Уже 13 травня у швейцарському Базелі пройде перший півфінал "Євробачення-2025", де виступить Швеція (а також Україна). Букмекери прогнозують перше місце Швеції: це може стати восьмою перемогою країни, яка тріумфувала на "Євробаченні" у 1974, 1984, 1991, 1999, 2012, 2015 та 2023 роках.
Цьогоріч Швецію представить фінсько-шведський гурт KAJ з піснею Bara bada bastu. Конкурсна композиція присвячена фінській культурі саун: навіть її назва перекладається як "Просто скористайтеся сауною".
Сауна є настільки важливим елементом фінської ідентичності, що згадується навіть у неофіційному девізі країни — "Сісу, сауна та Сібеліус"Сісу — це фінська філософія внутрішньої сили, стійкості та наполегливості. А Ян Сібеліус — видатний фінський композитор. Таким чином гасло об'єднує три ключові символи національної культури Фінляндії.. Суспільне Культура розповідає про символізм та походження традиції, що не втрачає актуальності крізь тисячоліття — від рунічних поем про ельфів до комедійної пісні на "Євробаченні".
Історичний контекст
За даними ЮНЕСКО, зараз у Фінляндії налічується понад 3 мільйони саун на 5,5 мільйона жителів. Їх облаштовують у міських квартирах, котеджах, державних установах — сауни можна знайти навіть у будівлі Парламенту чи на глибині 1400 метрів у шахті Пюгясалмі. Дедалі активніше відроджуються традиційні громадські сауни, які майже зникли в 1950-х. Найбільше їх у місті Тампере, яке оголосило себе світовою столицею саун.
Сьогодні сауна вважається черговим модним засобом догляду за собою — на кшталт йоги чи косметології. Однак у минулі століття її функції не обмежувалися релаксом — наприклад, у Середньовіччі в сауні сушили рослини, готували їжу, прали одяг, а часто навіть народжували дітей, оскільки сауна була стерильною та теплою.
Вагоме значення парильні у фінському побуті підтверджує й народна мудрість: "Спочатку побудуй сауну, потім – будинок".
Ця традиція сягає корінням далекого минулого — приблизно 7000 років до нашої ери. Традиційно найдавнішою формою була димова сауна, у якій піч не мала димоходу, і приміщення наповнювалося димом до прогрівання каменів. Потім дим вивільнявся, залишаючи вологе повітря і теплі паркі камені. Сьогодні в селах ще можна знайти димові сауни, хоча більшість фінів користується сучасними дров’яними або електричними печами.
Варто зазначити, що сауна є частиною культурного коду не лише для фінського народу. Ранні парильні, що датуються бронзовою добою, розкопуються у Великій Британії та Ірландії. Сауни та парильні також були поширені в стародавньому ісламському світі, а також у культурах корінних народів Мексики та Північної Америки.
Згідно з дослідженням Гарвардського університету, корінні американці проводили в парильнях різні церемонії та ритуали. А в Японії використовували як парильні природні печери.
"Кожна культура, протягом кожної епохи, насолоджувалася власною формою парових ванн. Від османського хаммаму та мексиканського темаскаля до японських муші-буро та кама-буро, від російських лазень до саун Фінляндії, теплова терапія витримала випробування часом, перетинаючи континенти в різних ітераціях", — наголошує авторка книги "Сауна — сила глибокого тепла" Емма О'Келлі.
Туристичне, символічне та філософське значення сауни у фінській культурі
Сауна — невід'ємна частина національної культури Фінляндії. Поки весь світ загартовується холодною водою, скандинавські народи вважають гарячу сауну запорукою фізичного та ментального здоров'я. У 2020 році фінська сауна була включена до Списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.
Останнім часом сауни настільки стрімко набирають популярність, що банний туризм став головною атракцією Фінляндії. Гельсінкський Löyly, який відкрився у 2016 році, щорічно приваблює понад 200 тисяч відвідувачів.
