а Алессандра Амброзіо обрала для урочистості лазурову сукню від Зухаїра Мурада — ймовірно, надихалася пейзажами Французької Рив'єри.

Гайді Клум на Каннському кінофестивалі 2025
Гайді Клум на Каннському кінофестивалі 2025. Getty Images/Daniele Venturelli/WireImage

Алессандра Амброзіо на Каннському кінофестивалі 2025
Алессандра Амброзіо на Каннському кінофестивалі 2025. Getty Images/Pascal Le Segretain

Варто згадати й Беллу Хадід: минулого року супермодель вбрала на червону доріжку пісочно-коричневу сукню Saint Laurent з повністю прозорим топом. Після цього кінофестиваль заборонив занадто відверті, "голі" сукні.

Белла дотрималася нового правила, але своїх смаків не зрадила: обрала цьогоріч чорну сукню з ефектним вирізом на нозі — знову від Saint Laurent.

Белла Хадід на Каннському кінофестивалі 2025
Белла Хадід на Каннському кінофестивалі 2025. Getty Images/Mike Marsland

Роберт Де Ніро отримав "Золоту пальмову гілку" й розкритикував Трампа

Леонардо Ді Капріо червону доріжку пропустив, але викликав овації, вручивши почесну "Золоту пальмову гілку" Робертові Де Ніро. Ді Капріо згадав вклад у кінематограф і культові ролі 81-річного актора, а також відзначив його готовність висловлювати громадянську позицію.

Роберт Де Ніро підтвердив ці слова власною промовою, у якій розкритикував президента США Дональда Трампа. Актор переконаний, що мистецтво — це "плавильний котел", який об'єднує людей та приймає різноманіття, а отже, "становить загрозу для автократів і фашистів".

Де Ніро назвав Дональда Трампа варваром, згадавши, що той обмежив фінансування мистецтва, освіти та гуманітарних наук у США. Актор також прокоментував анонсовані президентом мита на кіно, зняте за кордоном.

"Творчість не має ціни, але, виявляється, на неї можна встановити мито. Звісно, це неприйнятно — як і всі ці атаки. І це глобальна проблема, не лише Америки. Як у кіно, ми не можемо просто сидіти й спостерігати. Ми маємо діяти — і діяти зараз. Настав час для всіх, кому не байдужа свобода, — об'єднуватися, протестувати, а під час виборів — голосувати. Сьогодні ввечері та протягом наступних 11 днів ми демонструємо свою силу й відданість, святкуючи мистецтво на цьому величному фестивалі. Liberté, Égalité, FraternitéСвобода, рівність, братерство (франц.)", — висловився він.

Увага до України

У перший день на Каннському кінофестивалі провели програму спецпоказів "День України" — її присвятили російсько-українській війні. За словами організаторів, таке відкриття Каннського кінофестивалю є "нагадуванням про прагнення художників, авторів і журналістів розповісти історію цього конфлікту в серці Європи, який вже 3 роки впливає на український народ і світ".

Зокрема, на фестивалі представили такі фільми:

  • "Зеленський"

Документальний фільм показує шлях Володимира Зеленського від шоумена до президента.

Зазначимо, що ведучий церемонії Лоран Лаффіт присвятив вступну промову митцям, які використовують свою платформу для захисту гуманітарних і соціальних цінностей. Зокрема, він згадав Володимира Зеленського — як приклад людини, що перетворила сцену на поле боротьби за свободу.

  • "Наша війна"

Фільм "Наша війна" висвітлює спільну боротьбу українських військових та іноземних добровольців проти Росії.

  • "2000 метрів до Андріївки"

Це нова робота українського режисера Мстислава Чернова, який у 2024 році отримав "Оскар" за найкращий документальний фільм "20 днів у Маріуполі".

У своїй промові режисер подякував українським військовим за можливість презентувати фільм:

"Для мене честь представляти Україну разом з талановитими українськими та французькими режисерами на Каннському фестивалі. В ці дні, коли йдуть переговори про мир, про майбутнє України, про її землю, мені хотілося б, щоб світ пам'ятав, що кожний метр, кожний клаптик цієї землі — це чиясь кров та життя. Про це і є фільм «2000 метрів до Андріївки». Про землю і про воїнів, які її захищають. Про тих, що полягли, і тих, які продовжують битися".
Мстислав Чернов на червоній доріжці Каннського кінофестивалю
Мстислав Чернов на червоній доріжці Каннського кінофестивалю. Надано командою фільму Мстислава Чернова

Також на підтримку України зі сцени фестивалю висловився французький філософ Бернар-Анрі Леві. Його заяву прокоментував керівник Офісу президента України Андрій Єрмак:

"Дякую пану Леві за його непохитну підтримку України та за те, що зміг винести пам'ять про нашу боротьбу за свободу на світову арену на Каннському кінофестивалі. Ваш голос, мужність та ясність нагадують світові, за що ми боремося — гідність, незалежність та мир".

Згадки про ізраїльсько-палестинський конфлікт

У день початку Каннського кінофестивалю понад 350 кіномитців підписали відкритий лист, де засудили вбивство Фатіми Хассун — палестинської фотожурналістки, яка загинула 16 квітня від ізраїльського авіаудару.

Серед митців, які підписали лист — Марк Руффало, Гай Пірс, Педро Альмодовар, Ральф Файнс, Йоргос Лантімос, Альфонсо Куарон, Майк Лі, Вігго Мортенсен, Синтія Ніксон, Тесса Росс та багато інших. Вони, зокрема, засудили "геноцид у Газі".

До програми фестивалю також внесли фільм "Поклади свою душу на руку та йди" (Put Your Soul on Your Hand and Walk) про Фатіму Хассун.

Окрім цього, політичну заяву зробила й голова журі фестивалю Жюльєт Бінош. Вона висловила підтримку митцям, які виступають проти будь-яких форм дискримінації у світі, та згадала жертв конфлікту між Ізраїлем і ХАМАСом.

Про Каннський кінофестиваль 2025

Протягом наступних 12 днів на фестивалі відбудуться масштабні прем'єри, зокрема "Місія неможлива: Розплата" з Томом Крузом у головній ролі, "З вершин до низин" режисера Спайка Лі та "Еддінгтон", у якому зіграли Хоакін Фенікс, Педро Паскаль, Емма Стоун та інші.

Загалом до конкурсної програми увійшло 22 повнометражні фільми, які відібрали з майже трьох тисяч заявок із понад 150 країн. Серед них "Фінікійська схема" Веса Андерсона, "Нова нечіткість" Річарда Лінклейтера, "Помри, любове моє" Лінн Ремзі та "Сентиментальна цінність" Йоахіма Трієра.

Голова журі — французька акторка Жюльєт Бінош. До неї в ухваленні рішень приєднаються:

  • Голлі Беррі (США) — акторка та режисерка, лауреатка премії "Оскар";
  • Паял Кападіа (Індія) — кінорежисерка й сценаристка;
  • Альба Рорвахер (Італія) — представниця авторського кіно;
  • Лейла Слімані (Франція / Марокко) — письменниця та журналістка;
  • Дьєдонне Хамаді (ДР Конго) — режисер-документаліст;
  • Хон Сансу (Південна Корея) — культовий режисер;
  • Карлос Рейгадас (Мексика) — режисер з експериментальним стилем;
  • Джеремі Стронг (США) — актор, відомий за роллю в серіалі "Спадкоємці".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня
Вибір редакції
На початок