Фінська сауна здавна сприймається не просто як банна кімната, а як сакральний простір для очищення тіла й душі. За традицією, парильню називають "церквою природи". В основі цього вірування лежить поняття löyly ("льоулю") – пар, який вивільняється після того, як на кам’яну піч ллють воду. Цей пар втілює дух сауни, що символізує тепло й утіху. Ба більше, у сауні давні фіни поклонялися чотирьом стихіям – повітрю, воді, вогню, землі.
"Це був мікрокосм трьох рівнів всесвіту: небесний світ, земний і потойбічний. Символіка сауни відтворювала цикли зростання, взаємозв'язку та симбіозу, кінцевою метою яких були змінені стани, піднесення свідомості та омолодження", — пояснює Емма О'Келлі.
Окрім цього, сауна у Фінляндії була важливою частиною народного лікування. За словами фольклористки та дослідниці культури саун в Університеті Східної Фінляндії Далви Ламмінмякі, люди вірили, що тепла, стерильна та приватна сауна наповнена силою предків та божеств. Утім, у 1890 році у Фінляндії народне лікування оголосили незаконним, а розмови про духовні чи надприродні практики сауни стали табу.
Зокрема, мітологічні вірування про сауну описані в "Калевалі" — фінському поетичному епосі про подвиги та пригоди героїв казкової країни Калева. Твір, в основу якого покладено 50 рунічних пісень, закріпив сауну як ключовий символ фінської ідентичності. Богів "Калевали" нерідно можна побачити вирізьбленими на дверях і вікнах саун.
Цікавим персонажем фінського фольклору є Саунатонта — одноокий ельф, який стежив, щоб люди поводилися в сауні належним чином.
Соціальний аспект
Перший досвід сауни фіни здобувають ще немовлятами. Нерідко баня сприяє зміцненню соціальних контактів, стає місцем для сімейних та ділових зустрічей.
"Сауна — це місце рівності. Воно приймає всі статі та сексуальності, всі типи тіл. Сауна любить тіла з інвалідністю, тіла, які постаріли. Сауна любить бідних людей, людей, які не мають роботи, людей із сімома дітьми та людей, які сумують, бо вони бездітні. Сауна — це місце для інтровертів — нічого страшного, якщо ви не розмовляєте — це місце для самотніх людей, де вони можуть провести час, і це місце, де можна провести час із собою", — каже Далва Ламмінмякі.
Особливості фінської сауни
Базовий етикет у сауні досить простий. Спочатку ви знімаєте весь одяг – цього потрібно намагатися не соромитися. Вважається ввічливим прийняти душ перед тим, як зайти. На лавку зазвичай стелять особистий рушник задля дотримання правил гігієни.
У сауні не прийнято розмовляти голосно чи користуватися мобільними телефонами – це місце тиші і релаксу. Біля плити можна обережно підливати воду на камені, щоб підвищити вологість та інтенсивність тепла, але робити це слід обережно.
Температура повітря у фінській бані сягає 70-130 градусів, а вологість становить близько 20-25% (це головна відмінність фінської сауни від російської з вологістю 90%). Не варто влаштовувати змагання на витривалість до спеки: залишайтеся в сауні стільки, скільки вам комфортно.
Після сауни прийнято обмитися крижаною водою в душі, озері чи ополонці — або ж повалятися в снігу (проте важливо, щоб він був свіжим на пухким, адже старий, зледенілий сніг може пошкодити шкіру). Фіни називають цей процес "аванто" й вважають різку зміну температури корисною для здоров'я.
У теплу пору року вам можуть запропонувати віхті — пучок гілок берези, яким легко розігрівають шкіру під час перебування в сауні. Це стимулює кровообіг.
Фінська сауна на "Євробаченні-2025"
Композиція Bada Bada Bastu, з якою гурт KAJ буде намагатися підкорити сцену "Євробачення", оспівує переваги фінської сауни.
Музиканти стверджують, що сауна — це "найкраще місце для тіла й душі", де "вмить зникнуть усі турботи", а також закликають паритися ("Нехай аж піт летить"), щоб відкинути стрес.
Наразі пісня назбирала вже понад 10 мільйонів переглядів на YouTube.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]